Souhrn významných legislativních událostí 2.2. – 8.2. 2009
Premiéra a předsedu Rady evropské unie Mirka Topolánka hodnotí Češi průměrnou školní známkou dvě minus. Dotazovaní jej chválí za to, jak vyřešil nedávnou plynovou krizi. Horší průměrnou známku trojku dostal za roli Česka při jednání o míru v Izraeli.
Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Lidové noviny (LN), který hodnotil první měsíc českého předsednictví Evropské unie. Průzkum rovněž ukázal, že kontroverzní instalace Davida Černého Entropa v bruselském centru Rady EU se nelíbí 60 procentům dotazovaných.
Sněmovna pustila do dalšího čtení návrh KSČM, aby se o lisabonské smlouvě rozhodlo v referendu. Normou se teď bude zabývat ústavně-právní výbor. V ratifikaci lisabonské smlouvy by přitom měla dolní komora pokračovat 17. února. Proti zamítnutí normy o referendu se postavili i někteří poslanci vládní ODS.
Sněmovna schválila státní závěrečný účet za rok 2007
Poslanecká sněmovna schválila státní závěrečný účet za rok 2007. Vláda ho poslala do sněmovny již loni v dubnu, poslanci se k jeho schvalování dostali až dnes. Hospodaření státního rozpočtu za předloňský rok skončilo schodkem 66,4 miliardy korun. To je proti roku 2006 pokles o více než 31 miliard. Původně plánovaný schodek činil téměř 92 miliard korun.
Legislativní rada schválila návrh zákona o inspekci policie
Legislativní rada vlády přijala návrh zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů, který tak může být postoupen vládě k dalšímu projednání. Cílem nové úpravy je vytvořit inspekční orgán, který by zajistil nezávislé a účinné stíhání trestných činů příslušníků policie, celní správy a vězeňské služby, řekl lidovecký ministr bez portfeje Pavel Svoboda. Návrh má odstranit současný neefektivní stav, kdy vyšetřování vede státní zástupce. Ten by měl nově vykonávat dozor nad generální inspekcí.
Sněmovna trvá na zákazu zveřejňování odposlechů
Sněmovna trvá na zákazu zveřejňování odposlechů. Navzdory námitkám Senátu i médií dnes opakovaně schválila novelu trestního řádu, do níž zákaz vložila. Normu, která v souladu s vládním záměrem zakazuje až na výjimky zveřejňování osobních údajů obětí zločinů, nyní dostane k podpisu prezident.
Nečas: Kritika ČR kvůli školkám souvisí s předvolebním bojem
Kritika Česka kvůli snaze otevřít diskusi o cílech Evropské unie ohledně počtu dětí ve školkách a jeslích je podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) výrazem předvolební atmosféry v Evropském parlamentu (EP). Nečas to řekl ČTK před neformálním zasedáním evropských ministrů pro rodinu, jež jako zástupce předsednické země povede. Česko se stalo terčem kritiky zejména z řad socialistických a zelených europoslanců.
Poslanci schválili letošní působení českých vojáků v zahraničí
Poslanecká sněmovna schválila působení českých vojáků v zahraničí v letošním roce. Pro nakonec hlasovali také čtyři poslanci opoziční sociální demokracie. Ukončili tak období nejistoty, kdy hrozilo, že by se stovky českých vojáků v zahraničí musely do počátku března vrátit domů. Náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek rozhodnutí poslanců přivítal. Nejvíce českých vojáků tak zůstává hlavně v Kosovu a Afghánistánu.
Vyšetřovací komise o Kubiceho zprávě ve sněmovně nevznikne
V Poslanecké sněmovně nevznikne vyšetřovací komise v souvislosti s takzvanou Kubiceho zprávou, kterou chtěla prosadit sociální demokracie. Poslanci dnes neschválili návrh Jeronýma Tejce (ČSSD) na to, aby se vznik komise projednával na současné schůzi sněmovny. Pro návrh hlasovalo 69 poslanců ČSSD a 24 komunistů. Vládní koalice byla proti.
Poslanci nebudou v únoru projednávat Julínkovy reformní zákony
Poslanci zatím nezačnou projednávat návrhy čtyř reformních zákonů bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), kterým se měli v únoru věnovat. Vyřadili je dnes z programu svého únorového zasedání na návrh šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře. Pro bylo 193 ze 194 přítomných zákonodárců.
Sněmovna opět odsunula rozhodování o antidiskriminačním zákonu
Sněmovna dnes opět odsunula rozhodující hlasování o antidiskriminačním zákonu, a to už počtvrté. Souhlasilo s tím 193 ze 194 přítomných poslanců. Normu loni v květnu vetoval prezident. K jejímu prosazení je ve sněmovně potřeba nejméně 101 hlas. Dolní komora hlasování od loňského června odkládá, mohla by rozhodovat letos v březnu. Poslanci antidiskriminační zákon vyřadili z programu
Zeleným se povedlo vyřadit schvalování radaru z únorové schůze
Sněmovna nebude na únorové schůzi projednávat smlouvy o americké radarové základně v Česku. Postarali se o to poslanci vládní Strany zelených spolu s levicovou opozicí. Pro vyřazení smluv z programu schůze hlasovalo 100 ze 194 přítomných poslanců. Podle zelených není jasné, zda má vybudování protiraketového štítu ve střední Evropě nadále podporu americké strany.
Poslankyně ODS chce zaručit nezpochybnitelnost Benešových dekretů
Sněmovna by podle části ODS měla přijmout k lisabonské smlouvě reformující fungování EU usnesení, kterým by vyloučila možnost zpochybnit poválečné právní a majetkové vztahy na základě Benešových dekretů. Navrhla to poslankyně ODS Helena Mallotová. Ministři Karel Schwarzenberg a Cyril Svoboda ale vzápětí tento požadavek označili za nepotřebný a bizarní vzhledem k zárukám, které jsou ve smlouvě obsaženy, i dosavadním postojům EU vůči majetkovým nárokům bývalých sudetských Němců.
Čunek: Lidovci nepodpoří zrušení poplatků, ale jejich omezení
Lidovci nebudou ve sněmovně hlasovat pro zrušení poplatků, ale podpoří senátní návrh na jejich omezení. Novinářům to řekl šéf KDU-ČSL Jiří Čunek. Podle něj senátní záměr, který obsahuje odbourání poplatků u lékaře pro děti do 18 let, zrušení placení za položku na receptu u léku s doplatkem a snížení ochranného limitu na výdaje z 5000 na 2500 korun dětem a důchodcům, podpoří všichni lidovečtí poslanci.
Zelení vyzvali Klause, aby podepsal dohodu o mezinárodním soudu
Strana zelených vyzývá prezidenta republiky Václava Klause k tomu, aby podepsal dohodu o přistoupení Česka k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Novinářům to dnes po jednání poslaneckého klubu zelených řekla jeho členka Kateřina Jacques. Česká republika je v době svého předsednictví EU jedinou zemí sedmadvacítky, která neratifikovala dohodu o soudu.
Paroubek chce do sněmovního boje o poplatky zapojit i hejtmany
Předseda ČSSD Jiří Paroubek chce prostřednictvím hejtmanů apelovat na některé občanské demokraty a lidovce, aby ve sněmovně zvedli ruku pro úplné zrušení zdravotnických poplatků.
MfD: Paroubek zvažuje referendum o Lisabonu
Předseda ČSSD Jiří Paroubek podle Mladé fronty Dnes (MfD) připouští, že o lisabonské smlouvě, která má reformovat EU po jejím rozšíření, by se i v Česku mohlo rozhodovat v referendu. Paroubek si od toho slibuje, že by pak na svou stranu mohl získat některé rebely z řad ODS a s jejich pomocí vyslovit koaliční vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS) nedůvěru, informuje MfD.
Kocáb chce během summitu s Čínou upozornit na lidská práva
Ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb (za Stranu zelených) chce během plánovaného summitu EU-Čína v Praze upozornit čínské představitele na problém dodržování lidských práv v této nejlidnatější zemi světa. Kocáb dnes ČTK sdělil, že pro některé ochránce lidských práv může být konání vrcholné akce v české metropoli zklamáním, Česko nyní ovšem podle něj jako předsednická země EU reprezentuje postoj všech členských států.
Šeich představil novelu, která na dálnici dovolí až 160 km
Řidiči by v budoucnu na vybraných úsecích dálnic mohli jezdit rychlostí až 160 kilometrů v hodině, za některé přestupky by už nemuseli pykat připisováním trestných bodů a měli by ve své výbavě povinně vozit přístroj na měření alkoholu v krvi. Vyplývá to z navrhované komplexní úpravy silničního zákona, kterou dnes na tiskové konferenci představil poslanec ODS David Šeich. Jak řekl, jde o výsledek spolupráce skupiny poslanců ODS a dopravních expertů. "Je doba zralá na změnu dopravních předpisů," řekl Šeich.
Zdroj: ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz