Souhrn významných legislativních událostí 24.8.2015 – 30.8.2015
Vláda chce do roku 2020 vynaložit s přispěním fondů EU na zvýšení digitální gramotnosti Čechů kolem sedmi miliard korun. Je to jeden z devíti kroků Akčního plánu pro rozvoj digitálního trhu, který ministři na svém jednání schválili, oznámil tiskový odbor vlády. Cílem materiálu je shrnout hlavní opatření, která napomohou rozvoji tuzemské digitální ekonomiky, a to jak z hlediska národních faktorů, tak i iniciativ na úrovni EU.
Vláda
26. srpna 2015
Vláda schválila cestu Zemana do Číny a Zaorálka do Íránu
Vláda schválila cestu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) do Íránu i návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Číně. Vyplývá to z informací zveřejněných na webových stránkách Úřadu vlády. Cesty nezískaly jednomyslnou podporu kabinetu, někteří ministři poukazovali na porušování lidských práv v Číně i Íránu.
Mýto se bude přes mýtné brány vybírat do konce roku 2019
Vláda po několikerých pokusech schválila koncepci k tendru na výběr mýtného po roce 2016. Prostřednictvím mýtných bran se bude vybírat do konce roku 2019, jak původně navrhovali sociální demokraté. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Ministerstvo dopravy původně požadovalo delší, pětileté období, které odpovídá garantované životnosti vybavení mýtných bran. Podle ministra Dana Ťoka (za ANO) schválený materiál zvýhodňuje současného provozovatele mýtného systému firmu Kapsch.
Ředitelé MŠ a malotřídních ZŠ budou méně učit, schválila vláda
Méně učit budou od září 2016 ředitelé a ředitelky mateřských a malotřídních základních škol. Snížení takzvané vyučovací povinnosti o dvě hodiny týdně schválila vláda. Novinářům to řekla ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD). Cílem vládního nařízení je poskytnout ředitelům více času na řízení školy a administrativní povinnosti, které jsou s ním spojeny.
Vláda schválila Akční plán pro rozvoj digitálního trhu
Vláda schválila Akční plán pro rozvoj digitálního trhu, který stanovuje aktivity pro rozvoj digitální ekonomiky v příštích třech až pěti letech. Plán mimo jiné počítá s dobudováním vysokorychlostních internetových sítí. O schválení informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve vyjádření zaslaném médiím.
Vláda dá do roku 2020 sedm miliard na digitální gramotnost Čechů
Vláda chce do roku 2020 vynaložit s přispěním fondů EU na zvýšení digitální gramotnosti Čechů kolem sedmi miliard korun. Je to jeden z devíti kroků Akčního plánu pro rozvoj digitálního trhu, který ministři na svém jednání schválili, oznámil tiskový odbor vlády. Cílem materiálu je shrnout hlavní opatření, která napomohou rozvoji tuzemské digitální ekonomiky, a to jak z hlediska národních faktorů, tak i iniciativ na úrovni EU.
Vláda schválila využití 40 milionů určených na pomoc Afghánistánu
Vláda schválila využití 40 milionů korun určených na pomoc Afghánistánu. Afghánský rekonstrukční svěřenecký fond dostane na rozvojové programy 20 milionů korun, dalších 20 milionů poputuje na fungování afghánských bezpečnostních sil. ČTK to sdělilo tiskové oddělení ministerstva zahraničních věcí.
Vláda schválila zakázku na informační systém zemědělského fondu
Za čtyřletý provoz a rozvoj informačního systému Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) by měl stát zaplatit 930 milionů korun bez DPH. Vyplývá to z odůvodnění veřejné zakázky ministerstvem zemědělství, které schválila vláda.
Vláda schválila rozšíření působnosti fondu dopravy
Působnost Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) se zřejmě rozšíří. Novelu zákona o SFDI schválila vláda, informoval ČTK mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Nově by tak mohl fond rozdělovat peníze na stavbu a údržbu překladišť zboží z železnice na ostatní druhy dopravy, údržbu vodních cest a na opravy místních komunikací v místech, kde kříží významné silnice nebo železniční trať. Předlohu ještě musí schválit parlament a podepsat prezident.
Poslanecká sněmovna
25. srpna 2015
Do zákona se možná dostane databáze o platební morálce zákazníků
Zákon o ochraně spotřebitele by mohl nově obsahovat i podmínky pro zřizování registrů s údaji o spolehlivosti a platební morálce klientů. Informace z takového registru by pak sloužily bankám a dalším finančním institucím, které poskytují půjčky a nabízejí platební služby. Počítá s tím pozměňovací návrh sněmovního hospodářského výboru k novele zákona o ochraně spotřebitele, kterou projednávají poslanci.
Prezident
25. srpna 2015
Pravomoci tajných služeb se rozšíří, zákon podepsal Zeman
Pravomoci zpravodajských služeb se rozšíří. Prolomí se daňové tajemství a zpravodajci budou moci žádat informace od telekomunikačních operátorů. Zruší se také omezení u údajů chráněných bankovním tajemstvím. Vládní novelu zákona o zpravodajských službách, která změny přinese, podepsal prezident Miloš Zeman, informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Předloha bude účinná 15 dnů potom, co vyjde ve sbírce.
Stát bude mít větší kontrolu nad úvěry České exportní banky
Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou, která ministerstvu financí umožní větší kontrolu nad úvěry a dotacemi, které poskytuje Česká exportní banka (ČEB). Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Novela zákona je reakcí na chyby, které v hospodaření ČEB zjistil již dříve Nejvyšší kontrolní úřad.
Přístup k informacím ve veřejné správě by se měl o něco zlepšit
Zlepšit možnosti přístupu občanů k informacím ve veřejné správě podle požadavků Evropské unie má vládní novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. O prezidentově podpisu ČTK informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Možnost úřadů žádat úhradu za poskytované informace nechává předloha beze změn. Ukládá jim ale povinnost informovat žadatele o tom, že proti výši vyměřené částky mohou podat stížnost.
Prezident Zeman podepsal novelu zákona o účetnictví
Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o účetnictví, která kromě jiného stanoví kategorie účetních jednotek podle velikosti. U vybraných podniků určuje kvůli větší průhlednosti zveřejňování plateb odváděných vládám. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Zákon stanoví způsoby bezhotovostní platby za výkup šrotu
Způsoby bezhotovostních plateb za výkup kovového odpadu stanoví novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK informoval o Zemanově podpisu jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Úprava odpadového zákona umožní také zavedení kolektivního systému pro zpětný odběr použitých pneumatik, který by měl mimo jiné usnadnit obcím likvidaci starých pneumatik odvezených do sběrných dvorů.
Prezident podepsal nový zákon o prevenci závažných havárií
Prezident Miloš Zeman podepsal nový zákon o prevenci závažných havárií způsobených nebezpečnými chemickými látkami. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zákon zavádí do českého práva novou evropskou směrnici a nahrazuje dosavadní zákon, který už podle vlády nevyhovuje aktuálním evropským předpisům. Zákon by se měl dotknout provozovatelů zhruba 200 objektů, včetně těch největších, jako je třeba Spolana Neratovice. Zákon nabude účinnosti prvním dnem kalendářního měsíce poté, co bude vyhlášen ve sbírce.
26. srpna 2015
Zeman jmenoval Ivanu Janů do čela ochránců soukromí
Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) bude řídit bývalá ústavní soudkyně Ivana Janů. Do funkce předsedkyně této instituce ji na Hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Janů nahradí Igora Němce, který po dvou funkčních obdobích už do čela úřadu kandidovat nemohl.
Pozn.:
ÚS rozhodl, že stát má za vyvlastněný pozemek platit tržní cenu
25. srpna 2015 - Ústavní soud rozhodl, že v případě vyvlastňování má stát zaplatit náhradu v rozumném poměru k tržní hodnotě majetku. Zastal se tak rodiny Gregůrkových, která dostala za pozemky vyvlastněné pro stavbu obchvatu Otrokovic úřední cenu 3,5 milionu korun. Požadovala přitom tržní cenu, která činila 36 milionů korun. Ústavní soud zrušil rozsudky Nejvyššího soudu i Vrchního soudu v Olomouci, a dal tak rodině šanci na vyšší náhradu škody. Případ se vrátí k olomouckému vrchnímu soudu. Ústavní soud uznal stížnost Gregůrkových v obdobném případu už letos v červenci. Tehdy šlo však o jiné pozemky za méně peněz.
Firmy nesmí žádat za nelegální odběry energie přemrštěné částky
25. srpna 2015 - Soudy nesmí ve sporech mezi dodavateli elektřiny a jejími černými odběrateli stanovit těmto zákazníkům dodatečně k úhradě přemrštěné částky. Platba není sankcí, ale musí být jen náhradou vzniklé škody. Proto částka musí být přiměřená. Vyplývá to z verdiktu Ústavního soudu (ÚS).
NSS: Referendum o spalovně v Jihlavě se uskuteční příští rok
25. srpna 2015 - Referendum o stavbě spalovny se v Jihlavě uskuteční příští rok s krajskými volbami. Definitivně o tom rozhodl Nejvyšší správní soud (NSS), který zamítl kasační stížnost Jihlavy a potvrdil květnové rozhodnutí Krajského soudu v Brně. NSS o tom informoval na svém webu v tiskové zprávě.
Prezident Zeman se sešel se čtyřmi kandidáty na ústavního soudce
25. srpna 2015 - Prezident Miloš Zeman se na Pražském hradě sešel se čtyřmi kandidáty na post ústavního soudce, který se uvolní letos v prosinci, kdy vyprší mandát soudci Vladimíru Kůrkovi. Novinářům to po jednání řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, jenž se schůzky rovněž zúčastnil. Podle něj bude mít prezident obtížné rozhodování, protože všichni kandidáti jsou kvalitní. Jejich jména neuvedl.
Rom nedostane odškodnění za to,že musel chodit do zvláštní školy
26. srpna 2015 - Ústavní soud zamítl stížnost Roma, který požadoval po státu omluvu a 500.000 korun za to, že musel chodit do zvláštní školy. Považoval to za diskriminaci kvůli svému romskému původu a tvrdil, že ho zařazení do zvláštní školy připravilo o možnost vzdělávat se a uplatnit se.
Takzvaným prošetřovatelem se stal právník Jan Kněžínek
26. srpna 2015 - Takzvaným prošetřovatelem, který bude mít za úkol prověřovat podezření týkající se členů vlády nebo dalších vysoce postavených činitelů, se stal právník Jan Kněžínek, náměstek ministra pro legislativu a lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). O rozhodnutí kabinetu ČTK informoval tiskový odbor ministerstva vnitra.
MF posunulo spuštění evidence tržeb na polovinu roku 2016
27. srpna 2015 - Elektronická evidence tržeb začne pravděpodobně fungovat až od poloviny příštího roku. Koaliční rada totiž schválila návrh ministerstva financí, aby se prodloužila doba mezi okamžikem platnosti a účinností zákona ze tří měsíců na sedm. Informovalo o tom ministerstvo financí. Dosud úřad uváděl, že by evidence tržeb měla být spuštěna od dubna příštího roku. Schvalování zákona chce opozice TOP 09 a ODS v Poslanecké sněmovně blokovat.
MF chce výplatu provizí zprostředkovatelům rozložit na pět let
27. srpna 2015 - Výplata provizí pojišťovacím zprostředkovatelům i pořizovací náklady při výpočtu tzv. odkupného pojistné smlouvy by měly být povinně rozloženy do období pěti let. Počítá s tím pozměňovací návrh novely zákona o pojišťovnictví, na kterém se ve středu dohodla koaliční rada. Na dotaz ČTK to sdělilo ministerstvo financí. Kompromisní návrh neobsahuje cenovou regulaci v podobě stanovení maximální přípustné výše provizí. Nyní časové rozložení výplaty provize není stanoveno.
Nejvyšší soud se do roku 2018 rozšíří o přístavbu za 130 mil. Kč
28. srpna 2015 - Areál Nejvyššího soudu (NS) v Brně by se měl do počátku roku 2018 rozšířit o přístavbu za 130 milionů korun. Vznikne na místě zchátralého bytového domu, jenž sousedí s budovou soudu v Burešově ulici. Dům čeká demolice. Stavba by mohla být zahájena v únoru 2016. Záměr představili ministr spravedlnosti Robert Pelikán a předseda soudu Pavel Šámal. Podle něj je ale přístavba jen dočasným řešením a stále platí záměr vybudovat pro Nejvyšší soud v Brně zcela nové sídlo.
Zdroj: ČTK
EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz