Souhrn významných legislativních událostí 2.11.2015 – 8.11.2015
Novela zákona o významné tržní síle míří ve Sněmovně k závěrečnému schvalování. Zákon má především chránit dodavatele před praktikami obchodních řetězců a novela má některá jeho ustanovení zlepšit. Poslanci se jí zabývají už deset měsíců a projednávání provází kritika ze strany pravicové opozice. Podle odpůrců může novela zdražit potraviny, antimonopolní úřad to ale odmítá. Část opozice chce, aby se zákon vztahoval i na dodavatele.
Vláda
2. listopadu 2015
Vláda chce zrychlit digitalizaci státní správy
Zlepšení elektronické komunikace s občany je cílem schválené novely zákona o základních registrech. Dokument má spolu s novou strategií rozvoje eGovernmentu, tedy elektronických služeb veřejné správy, zrychlit digitalizaci v ČR.
Vláda ještě letos pošle 105 milionů korun na pomoc uprchlíkům
Vláda pošle ještě letos 105 milionů korun na pomoc zemím, které jsou nejvíce postiženy migrační krizí. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Dalších 68 milionů korun vláda uvolní příští rok. Jde o peníze vyčleněné navíc oproti původnímu rozpočtu, který počítal s výdaji souvisejícími s migrací kolem miliardy korun. Půjdou zejména do dvou unijních fondů pro Sýrii a pro Afriku. Zaorálek i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zdůraznili, že česká pomoc míří přímo do zemí, odkud uprchlíci přicházejí do Evropy.
Vláda vyšle až padesát vojáků na ochranu slovinských hranic
Vláda schválila vyslání až 50 vojáků na pomoc Slovinsku při ochraně hranic. Po jednání vlády to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Vojáci odjedou v půli listopadu, budou mezi nimi ženisté a zdravotníci. Češi Slovincům pomoc sami nabídli. Podle Stropnického budou náklady na měsíční misi přibližně čtyři miliony korun.
Vláda nepodpoří vypsání referenda o vystoupení z EU
Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) má za to, že vystoupení České republiky z Evropské unie by bylo proti zájmům státu, proto ve Sněmovně nepodpoří návrh opozičního Úsvitu na uspořádání referenda na toto téma. O rozhodnutí kabinetu informovalo tiskového středisko Strakovy akademie.
Vláda podle očekávání nepodpoří návrh na referendum o kvótách
Vláda podle očekávání nesouhlasí s návrhem opozičního Úsvitu na referendum k imigračním kvótám. Norma je podle vládních legislativců protiústavní hned v několika prvcích. Bez ohledu na vyjádření kabinetu se jím nicméně bude zabývat Sněmovna. Lidé by měli podle návrhu Úsvitu odpovídat ve všelidovém hlasování na otázku, zda souhlasí s tím, aby Česko nedodržovalo jakýkoli právní akt unie o přerozdělení žadatelů o azyl. Měli by se taky vyjádřit k možnosti napadení rozhodnutí EU o kvótách u Evropského soudního dvora.
Poslanecká sněmovna
3. listopadu 2015
Sněmovní výbor podpořil změnu pravidel pro práci diplomatů
Pravidla pro práci diplomatů zřejmě doznají změn. Návrh novely zákona, jež se týká třeba výběrových řízení nebo práce diplomatů po jejich návratu ze zahraniční mise, podpořil sněmovní zahraniční výbor. Do předlohy se na dřívější návrh ústavně-právního výboru dostane ustanovení, podle kterého budou moci diplomaté zůstat ve službě i potom, co překročí hranici 70 let věku. Změnu prosazuje zejména prezident Miloš Zeman, aby svůj úřad nemusela opustit velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi.
4. listopadu 2015
Výbor podpořil rozložení výplaty provizí zprostředkovatelům
Sněmovní rozpočtový výbor doporučil schválit pozměňovací návrh, který rozkládá výplatu provizí pojišťovacím zprostředkovatelům na pět let. Jde o návrh, který předložil předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) se svým stranickým kolegou Ladislavem Šinclem k novele zákona o pojišťovnictví.
Kalouskův návrh na zrušení podpory biopaliv ve výboru narazil
Sněmovní rozpočtový výbor nedoporučil schválit návrh místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, aby ze zákona zmizelo daňové zvýhodnění biopaliv. Výbor projednával vládní novelu zákona o spotřebních daních, která prodlužuje podporu biopaliv, a vyjadřoval se k jednotlivým pozměňovacím návrhům. Výbor naopak již dříve doporučil novelu schválit a upravit sazby daně u biopaliv podle dohody s Evropskou komisí.
Stát asi bude moci pravidelně podporovat film z rozpočtu
Státní fond kinematografie asi bude pravidelně dostávat peníze ze státního rozpočtu. Mělo by jít zhruba o 180 až 200 milionů korun ročně. Předpokládá to vládní novela audiovizuálního zákona, kterou doporučil poslancům schválit kulturní výbor. Změny nikdo nenavrhl. Předloha také zprůhledňuje systém filmových pobídek pro zahraniční filmaře tak, aby natáčeli v Česku.
Sněmovní výbor schválil rozpočet MŽP, kritizoval ale jeho formu
Sněmovní výbor pro životní prostředí schválil rozpočet ministerstva životního prostředí pro příští rok. Příjmy a výdaje jsou téměř vyrovnané, příjmy činí 9,23 miliardy korun a výdaje 9,4 miliardy Kč. Stejně prošel rozpočet Státního fondu životního prostředí a Českého báňského úřadu. Řada poslanců však poukázala na to, že je návrh rozpočtu MŽP a fondu a jeho odůvodnění oproti předchozím letům nepřehledný a nedostatečný.
Hrad, Sněmovna i Senát dostanou v příštím roce víc peněz
Sněmovní rozpočtový výbor doporučil schválit návrhy rozpočtů prezidentské kanceláře, Sněmovny i Senátu. Jejich základní ukazatele schválil výbor už na jaře a vláda je pak do rozpočtu zapracovala. Všechny tři uvedené kapitoly si proti letošnímu roku polepší. Nejvíc, o 87 milionů, si polepší Sněmovna.
Rozpočtový výbor jednomyslně podpořil růst odvodů z hazardu
Sněmovní rozpočtový výbor jednomyslně a po rozsáhlé debatě doporučil poslancům schválit vládní návrh, který od příštího roku zvyšuje odvody z hazardu. Sazby se mají zvýšit z nynějších 20 procent na 23 a 28 procent podle druhu her. Zároveň by se měl zvýšit z 55 na 80 korun denní poplatek za každý hrací automat. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) má změna přinést státu asi dvě miliardy korun. Sněmovna by návrh mohla schvalovat ještě v listopadu.
5. listopadu 2015
Účty státní pokladny u ČNB asi budou muset mít další instituce
Zdravotní pojišťovny, jejich svazy a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) možná budou muset převést účty do České národní banky (ČNB). Stanoví to novela zákona o rozpočtových pravidlech, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Podřízením dalších účtů státní pokladně chce vláda zejména zmírnit růst státního dluhu. Předloha, kterou posoudí rozpočtový a zdravotnický výbor, by taky umožnila ministerstvu financí přijímat úvěry od mezinárodních finančních institucí bez potřeby samostatného zákona.
Novela zákona proti řetězcům míří ve Sněmovně ke schvalování
Novela zákona o významné tržní síle míří ve Sněmovně k závěrečnému schvalování. Zákon má především chránit dodavatele před praktikami obchodních řetězců a novela má některá jeho ustanovení zlepšit. Poslanci se jí zabývají už deset měsíců a projednávání provází kritika ze strany pravicové opozice. Podle odpůrců může novela zdražit potraviny, antimonopolní úřad to ale odmítá. Část opozice chce, aby se zákon vztahoval i na dodavatele.
Poslanci podpořili dohodu o sdílení příspěvků do krizového fondu
Sněmovna v úvodním kole podpořila unijní dohodu o převádění a sdílení příspěvků do jednotného fondu pro řešení krizí, označovanou jako IGA. Dohoda je jednou ze součástí nově vytvářené bankovní unie. Poslanci začali dohodu projednávat už v květnu, ale dvakrát jednání přerušili. Senát ji schválil už loni v prosinci.
Sněmovní výbor podpořil zpřesnění zákona ohledně vedení ERÚ
Sněmovní ústavně-právní výbor podpořil novelu energetického zákona, která zpřesňuje některá ustanovení ohledně vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Se souhlasem ministerstva průmyslu a obchodu doporučil její zjednodušení, právní dopady by ale měly být stejné. Pokud by předloha nebyla schválena včas, úřad tvrdí, že jeho nynější vedení v čele s Alenou Vitáskovou by muselo v lednu skončit.
Sněmovna podpořila zvýšení daňových slev pro rodiny s více dětmi
Daňové zvýhodnění na druhé dítě se má od příštího roku zvýšit o 100 korun měsíčně. Na třetí a další dítě má stoupnout o 300 korun měsíčně. Pro rodiny s jedním dítětem se výše slevy měnit nemá. Počítá s tím vládní novela o dani z příjmů, kterou v prvním kole projednávání podpořila Sněmovna. Před dalším schvalováním předlohu projedná rozpočtový výbor dolní komory. Dostal na to měsíc, aby bylo možné změnu schválit ještě letos.
Výbor chce přidat 200 milionů pro VŠ a 250 milionů pro sport
Sněmovní školský výbor chce do rozpočtu ministerstva školství na rok 2016 přidat 200 milionů korun pro vysoké školy a 250 milionů korun na sport, které by měly být využity na rekonstrukce sportovišť v regionech. Dvojici pozměňovacích návrhů k vládnímu návrhu schválili jeho členové na jednání. Oba materiály počítají s tím, že by se peníze přesunuly z nákladů na státní dluh.
6. listopadu 2015
Důchodové připojištění by mělo být atraktivnější
Spoření v takzvaném třetím důchodovém pilíři by mělo být atraktivnější. Lidé by například měli mít možnost spořit dřív než od 18 let, výhodnější by mělo být postupné vyplácení naspořených peněz. Zvýšit by se měly také daňové úlevy. Předpokládá to doprovodná předloha k normě o zrušení druhého důchodového pilíře, kterou schválila Sněmovna. Nyní míří do Senátu. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že opatření si vyžádá ze státního rozpočtu zhruba jednu miliardu korun.
Majetkový úřad bude mít větší vliv na nemovitosti státu
Efektivnějšímu využívání majetku státu má pomoci vládní novela o majetku ČR, kterou schválila Sněmovna. Posiluje kvůli tomu roli Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) hlavně při nakládání s nepotřebnými nemovitostmi. Silnější pozici má mít hlavně úřadem spravovaný Centrální registr administrativních budov (CRAB) pro přehled o využívání těchto nemovitostí. Novelu nyní dostane k projednání Senát.
Senát
4. listopadu 2015
Sjednocení práv a povinností hasičů Senát zřejmě schválí
Sjednocení práv a povinností hasičů do jedné normy přinese zákon o hasičském záchranném sboru, který čeká schválení v Senátu. Doporučily to jeho výbory.
Novela azylového zákona míří k přijetí v Senátu beze změn
Novela azylového zákona, podle níž by cizinci odsouzení k delšímu vězení ztratili v ČR právo k pobytu, míří k přijetí v Senátu beze změn. Schválení doporučil takřka jednomyslně senátní ústavně-právní výbor. Zahraniční výbor sice některé úpravy ve prospěch uprchlíků podpořil, na konečném doporučení se ale neshodl.
Senát asi novelu zpřísňující podmínky prodejních akcí schválí
Senát by měl schválit novelu, která má zpřísnit podmínky prodejních akcí. Doporučil mu to ústavně-právní výbor horní komory jednoznačnou většinou. Rozhodl tak navzdory kritice zakotvení registru dlužníků, proti němuž se postavila zatím jen menšina senátorů spolu s nevládní organizací Iuridicum Remedium.
5. listopadu 2015
Zákaz smluv s učiteli jen na deset měsíců asi Senát zpřesní
Novela, která má zakázat uzavírání pracovních smluv s učiteli pouze na deset měsíců školního roku, zřejmě Senát vrátí Sněmovně. Senátoři chtějí zpřesnit označení některých pasáží zákona, na záměru novely ale nic neměnili. Shodly se na tom senátní výbory ústavně-právní a školský.
Senátoři si ve spotřebitelské novele prověří registr dlužníků
Novela, která má zpřísnit podmínky předváděcích prodejních akcí, senátoři možná přece jen vrátí Sněmovně, a to především kvůli spornému registru dlužníků. Hospodářský výbor sice doporučil novelu schválit beze změn, výbor pro veřejnou správu ale doporučil úpravu registru dlužníků ze zákona vypustit.
Senát asi schválí postupné zvyšování daně z cigaret
Senát asi schválí postupné zvyšování spotřební daně z cigaret v příštích třech letech. Jejich krabička může příští rok zdražit až o čtyři koruny. Počítá s tím vládní novela, kterou senátní hospodářský výbor podpořil. Horní komora o novele rozhodne příští týden.
Pozn.:
Osm právníků dostalo medaile Antonína Randy
2. listopadu 2015 - Osm českých právníků získalo v pražském Karolinu ocenění za rozvoj právní vědy či praxe. Medaile Antonína Randy, které od roku 1992 uděluje zástupcům právního stavu Jednota českých právníků, převzali z rukou předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Sdružení rozdalo pět stříbrných a tři bronzové plakety.
Ivan Bílek končí v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů
2. listopadu 2015 - Ivan Bílek končí v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Muž, na něhož se v poslední době snesla tvrdá kritika kvůli takzvané olomoucké kauze, požádal o propuštění ze služebního poměru k poslednímu listopadu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) žádosti vyhověl. Pro odchod Bílka se vyslovil ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš a dříve také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Jednapadesátiletý Bílek stál v čele inspekce od jejího vzniku v roce 2012.
Vnitro chce sjednotit právní pomoc v detenčních zařízeních
3. listopadu 2015 - Ministerstvo vnitra se dohodlo se Správou uprchlických zařízení (SUZ) a s Českou advokátní komorou na sjednocení pravidel pro poskytování právní pomoci v detenčních zařízeních pro cizince. Správa právníkům a zájemcům o jejich rady nabídne místnosti s kancelářským vybavením a dohodne se s poskytovateli pomoci na konkrétních termínech, v nichž budou za klienty dojíždět. Novinářům to řekli první náměstek ministerstva Jiří Nováček a ředitel SUZ Miloslav Koudelný.
Chovatelé budou moci injekčně podávat léčiva, plánuje MZe
3. listopadu 2015 - Chovatelé budou moci injekčně podávat léčiva zvířatům. Změnu plánuje ministerstvo zemědělství v novele veterinárního zákona, kterou poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Dosud mohli léky v injekcích aplikovat pouze veterinární lékaři. Pokud norma úspěšně projde legislativním procesem, začne platit od roku 2017. Připomínky k novele je možné podávat do začátku prosince. Soukromí veterináři se obávají podzákonných norem, které budou definovat, co přesně chovatel smí anebo již nesmí dělat.
ÚS zrušil pokutu uloženou matce za nerespektování střídavé péče
3. listopadu 2015 - Ústavní soud (ÚS) se zastal ženy, jež dostala pokutu za nerespektování rozhodnutí o střídavé péči. Syna prý nepředávala otci ve stanovených termínech. Žena se hájila tím, že kontaktům tehdy dvanáctiletého chlapce s otcem nijak nebránila. Syn se prý sám rozhodl, že k němu nepůjde. Pokuta 9000 korun podle matky postrádala zákonné opodstatnění.
ČR usnadní ukrajinským specialistům získání povolení k práci
4. listopadu 2015 - Zrychlenou vízovou proceduru nabídne už v listopadu Česko vysokoškolákům a středoškolákům z Ukrajiny, kteří mohou pracovat jako IT odborníci a v technických profesích. Jde o pilotní projekt, který zjednodušuje vydávání pracovních povolení a tzv. modrých karet pro cizince, kteří jsou schopni zaplnit volná místa poptávaná neúspěšně českými firmami. Novináře s plánem na získání zhruba 500 specialistů z Ukrajiny ročně seznámili premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD).
MŽP chce snížit poplatky za vynětí půdy z půdního fondu
5. listopadu 2015 - Ministerstvo životního prostředí chce, aby se poplatky za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu pro rodinné domy snížily, nikoliv rušily, jak prosazovali poslanci TOP 09. Předložilo proto pozměňovací návrh k projednávanému zákonu o ochraně zemědělského půdního fondu, kterým se poslanci zabývají ve výborech.
Zakázky bez soutěže vláda zpřísní zřejmě od příštího roku
6. listopadu 2015 - Zadávání veřejných zakázek bez soutěže by se mohlo zpřísnit od příštího roku. Novinářům to po schůzce s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO) řekl premiér Bohuslav Sobotka. Každou žádost ministerstva o takovou zakázku by měla před schválením vlády posoudit pracovní skupina. Zároveň by měly být stanoveny konkrétní parametry požadovaných podkladů pro takovou žádost vládě.
Min. spravedlnosti bude rychleji vyřizovat žádosti o odškodnění
6. listopadu 2015 - Ministerstvo spravedlnosti bude rychleji vyřizovat žádosti o odškodnění. O osm lidí posílí odbor, který se jimi zabývá. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Uvedla, že odbor byl dlouhodobě personálně poddimenzovaný a vyřízení některých žádostí se protahovalo. Po přijetí nových pracovníků volala delší čas ombudsmanka Anna Šabatová. Celkem bude odbor nově zaměstnávat 35 lidí.
Zdroj: ČTK
EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz