Souhrn významných legislativních událostí 21.11.2016 – 27.11.2016
Zavedení automatického a náhodného přidělování kauz soudcům a novou úpravu dovolání projedná Poslanecká sněmovna. Vláda novelu ministerstva spravedlnosti podpořila, informoval šéf resortu Robert Pelikán (ANO). Předloha, jejíž projednávání kabinet několikrát odložil, má odstranit nedostatky, které se objevují v praxi.
23. listopadu 2016
V Česku zatím v brzké době nezačne platit postupný zákaz posílat děti v tísni do sedmi let do ústavů. Péče o ohrožené děti, o kterou se dělí tři resorty, se pod jedno ministerstvo také zřejmě nyní nesloučí. Vláda s tímto návrhem sice souhlasila a nařídila připravit do pololetí příštího roku příslušné paragrafy, do podzimních voleb se ale zákonná úprava pravděpodobně už nestihne schválit.
Boj s povodněmi, dlouhodobým suchem, extrémními výkyvy počasí a erozí je součástí Státní politiky životního prostředí. Vláda schválila aktualizaci strategického dokumentu, který nově zahrnuje předcházení a snižování následků přírodních nebezpečí. Jeho součástí jsou i rizika, která zaviní člověk, jde třeba o kontaminace nebo ekologické zátěže.
Některé malé vodní elektrárny možná opět získají podporu státu
Vláda se postavila neutrálně k senátorské novele, podle níž výrobci elektřiny z rekonstruovaných malých vodních elektráren získají podporu státu, o kterou byli počátkem roku připraveni. O novele o podporovaných zdrojích energie rozhodne Sněmovna. Kabinet by dal podle předkládací zprávy přednost tomu, aby byla věc řešena jinou připravovanou novelou.
Vláda se k senátní změně financování péče o děti staví neutrálně
Na neutrálním stanovisku k senátnímu návrhu změnit financování systému akutní péče v zařízeních pro ohrožené děti se shodla vláda. Neutrální stanovisko doporučovala všechna ministerstva, která se předlohou zabývala. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) uvedlo, že by nicméně dalo přednost systémovější úpravě, podle níž by se tato zařízení stala sociální službou a financována by byla jako ostatní sociální služby, jejichž síť určují kraje.
Vláda podpořila automatické přidělování kauz soudcům
Zavedení automatického a náhodného přidělování kauz soudcům a novou úpravu dovolání projedná Poslanecká sněmovna. Vláda novelu ministerstva spravedlnosti podpořila, informoval šéf resortu Robert Pelikán (ANO). Předloha, jejíž projednávání kabinet několikrát odložil, má odstranit nedostatky, které se objevují v praxi.
Vláda souhlasí se změnami ve veřejném opatrovnictví
Obcím zatíženým veřejným opatrovnictvím nad lidmi s omezenou způsobilostí k právním úkonům by měla pomoct novela připravená ministerstvem spravedlnosti, kterou podpořila vláda. Změny umožňují přenos povinnosti na základě smlouvy na jinou obec. Normu nyní posoudí Parlament.
Vláda schválila sjednocení pravidel u škody v hospodářské soutěži
Pravidla pro soudní řízení o náhradu škody, která byla způsobena porušením pravidel hospodářské soutěže, by se měla v Česku sjednotit s ostatními zeměmi EU. Vyplývá to z návrhu zákona o náhradě škody v oblasti hospodářské soutěže, který schválila vláda. Změna vyplývá ze směrnice EU.
Vláda nepodpoří návrh, aby měl Karel IV. den v kalendáři
Vláda ve Sněmovně nepodpoří poslanecký návrh, podle kterého by měli císař a král Karel IV. a jeho matka Eliška Přemyslovna významný den v kalendáři. Předkladatelé úpravy v čele s Augustinem Karlem Andrlem Sylorem (Úsvit) navrhují, aby významný den připadal na 14. května, tedy den císařova narození. K návrhu vláda přijala negativní stanovisko.
Vláda podpořila novelu posilující kybernetickou bezpečnost
Zákon o kybernetické bezpečnosti by se mohl vztahovat i na správce a provozovatele informačních systémů v energetice či dopravě. Počítá s tím novela, kterou na svém jednání podpořila vláda. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že předpis, který zapracovává evropskou směrnici, je dalším z kroků zlepšujících připravenost státu na hrozbu kybernetických útoků. Předlohu nyní projedná Parlament.
24. listopadu
Legislativní rada odmítla zákon o neziskových nemocnicích
Legislativní rada vlády odmítla návrh zákona o neziskových nemocnicích, podle kterého by zařízení nemusela danit svůj zisk a mohla jej použít například k nákupu nového vybavení, řekl Jiří Souček z kabinetu ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Konečné slovo bude mít kabinet. Podle ministerstva zdravotnictví diskuse na legislativní radě neřešila praktické otázky působení zákona.
Poslanecká sněmovna
22. listopadu 2016
Zákaz kouření v pohostinstvích by mohl zahrnout i vodní dýmky
Navrhovaný úplný zákaz kouření v pohostinstvích by se mohl vztahovat i na vodní dýmky. Vládní verze takzvaného protikuřáckého zákona sice pro vodní dýmky obsahuje výjimku, sněmovní zdravotnický výbor ji ale chce zrušit. Vyplývá to z pozměňovacích návrhů k návrhu zákona, který by měla Sněmovna schvalovat v prosinci.
23. listopadu
Sněmovna by měla schválit vyšší daňové odpočty pro dárce krve
Sněmovna by měla schválit vyšší daňové odpočty pro dobrovolné dárce krve. Místo nynějších 2000 korun by mohli za jeden odběr odečíst od základu daně o tisícikorunu víc. Předpokládá to novela poslanců z opozičního klubu TOP 09 a Starostů, kterou podpořil rozpočtový výbor. Daňová předloha by zavedla také odpočet 20.000 korun za jeden odběr kostní dřeně.
25. listopadu
Poslanci nejspíš zpřesní zákon o využívání genetických zdrojů
Poslanci nejspíš zpřesní zákon o využívání genetických zdrojů zvířat. Změny se mají týkat i chovu starokladrubských koní u soukromých chovatelů, tedy mimo Národní Hřebčín v Kladrubech. Sněmovní zemědělský výbor všechny navržené úpravy doporučil schválit.
Senát
22. listopadu 2016
Schůze Senátu k občanskému zákoníku bude v polovině prosince
Další schůze Senátu bude 14. prosince. Na programu bude mít novely občanského zákoníku, zákona o vinařství nebo zákona o dani z přidané hodnoty. Termín určil senátní organizační výbor. ČTK o tom informovala senátní tisková tajemnice Eva Davidová.
Prezident
22.listopadu 2016
Zeman odvolal Němečka a Dienstbiera,jiné změny vládu asi nečekají
Prezident Miloš Zeman odvolal ke 30. listopadu ministry zdravotnictví Svatopluka Němečka a lidských práv Jiřího Dienstbiera (oba ČSSD). Výměnu v čele resortů obsazených sociálními demokraty si vyžádal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), chce aby kabinet byl dynamičtější. U koaličních partnerů Sobotka neuspěl s výzvou ke zvážení dalších změn ve vládě. Premiér se s ministry postupně setkává, dnes měl bilanční schůzku se šéfy resortů zemědělství a školství.
Pozn.
Tripartita se shodla na zvýšení nemocenské, variant je víc
21. listopadu 2016 - Tripartita se na jednání shodla na potřebě zvýšení nemocenské při delší pracovní neschopnosti. Existují však tři varianty, jak by se mohla změnit. Představitelé vlády, odborů a zaměstnavatelů to řekli novinářům po jednání v Praze. Změnu chce vláda přidat k novele o zdravotním pojištění, která už je ve Sněmovně. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nemá problém ani s novým návrhem, s nímž přišli odboráři, ale trvá na shodě s ANO a KDU-ČSL, kterou budou vládní strany hledat na středeční koaliční radě.
Rodiče, kteří nenechali očkovat dítě, uspěli v letitém sporu
21. listopadu 2016 - Rodiče z Brněnska vyhráli sedmiletý spor vyvolaný tím, že nenechali dítě naočkovat povinnou hexavakcínou. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost ministerstva zdravotnictví. Předmětem sporu sice byla pokuta 4000 korun pro každého z rodičů, ovšem jeho význam je širší. V říjnovém rozsudku, nově dostupném v internetové databázi, NSS hledá rovnováhu mezi systémem povinného očkování a názorem Ústavního soudu (ÚS), podle kterého lze vakcínu odepřít nejen z náboženských důvodů, ale také kvůli svědomí.
ÚS neobnovil řízení kvůli nucenému převozu dítěte do nemocnice
21. listopadu 2016 - Konstatování, že byla porušena evropská Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod, je podle Ústavního soudu dostatečnou satisfakcí za nucený převoz novorozence do nemocnice. Plénum odmítlo návrh na obnovu řízení v případu matky, která v roce 2007 porodila v nemocnici v Hořovicích na Berounsku a týž den odešla bez vědomí lékařů domů. Berounský soud pak vydal předběžné opatření, na jehož základě muselo dítě zpět do nemocnice.
Soudy nesmí přehlížet pochybnosti o povaze insolvenčních návrhů
22. listopadu 2016 - Pokud existují pochybnosti o věcné správnosti a oprávněnosti insolvenčního návrhu, je povinností soudů se podezřením zabývat. Pochybnosti mohou vyvrátit dokazováním, případně lze návrh odmítnout pro zjevnou bezdůvodnost. Soudy by také měly zvažovat, zda postup věřitele není v rozporu s dobrými mravy. Vyplývá to z nálezu, jímž Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti společnosti Zemka Praha.
Justice má podle NS i podle žalobců více ukládat peněžité tresty
23. listopadu 2016 - České soudy by měly mnohem častěji udělovat peněžité tresty jako alternativu nebo doplňující sankci k odnětí svobody. Ke změně dosavadní praxe vyzval Nejvyšší soud (NS) společně s Nejvyšším státním zastupitelstvím (NSZ). V letech 2014 a 2015 tvořily výhradně peněžité tresty jen zhruba čtyři procenta všech ukládaných trestů, většinou jako následek dopravních deliktů. U finanční kriminality a korupce je jich méně, vyplývá ze zveřejněné statistiky.
Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz