Souhrn významných legislativních událostí 25.2.2008-2.3.2008
Ministerstvo kultury navrhne, aby za určitých podmínek mohly české televizní stanice využívat reklamu ve formě umisťování výrobků v pořadech, takzvaný product placement. To umožňuje nová směrnice, na které se minulý rok dohodla Evropská komise a členské státy unie, označovaná jako Audiovize bez hranic. Na semináři k této úpravě, který se konal v prostorách Poslanecké sněmovny, to uvedla vrchní ředitelka ministerstva kultury Petra Smolíková.
Poslanecká sněmovna
26.2.2008
Klaus vetoval novelu povolující kontaktní norování
Prezident Václav Klaus vetoval novelu, podle níž lovečtí psi mohli při výcviku opět přijít do přímého kontaktu s lovenou zvěří. Povolení tohoto kontaktního norování požadují hlavně myslivecké organizace. Zejména ochránci zvířat jsou proti novele. O prezidentově vetu informoval tajemník Ladislav Jakl.
"Proti znění zákona, umožňujícímu (staronově) tzv. kontaktní norování, v těchto dnech dostávám od mnoha občanů a profesních organizací velmi odmítavé reakce. Myslím, že by je parlament měl vzít v úvahu," napsal prezident předsedovi Poslanecké sněmovny ve zdůvodnění svého rozhodnutí. Připomněl, že opětovné povolení kontaktního norování odmítl Senát, vláda i ministr zemědělství.
Poslední slovo budou mít poslanci, kteří budou zřejmě na březnové schůzi novelu schvalovat už potřetí. Poprvé to bylo minulý rok v prosinci, počátkem února přehlasovala odmítavé stanovisko Senátu. Senátní verze novely ve sněmovně neuspěla jen těsně - k jejímu schválení chyběly tři hlasy.
Klaus podle Jakla v dopise předsedovi sněmovny Miloslavu Vlčkovi (ČSSD) uvedl, že "ke škodě věci" se začala společenská debata k tomuto zákonu rozvíjet teprve poté, co jej obdržel k podpisu, nikoliv ještě během parlamentního projednávání.
"Proto považuji za žádoucí, aby Poslanecká sněmovna dostala možnost znovu zvážit potřebnost tohoto konkrétního znění zákona, a to nejen ve světle debaty, která se k zákonu mezitím rozproudila, ale i v rámci hlubšího zamyšlení nad opakovaně se měnící právní normou, která vždy odrážela momentální vítězství jistého úhlu pohledu té které části parlamentu".
Klaus věří, jak napsal, že vrácením novely umožní nalezení trvalejšího řešení, které nebude vyvolávat dosavadní vyhraněné ostré spory a rozmíšky.
Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání měla změnit nynější praxi, kdy je liška ve cvičné noře od psa oddělena mřížkou, aby se nemohli vzájemně zranit. Zastánci zachování mřížky, mezi něž patří třeba i výbor Českého centra PEN klubu, argumentovali mimo jiné tím, že kontaktní norování je v rozporu s dohodou Rady Evropy o ochraně zvířat v zájmových chovech. Odstraněním mřížky podle nich Česko dělá v ochraně živočichů krok zpátky.
Kritici oddělení psa a lišky ale argumentují tím, že norníka je třeba před skutečným norováním řádně vycvičit, čemuž prý mřížka brání. "Vzájemný kontakt byl v minulosti v umělých norách výjimečný a představoval malé procento z celkového počtu vypuštěných psů do umělé nory," uvádí na svých webových stránkách Českomoravská myslivecká jednota. Řádně nevycvičený pes je podle odpůrců mřížky v praxi vystaven neúnosnému riziku, a jde naopak o týrání tohoto psa. Myslivci mají potom strach své psy do nor vůbec pouštět, lišky jsou přemnožené, což podle některých vede k úbytku jiné zvěře - křepelek či třeba zajíců.
27.2.2008
Rozpočtový výbor podpořil delší lhůty pro udělování pokut za předražování
Sněmovní rozpočtový výbor podpořil zpřísnění podmínek pro udělování pokut za porušování cenových předpisů. S návrhem, který je zaměřený hlavně na nepoctivé taxikáře, přišlo hlavní město Praha. Spočívá v prodloužení lhůt, ve které mohou úřady pokutu udělit. Pokutu je možné podle současných předpisů uložit do jednoho roku ode dne, kdy se úřad o porušení předpisu dozví, nebo do tří let poté, co někdo předpisy porušil. Lhůty se měly nově prodloužit na tři a pět let.
Návrh zpracovalo hlavní město zejména kvůli postihům nepoctivých taxikářů. Současná lhůta často způsobí, že viník zůstane nepotrestán a věc se odloží. "Tento stav je pro nás téměř neúnosný," řekl členům výboru náměstek pražského primátora Rudolf Blažek.
Návrh novely také uvádí, že úřady budou moci vést správní řízení kvůli porušení zákona o cenách na jakékoli oznámení, například od strážníků. Nyní můžou zahájit řízení jen v případě, pokud přestupek zjistí při kontrole samy.
O návrhu definitivně rozhodne sněmovna na některé z příštích schůzí. Pokud jej schválí, zamíří do Senátu a poté k podpisu prezidentovi.
Za uchovávání dat o hovorech budou pravděpodobně platit operátoři
Povinnost nést náklady spojené s odposlechy a uchováváním dat o telefonních hovorech možná v plné míře přejde na operátory. Dosud jim tyto výdaje hradí stát. Změnu doporučil sněmovní bezpečnostní výbor v rámci projednávání vládní novely zákona o elektronických komunikacích. O návrhu definitivně rozhodne až sněmovna na některé z příštích schůzích.
"Vychází to z toho, že my jsme jedna z mála zemí, kde stát hradí veškeré výdaje, které jsou spojené s předáváním potřebných informací, především pro orgány činné v trestním řízení, a jsou to stamilionové částky," uvedl předseda výboru František Bublan (ČSSD).
Obvyklá praxe je podle Bublana taková, že se stát o náklady s operátory buď dělí, nebo je v plné míře nechá na jejich bedrech. "Jsou země, kde došlo k nějaké dohodě, že se třeba platí nějaký paušál nebo třeba polovina, a jsou země, kde to doslova je povinností těch operátorů a stát jim neplatí vůbec nic. My jsme v tomto dosud byli strašně velkorysí," dodal.
Ve výboru zazněly i názory, že by stát měl i nadále operátorům za zajišťování a uchovávání záznamů o volání v plné míře platit. Podle poslance ODS Jana Klase by se mělo vycházet z logiky, že když někdo něco chce, měl by za to platit. Za bezpečnost občanů je podle něj odpovědný stát, nikoliv soukromé firmy, a stát by se proto měl o výdaje postarat. Poslanci diskutovali i o variantě, že by se operátoři a stát o výdaje podělili, nakonec ale na návrh poslankyně KSČM Zuzky Bebarové-Rujbrové schválili úplné přenesení povinnosti na operátory.
Povinnost nést náklady spojené s odposlechy má policie od roku 2005, předtím platit nemusela. Vláda vedená ČSSD se ještě ve stejném roce neúspěšně pokusila tento stav změnit a navrhla novelu, podle níž měla policie platit jen pevně stanovený paušál.
Bezpečnostní výbor přesun povinnosti na operátory schválil v rámci projednávání novely zákona o elektronických komunikacích. Jejím cílem je především zajistit, aby operátoři museli uchovávat a policii či tajné službě případně poskytnout i údaje o neúspěšných voláních, tedy o neuskutečněných hovorech, kdy někdo někoho třeba jen "prozvoní". Výbor s touto úpravou souhlasil.
Rozpočtový výbor nechce osvobození od silniční daně pro auta na etanol E85
Vládní novela zákona o silniční dani dozná možná ještě ve sněmovně změny. Rozpočtový výbor doporučil, aby z ní vypadlo ustanovení, které od daně osvobozuje vozidla do 12 tun vybavená motorem poháněným směsí E85. Tvoří ji z 85 procent etanol a z 15 procent benzin. S pozměňovacím návrhem vystoupil daňový expert ODS Michal Doktor. Obává se mimo jiné toho, že jde o ustanovení pro předem vybraného klienta. Ministerstvo životního prostředí chce tuto úpravu prosazovat i nadále.
"Odmítám tady šít kabát předem vybranému zákazníkovi, protože tak to na mne působí," řekl Doktor. Podle něj není u nákladních aut s tímto motorem velký výběr.
Pozastavil se nad tím, kolik takových vozidel nad 3,5 tuny v tuzemsku vůbec jezdí a jak hustá je síť čerpacích stanic s tímto palivem. "Řeknu-li to zjednodušeně, nevím, pro koho takovouto úlevu v zákoně popisujeme," řekl Doktor na jednání výboru.
Zástupkyně ministerstva financí vysvětlila, že toto ustanovení se do návrhu dostalo na žádost ministerstva životního prostředí. To si od ní prý slibuje, že podpoří vznik čerpacích stanic se směsí E85 i prodej tohoto druhu vozidel.
Podle mluvčího MŽP Jakuba Kašpara je osvobození aut s pohonem na směs E85 důležitou součástí nové palivové politiky a politiky ochrany klimatu. "Zároveň to znamená impulz k vyššímu využívání tohoto moderního paliva a takzvaných flexi-fuel vozidel, která na něj jezdí," sdělil novinářům.
Výrobci aut na směs E85 podle Doktora také doporučují, aby řidiči čas od času natankovali obyčejný benzin a pročistili tak palivové ústrojí. To jim podle něj umožní, aby stejně tankovali obyčejný benzin a využívali při tom osvobození od daně. Na tom se s ním shodl i Václav Votava (ČSSD). Domnívá se, že cena E85 bude vyšší než cena obyčejného benzinu, po kterém tedy podnikatelé sáhnou raději.
Podle některých informací je výhodou paliva E85 například vyšší oktanové číslo, vyšší výkon motoru a nižší zátěž pro životní prostředí. Nevýhodou je, že vše, co přijde do styku s etanolem, musí být vyrobeno ze speciální oceli nebo umělé hmoty, uvádí například informační portál Ústavu zemědělských a potravinářských informací www.agronavigator.cz
Automobil schopný jezdit na E85 představila letos v lednu například italská automobilka Ferrari na detroitském autosalonu. Deník Právo minulý rok v září informoval, že model vozu poháněný E85 připravuje na letošní rok i mladoboleslavská Škoda Auto.
Novela má kromě jiného stimulovat podnikatele k tomu, aby si pořizovali novější automobily s nižšími emisemi. Mění výpočet slevy ze základní sazby silniční daně. Ta má záviset na stáří vozu a nikoli na emisní třídě Euro, jak je tomu nyní. Výbor dále navrhl, aby se lhůta pro úlevu na dani prodloužila místo šesti na devět let od data první registrace. Silniční daň se netýká úplně všech motoristů, ale odvádí se s určitými výjimkami za všechna vozidla určená k podnikání.
Zemědělský výbor podpořil návrh upravující ochranu před povodněmi
Sněmovní zemědělský výbor doporučil sněmovně k přijetí vládní návrh novely zákona o vodách, která řeší ochranu před povodněmi. Zákon definuje takzvané suché poldry, kam by se při povodni rozlévala voda, a upravuje související problémy. Poslanci k němu připojili několik pozměňovacích návrhů, řekl předseda výboru Jiří Papež (ODS).
Novela dále zavádí za určitých okolností možnost vyvlastnit některé pozemky pod hrázemi. Jak ale již dříve ujistil ministr zemědělství Petr Gandalovič, jde až o nejzazší opatření.
Suché poldry jsou území, která by se normálně obhospodařovala, například zemědělsky, nanejvýše by se okolo nich vybudovaly ochranné hráze. "A to vyvlastnění, ale je to až ta poslední varianta, by se týkalo těch pozemků, které by byly pod těmi hrázemi," řekl Papež. Šlo by o případy, kdy se úřady nedohodnou s vlastníkem půdy.
Ostatní území by zůstalo uživatelům nebo vlastníkům. Zákon definuje i způsob odškodnění na porostech, které by případně zničila nebo poškodila voda. Poslanci také doplnili ustanovení, aby se odškodnění vztahovalo také na již vybudované suché nádrže. "I na ně bude vztahován tento nový zákon, protože se měl vztahovat jen na ty, které se budou nově budovat," vysvětlil Papež. Stát má podle Gandaloviče do roku 2012 na protipovodňová opatření připraveno přes 14 miliard korun.
Další výborem navržená změna se týká obcí, na jejichž území se čerpá podzemní voda. Za čerpání této vody se odvádí poplatky a poslanci chtějí, aby z nich dotčené obce část dostávaly. Podle Papeže by měly mít přednostní přístup k dotacím na projekty určené právě na ochranu podzemních vod.
28.2.2008
Ministerstvo kultury navrhne povolení product placementu
Ministerstvo kultury navrhne, aby za určitých podmínek mohly české televizní stanice využívat reklamu ve formě umisťování výrobků v pořadech, takzvaný product placement. To umožňuje nová směrnice, na které se minulý rok dohodla Evropská komise a členské státy unie, označovaná jako Audiovize bez hranic. Na semináři k této úpravě, který se konal v prostorách Poslanecké sněmovny, to uvedla vrchní ředitelka ministerstva kultury Petra Smolíková.
"Vycházíme z toho, že spíše bude ministerstvo kultury navrhovat, aby byl (product placement) povolen. Ostatně stejně se tento institut již vyskytuje, je lepší to řešit, než jej zakázat a hlídat, zda je vše v pořádku," uvedla Smolíková. "Absolutně nepředpokládáme, že by ČR šla cestou zákazu, ale cestou povolení, za těch podmínek, za kterých je možný," dodala.
Product placement je v současné době zakázaný, nová směrnice to mění a stanovuje podmínky, za nichž je to možné. Jedním z cílů komise a členských zemí je podle Smolíkové mimo jiné legalizovat cestu k dalším finančním zdrojům na výrobu audiovizuálního obsahu. Je však na každé členské zemi, zda tento způsob reklamy povolí.
Pokud ano, bude se týkat pořadů vyrobených po 19. prosinci příštího roku, upozornila Smolíková. To je datum, do kterého musí členské státy novou směrnici zavést do svého národního práva.
Product placement se nebude smět objevovat v pořadech pro děti, naopak v kinematografických dílech, ve filmech a seriálech vytvořených pro televize a ve sportovních a zábavných pořadech ano. Pořady, ve kterých jsou reklamní produkty umístěny, by měly být nově označeny na začátku, po reklamní pauze a na konci vysílání.
Podle směrnice také nemá docházet k tomu, aby výroba pořadu byla product placementem natolik ovlivněna, aby prvotní myšlenkou byla prezentace výrobku a nikoli tvůrčí nápad. "Má se dbát na to, aby pořady nevznikaly jen proto, aby prezentovaly výrobek, který je v nich umístěn," uvedla Smolíková.
Ačkoliv je product placement v televizních pořadech nyní zakázán, přece jen se podle některých názorů již dávno objevuje. Týkalo se to například seriálu České televize Poslední sezona nebo reality show VyVolení na Primě. Mnohem častější je u celovečerních filmů, jako v případě snímku Účastníci zájezdu či Obsluhoval jsem anglického krále. Také nedávný snímek Crash Road s Agátou Hanychovou v hlavní roli je podle některých recenzentů "road movie" od jednoho sponzorského výrobku ke druhému.
Senát
27.2.2008
Na nominaci do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů je čas do 10. března
Sdružení a vzdělávací instituce mají čas do pondělí 10. března navrhnout své kandidáty do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Oznámil to tiskový tajemník Kanceláře Senátu Petr Kostka. Senát bude z nominací volit na březnové schůzi jednoho člena rady. O místo zatím projevila zájem necelá desítka kandidátů.
Senát podle zákona o Ústavu pro studium totalitních režimů vybírá na základě nominací sdružení čtyři ze sedmi členů rady. Tři z nich zvolil ze čtyř desítek nominací minulý rok v prosinci, jedno místo zůstalo prázdné. Horní komora je bude moci naplnit nejdříve v pátek 21. března, byť svou schůzi zahájí o dva dny dříve. Lhůta pro nominace totiž podle senátního volebního řádu končí deset dní přede dnem volby.
Do rady ústavu nyní kandidují například publicista Vladimír Bystrov a Helena Klímová za Židovské muzeum v Praze. Staronovými kandidáty, kteří se ucházeli o zvolení již minulý rok, jsou disident Vladimír Hučín, předseda Asociace nestátních neziskových organizací Karel Schwarz nebo bývalý senátor Jan Zahradníček, kterému v prosinci zvolení uniklo o čtyři hlasy. Podrobné požadavky na kandidaturu jsou uvedeny na internetové adrese www.senat.cz/informace/zakon_181/. Sdružení, která navrhla své kandidáty do minulých voleb, je musí v případě zájmu nominovat znovu.
Zdroj:ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz