Souhrn významných legislativních událostí 25.4.2016 – 1.5.2016
U krácení daně bude zřejmě opět trestná i příprava tohoto činu. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou po Sněmovně schválil i Senát. Ještě ji musí podepsat prezident. Příprava krácení daně byla trestná do roku 2009, nyní se má kvůli potírání například takzvaných karuselových obchodů do zákona vrátit se sankcí až desetiletého vězení.
27. dubna 2016
Členství v Radě pro evropské strukturální a investiční fondy bude s výjimkou předsedy a místopředsedy nezastupitelné. Návrh ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) na jednání schválila vláda, která o tom informovala na svých webových stránkách. Důvodem je, že na jednání na ministerské úrovni, které se koná zhruba jednou za dva měsíce, za sebe ministři až dosud většinou posílali náměstky.
Vláda odložila kontroverze vzbuzující návrh na změnu ve zdravotním pojištění cizinců. Cizinci ze zemí mimo EU, kteří v Česku žijí dlouhodobě, by podle něj dál neměli mít přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění a měli by se pojišťovat u komerčních pojišťoven. Ty by měly dostat povinnost pojistku uzavřít. Krýt by měla péči, která se hradí z veřejného pojištění. Výhrady k návrhu má ministr pro lidská práva i další resorty, ombudsmanka a také asociace pojišťoven. "Budou se ještě vypořádávat některé rozpory," řekl k důvodu odložení předlohy ČTK mluvčí kabinetu Martin Ayrer.
Vláda schválila návrh novely o účetnictví požadovanou EU
Vláda schválila návrh novely zákona o účetnictví, která na základě směrnice EU bude požadovat po velkých firmách a skupinách nefinanční informace. Ty by se měly týkat například sociálních otázek a lidských práv. Informoval o tom tiskový odbor vlády.
Vláda schválila návrh Státního závěrečného účtu za 2015
Vláda schválila návrh Státního závěrečného účtu za loňský rok. Informoval o tom mluvčí vlády Martin Ayrer. Dokument, který shrnuje hospodaření státu, kabinet schvaluje každoročně a následně jej předkládá ke schválení Poslanecké sněmovně. Státní rozpočet loni hospodařil se schodkem 62,8 miliardy korun, což bylo o 37,2 miliardy méně, než kolik předpokládal schválený rozpočet.
Vláda se ke snaze rozšířit účinnou lítost u korupce nevyjádřila
Bez stanoviska vlády bude do Sněmovny putovat návrh poslanců opoziční KSČM na rozšíření účinné lítosti u korupce. Do trestního řádu má vložit ustanovení, podle kterého by se mohla vztahovat i na člověka, jenž už požadovaný úplatek poskytl a hned potom to oznámil policii. Materiály pro ministry doporučovaly souhlasné stanovisko, podle průběžných výsledků jednání kabinetu však nedošlo ke schválení žádného stanoviska.
28. dubna 2016
Protikorupční rada probrala Dienstbierovu ochranu whistleblowerů
Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí vzala na vědomí návrhy svého předsedy Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který chce ochranu oznamovatelů korupčního jednání řešit změnou stávajících zákonů. Dienstbier hodlá novelu předložit vládě do konce září a pokládá ji za přijatelnější než speciální zákon o ochraně takzvaných whistleblowerů, který počátkem týdne představili vicepremiér Andrej Babiš a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (oba ANO).
Poslanecká sněmovna
27. dubna 2016
Právo policie zadržet legální zbraň Sněmovna v novele asi ponechá
Navrhovaná pravomoc policie zadržet v důvodných případech legálnímu majiteli zbraň přímo v obydlí v novele zákona asi zůstane. Sněmovní bezpečností výbor plénu nedoporučil schválit požadavek kolegů z branného výboru na její vyškrtnutí. Předlohu o určitém zpřísnění pravidel pro legální držitele střelných zbraní by mohli poslanci schvalovat už příští týden. Sněmovna by podle doporučení výboru ale neměla zkrátit platnost zbrojních průkazů z nynějších deseti na pět let.
Sněmovna asi dá vládě pravomoc zvyšovat důchody nad zákonný rámec
Sněmovna zřejmě dá vládě pravomoc zvyšovat důchody nad zákonný rámec, pokud by byl jejich růst podle pravidel velmi nízký. Navýšení penzí z rozhodnutí kabinetu by nemohlo podle doporučení sociálního výboru překročit 2,7 procenta. Prosadila to ČSSD, když vláda navrhuje strop o procentní bod nižší, tedy 1,7 procenta.
28. dubna 2016
Sněmovna možná nerozšíří pravomoci ombudsmana
Sněmovna možná nerozšíří pravomoci veřejného ochránce práv. Ústavně-právní výbor doporučil poslancům podporu pozměňovacích návrhů, které z vládní předlohy vypouštějí navrhovanou možnost domáhat se u Ústavního soudu zrušení zákona nebo jeho části i dávat veřejné žaloby kvůli diskriminaci. Plénum by mohlo o předloze rozhodnout v květnu.
Novela zákona o ovzduší možná zlepší ochranu před zápachy
Novela zákona o ochraně ovzduší by mohla zlepšit i ochranu obyvatel před zápachy, které vypouštějí různé provozy a firmy. Sněmovní výbor pro životní prostředí doporučil poslancům pozměňovací návrh senátorky Jitky Seitlové (za SZ), který předložil předseda výboru Robin Böhnisch (ČSSD). Podle Seitlové jde o posílení státní správy při vymáhání ochrany před zápachem, přestože podle ní výbor schválil jen minimalistickou variantu. Ministerstvo životního prostředí se nejprve stavělo k návrhu zdrženlivě, k němu zaujalo neutrální postoj.
Sněmovna možná zakotví dohled nad centrální evidencí účtů
Na vstupy do navrhované centrální evidence účtů možná bude dohlížet sněmovní komise pro kontrolu využití odposlechů a sledování osob. Do vládního návrhu zákona to doporučil zahrnout ústavně-právní výbor. V registru vedeném Českou národní bankou budou podle předlohy všechny účty, které v tuzemsku vedou firmy i občané u bank a záložen. Zůstatky v něm vedeny nebudou. Nové opatření má podle vlády pomoci v boji s daňovými úniky nebo s financováním terorismu.
Pokuty za některé přestupky se zřejmě pětinásobně zvýší
Až pětinásobně se zřejmě zvýší pokuty za přestupky ve správním řízení nebo proti majetku. Vyplývá to z úprav nového zákona o některých přestupcích, s nimiž vyslovil souhlas sněmovní ústavně právní výbor.
Elektronická Sbírka zákonů bude zřejmě spuštěna až od roku 2020
Elektronická Sbírka zákonů bude zřejmě naplno spuštěna až od roku 2020. Vláda navrhovala start o rok dříve. Změnu podpořil sněmovní ústavně právní výbor. Doporučil také, aby ministerstvo vnitra jako správce elektronické sbírky bylo odpovědné za úplnost a správnost textu zveřejňovaných předpisů a za poskytování průběžných informací o jejich změnách vyplývajících z verdiktů Ústavního soudu.
Sněmovna asi neumožní demonstrantům zakrývat si obličej
Sněmovna asi neumožní účastníkům veřejných shromáždění zakrývat si obličej, jak v novele shromažďovacího zákona navrhla vláda. Neschválí zřejmě ani návrh Úsvitu na uzákonění akreditací novinářů na veřejná shromáždění a požadavek Martina Plíška (TOP 09) na omezení pro pamětní místa. Vyplývá to z doporučení, který dal poslancům k pozměňovacím návrhům k předloze ústavně-právní výbor. Sněmovní plénum by měla o podobě novely rozhodovat v květnu.
Senát
27. dubna 2016
Senát schválil trestnost přípravy krácení daně
U krácení daně bude zřejmě opět trestná i příprava tohoto činu. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou po Sněmovně schválil i Senát. Ještě ji musí podepsat prezident. Příprava krácení daně byla trestná do roku 2009, nyní se má kvůli potírání například takzvaných karuselových obchodů do zákona vrátit se sankcí až desetiletého vězení.
Senát nechce, aby se firmy mohly vyvinit z trestní odpovědnosti
Firmy by podle Senátu neměly mít možnost vyhnout se trestnímu stíhání, pokud by měly etický nebo protikorupční kodex. Horní komora tak doporučila upravit novelu o trestní odpovědnost právnických osob. Změnu bude muset znovu posoudit Sněmovna, která pasáž do vládní předlohy vložila.
Lhůta na převod telefonního čísla se zkracovat nebude
Lhůta na převod telefonního čísla mezi mobilními operátory se zkracovat nebude. Změnu mohla přinést senátorská novela zákona o elektronických komunikacích, kterou ale horní komora nakonec neschválila. Její tvůrci budou mít šanci návrh prosadit ještě při projednávání chystané vládní předlohy.
Senát odmítl zavést povinnost vymáhat škodu po úřednících
Horní komora odmítla už v prvním kole projednávání návrhu senátorů STAN, aby stát musel vymáhat náhradu škody po chybujících úřednících. Rozhodla o tom rozdílem dvou hlasů na popud ČSSD. Téměř shodnou předlohu má už dva roky na stole i Sněmovna. Cílem obou předloh bylo změnit současnou praxi, podle níž stát po úřednících škodu vymáhat může, ale nemusí, a proto toho málokdy využívá.
Senát schválil výraznější varování před škodlivostí kouření
Varování před škodlivostí kouření bude na krabičkách cigaret ještě letos výraznější. Obchodním řetězcům bude hrozit až desetimilionová pokuta, pokud vyřazené nezávadné potraviny nepředají k rozdělení mezi sociálně potřebné. Změny přinese novela o potravinách, kterou schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident.
Senát chce zachovat bezúplatný převod státních pozemků obcím
Senát chce zachovat možnost bezúplatného převodu státních pozemků obcím pro výstavbu bydlení. Schválil tuto úpravu v rámci novely o Státním pozemkovém úřadu (SPÚ), která má omezit vydávání zemědělské půdy. O změně, s níž ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) souhlasil, nyní rozhodne Sněmovna.
29.dubna 2016
Senát nechce, aby se firmy mohly vyvinit z trestní odpovědnosti
Firmy by podle Senátu neměly mít možnost vyhnout se trestnímu stíhání, pokud by měly etický nebo protikorupční kodex. Horní komora tak doporučila upravit novelu o trestní odpovědnosti právnických osob. Změnu bude muset znovu posoudit Sněmovna.
Prezident
25. dubna 2016
Zeman podepsal zákon o zadávání veřejných zakázek
Zákon o zadávání veřejných zakázek začne platit od podzimu, na konci minulého týdne ho podepsal prezident Miloš Zeman. Tiskové oddělení Pražského hradu to uvedlo na hradním webu. Zeman zároveň v pátek podepsal zákon, kterým se v souvislosti s přijetím zákona o zadávání veřejných zakázek mění další zákony.
Státní rozpočet podpoří film, zákon podepsal Zeman
Státní fond kinematografie bude ročně dostávat ze státního rozpočtu 180 až 200 milionů korun. Počítá s tím novela audiovizuálního zákona, kterou v pátek podepsal podle hradního webu prezident Miloš Zeman. Zákon v úterý schválila se senátní úpravou pravomocí fondu Poslanecká sněmovna. Dalším zdrojem fondu jsou příjmy z televizní reklamy, z licence některých filmů či z prodaných vstupenek do kina, které by měly tvořit přibližně stejnou sumu jako státní příspěvek.
Pozn.:
Babiš připravil zákon o ochraně oznamovatelů trestných činů
25. dubna 2016 - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) předloží do Sněmovny návrh zákona o ochraně oznamovatelů trestných činů před neoprávněným postihem ze strany zaměstnavatele. Jde o tzv. zákon o whistleblowingu. Cílem je zajistit ochranu oznamovatelů korupce, především zabránit šikaně či nezákonnému ukončení pracovního poměru. Ta dosud v českém právním řádu chyběla, uvedl Babiš na tiskové konferenci. Zákon ministr předloží jako poslanecký návrh.
MF chce od července rozšířit přenesenou daňovou povinnost
26. dubna 2016 - Ministerstvo financí chce od července rozšířit režim přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH) na telekomunikační služby na velkoobchodní úrovni. Počítá s tím nařízení vlády, které poslalo ministerstvo financí k připomínkám. Drobných zákazníků se opatření nedotkne.
Zástupci justice: prodej pyrotechniky v ČR by se měl zpřísnit
26. dubna 2016 - Prodej pyrotechniky v České republice by se měl zpřísnit. Novinářům to řekli ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman po jednání se zástupci německé a polské justice. Účastníci schůzky se shodli na tom, že skladování a prodej výbušnin v tuzemsku je třeba také důkladněji kontrolovat.
Otcové mají u porodu platit jen za nadstandard, ne za přítomnost
26. dubna 2016 - Nastávající matky mají podle Ústavního soudu (ÚS) ze zákona právo na blízkého člověka u porodu. Nemocnice mohou žádat náhradu přiměřených a doložených nákladů na nadstandardní služby spojené s přítomností otce, jiného příbuzného nebo duly v porodním sále. Jde třeba o občerstvení. Naopak si nemají účtovat žádný zisk ani úhradu základních zdravotnických potřeb, třeba roušky, dezinfekce nebo návleků na boty. Současná praxe v Česku je rozkolísaná, v zahraničí se neplatí. Čeští zákonodárci by mohli podle ÚS zvážit nějakou sjednocující úpravu.
TOP 09 chce zúžit povinnost evidence tržeb jen na plátce DPH
27. dubna 2016 - Opoziční TOP 09 předložila novelu zákona o elektronické evidenci tržeb (EET), v níž navrhuje zúžit evidenci tržeb tak, aby se netýkala podnikatelů s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Povinnost evidovat tržby by se tak týkala jen plátců daně z přidané hodnoty. Strana to uvedla v tiskové zprávě.
Pelikán ustanovil komisi pro přípravu občanského soudního řádu
29. dubna 2016 - Ministerstvo spravedlnosti ustanovilo komisi, která má pracovat na návrhu nového občanského soudního řádu a souvisejících právních předpisů. Šestičlennou skupinu tvoří akademici i soudci. Ministr Robert Pelikán (ANO) po první schůzce komise sdělil ČTK, že změny v civilním procesním právu budou vycházet z už osvědčeného systému, který funguje v Rakousku.
Zákon o zadávání veřejných zakázek nabude účinnosti od 1. října
29. dubna 2016 - Zákon o zadávání veřejných zakázek byl publikován ve Sbírce zákonů. Účinnosti tak nabude letos 1. října. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které nový zákon vypracovalo.
ÚS se zastal matky pokutované za to, že synové nechtěli k otci
29. dubna 2016 - Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti matky, která dostala pokutu 25.000 korun v situaci, kdy se její synové odmítali ve stanovených termínech stýkat s otcem. V nálezu soud zdůraznil, že děti jasně projevily svou vůli, a není tedy na místě sankcionovat matku a prostřednictvím pokuty vyvíjet násilný tlak na ni a přeneseně i na děti. Nález soudce zpravodaje Vojtěcha Šimíčka je dostupný na webu soudu.
Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz