Souhrn významných legislativních událostí 26.11.-2.12.2007
Obchodníci zřejmě do budoucna nebudou moci používat klamavé a agresivní obchodní praktiky. S jejich zákazem počítá vládní novela zákona o ochraně spotřebitele, kterou sněmovna poslala do závěrečného schvalování. Poslanci však nebyli s podobou předlohy zcela spokojeni a navrhli provést řadu úprav.
Poslanecká sněmovna
26.11.2007
Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje odmítá návrh herního zákona
Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) na schůzce s poslanci a senátory za region ostře odmítlo návrh nového herního zákona. Starostové obcí nesouhlasí s tím, aby výherní automaty povolovalo ministerstvo financí (MF) a aby veškeré příjmy z nich šly do státního rozpočtu, případně do rozpočtu krajů.
Poslanci i senátoři je ujistili, že zákon o provozování licencovaných her v této variantě neprojde. Města a obce, zejména v příhraničí a tam, kde jsou zahraniční dělníci, cítí velký nárůst heren a nabalující se kriminality. "Zásadně nesouhlasíme s tím, aby o tom rozhodovalo MF. Tedy, aby obce v místech, kde to zakážeme, mohly přejít na výherní terminály, které spadají plně do kompetence MF," řekl starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.
"Peníze z heren oželíme. Přínos sice není malý, ale jsou tam negativní jevy, jako je kriminalita, vykrádání aut a rozbité rodiny," řekl starosta Tachova a senátor Ladislav Macák. Ve třináctitisícovém městě přibylo za tři roky osm heren a zdvojnásobil se počet automatů.
"Požadujeme, aby obce byly vždy účastníky povolovacího procesu všech licencovaných her s právem veta," řekl předseda SMOPK Jaroslav Perlík. Má se to týkat hazardních a výherních her i loterií, které budou chtít firmy provozovat v obci. Radnice dále požadují ponechat v zákoně povinnost odvádět část prostředků do jejich rozpočtů.
"Obce používají peníze na bohulibé účely. Pokud je ale bude dostávat stát, nevíme, kam by šly," řekl místopředseda Senátu Jiří Šneberger (ODS). V této podobně je zákon absolutně neprůchozí, dodal. Pokud by automaty povolovalo MF, nebude mít obec důvod, proč tam herny mít. Podle něj by si pak stát mohl založit vlastní Las Vegas, které by sám zřizoval. "My v tom máme také jasno, jsme proti. Chceme, aby povolení vydávala obec," řekla za sněmovnu poslankyně Ivana Levá (KSČM).
V průběhu posledního roku jejich počet heren výrazně vzrostl. "Panuje obrovský tlak na zřizování nových výherních automatů, neboť ekonomika restaurací je tím výrazně posílena," řekl Šnebergr. Ve dvoutisícové Železné Rudě tvoří příjmy ze dvou kasin a deseti heren asi desetinu rozpočtu. Podle starosty je někdy problém získávat z kasin peníze. Založí si vlastní obecně prospěšnou společnost, na níž peníze převádějí.
Investoři heren a kasin vyhrožují obcím, že v případě, pokud jim radnice záměr neschválí, požádají MF o zřízení on-line terminálů. Setkali se s tím například v Tachově, který chtěl přijmout vyhlášku, jež by omezovala herny v určitých ulicích. Starostové z SMOPK uvedli, že v řadě případů je problém vydat vyhlášku nebo omezit investice, neboť někteří zastupitelé jsou navázáni na příjmy z tohoto podnikání. Dnes tam mohou dát terminály, které může povolit MF a my do toho bohužel nemáme co mluvit, dodal Macák.
27.11.2007
Sněmovna opět schválila novelu, která usnadní studium cizincům
Cizinci v České republice pravděpodobně brzy získají lepší přístup ke vzdělání. Za stejných podmínek jako čeští žáci a studenti by měli chodit do škol nejen občané EU, ale i lidé s povolením k pobytu nad 90 dní. Základní školu by pak mohli navštěvovat i potomci cizinců, kteří žijí v tuzemsku nelegálně. Počítá s tím novela, kterou Poslanecká sněmovna schválila, a to ve stejném znění, v jakém ji podpořila již v září.
Dolní komora totiž odmítla senátní pozměňovací návrhy, které měly podle horní komory uvedenou novelu školského zákona zpřesnit. Prozatímní ministr školství Martin Bursík (Strana zelených) se ale přimluvil za původní verzi a sněmovna mu velkou většinou hlasů vyhověla.
Školský zákon platí od ledna 2005. Do základní školy mohou podle něj chodit cizinci s povolením k trvalému pobytu, s dlouhodobým či krátkodobým vízem, azylanti či žadatelé o azyl nebo osoby s dočasnou ochranou. Za stejných podmínek jako Češi pak mohou v ČR zatím studovat jen občané EU a jejich rodinní příslušníci či lidé s trvalým pobytem. Potomci lidí z jiných zemí, kteří v zemi pracují a žijí dlouhodobě, tuto možnost nemají. Novela to má změnit - lepší přístup cizinců ke vzdělání by měl usnadnit jejich zapojení do společnosti a zabránit jejich případnému vyloučení.
Podle nynějšího zákona mají školy požadovat po školácích z ciziny to, aby nejpozději při svém nástupu k výuce prokázali oprávněnost svého pobytu v ČR. Podle pracovníků neziskových organizací pro pomoc uprchlíkům tak český školský zákon svým požadavkem na doložení legálnosti pobytu brání dětem "ilegálů" do školy chodit. Upozorňují na to, že současná norma tím porušuje právo dětí na vzdělání a je v rozporu s mezinárodními dokumenty, k jejichž dodržování se země zavázala. Mezi ně patří například Úmluva o právech dítěte či dodatek k Úmluvě o ochraně lidských práv.
Poslanci podpořili novelu zákona o spotřebních daní
Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o spotřebních daní, která má omezit riziko daňových úniků při výrobě biopaliv. Ministr financí Miroslav Kalousek před poslanci řekl, že hlavním smyslem novely je umožnit bezproblémové přimíchávání biolihu a minimalizovat daňové úniky.
Ministerstvo financí již dříve konstatovalo, že při výrobě a distribuci biopaliv mohou vznikat daňové úniky, a doporučilo proto změnit celou řadu předpisů. Novelou se nyní budou zabývat sněmovní rozpočtový a kontrolní výbor, které mají na její projednání 30 dní.
Zpravodaj k zákonu Petr Braný (KSČM) poslancům řekl, že podle jeho názoru nebylo přimíchávání biolihu ze strany vlády dobře legislativně připraveno. Nynější zákon o spotřebních daních je podle něj nepřehledný a doporučil vládě, aby zvážila rozdělit tento zákon podle zbožových komodit. Upozornil na některá rizika, která tato novela přináší. Například znevýhodňuje malé lihovary, protože zvyšuje kauce za daňové sklady. Také zavedení daňových jistin se podle něj může částečně promítnout do růstu cen potravinářského lihu.
Ministerstvo financí ve zprávě určené sněmovnímu kontrolnímu výboru již dříve uvedlo, že se při výrobě lihu nepoužívají automatická měření teploty a množství lihu. Pokud provozovatel odečítá teplotu z teploměru a zapisuje ji do ručně vedené evidence, může ji úmyslně zkreslovat a tak snižovat základ daně. Podle ministerstva také existuje riziko fiktivního přimíchávání biosložek, zejména lihu, který by pak výrobce mohl použít k jinému účelu.
Metylester řepkového oleje, tzv. MEŘO, se do nafty přidává povinně od 1. září. Přimíchávání biolihu do benzinu má začít od ledna. Zpráva uvádí, že tuzemská výroba lihu kvůli přimíchávání do biopaliv bude řádově vyšší než jakákoli jeho nynější produkce.
Poslanci stáhli z programu schůze novelu zákona o vyvlastnění
Poslanci se nebudou zabývat novelou zákona, která měla zrychlit vyvlastňovací řízení. Předkladatelé tento bod stáhli z programu. Vláda s ním nesouhlasila a nyní je na ní, aby přišla s upraveným návrhem, který by více vyhovoval vzneseným připomínkám. Novinářům to řekl jeden z předkladatelů, poslanec ODS František Dědič.
"Zatím necháme pracovat vládu, protože dohoda je taková, že bude v nějaké nové podobě vládní návrh," řekl Dědič novinářům. Podle něj by mohl být takový návrh zúžen například jen na ty případy, kdy jde o pozemky pro stavbu silnic nebo železnic. Další možností je, že by se vztahoval na situaci, kdy majitel pozemku není spokojen s nabízenou cenou.
Poslanecký návrh novely zákona o vyvlastnění předložila skupina převážně jihočeských poslanců ODS a ČSSD. Někteří z nich jsou členy Sdružení pro výstavbu dálnice D3 a rychlostní silnice R4, které mají spojit Prahu přes České Budějovice s rakouskými hranicemi nebo přes Strakonice s německými hranicemi.
Návrh měl urychlit vyvlastňování pozemků pro stavbu silnic a dálnic tím, že by žaloba vlastníka proti vyvlastnění neměla automaticky odkladný účinek.
Podle premiéra Mirka Topolánka by ale šlo o výrazný průlom do vlastnického práva. Premiérovi vadí hlavně to, že zákon by měl zpětnou účinnost.
Navrhovatelé poukazují na to, že nyní trvá až několik let, než soud definitivně rozhodne o stížnosti majitele, což výrazně brzdí stavbu dálnic. O stavební povolení je totiž možné žádat až v okamžiku, kdy rozhodnutí soudu nabude právní moci. Jako příklad se často uvádí dálnice D11, která kvůli sporům o pozemky končí v polích před Hradcem Králové.
Novela zákona o ochraně spotřebitele míří ke schválení
Obchodníci zřejmě do budoucna nebudou moci používat klamavé a agresivní obchodní praktiky. S jejich zákazem počítá vládní novela zákona o ochraně spotřebitele, kterou sněmovna poslala do závěrečného schvalování. Poslanci však nebyli s podobou předlohy zcela spokojeni a navrhli provést řadu úprav.
Například Zdeněk Prosek (ODS) navrhl změnit definici agresivních obchodních praktik tak, aby se podle něj nemohly vztahovat i na doručování reklamních letáků a katalogů do poštovních schránek. Věra Jakubková ze Strany zelených zase doporučila, aby byl prodávající povinen uvést cenu zboží v plné výši, tedy včetně daně a další plateb spojených například s doručením zboží. Tomáš Dub (ODS) doporučil návrh vztáhnout i na nabídku služeb poskytovaných cestovními kancelářemi či telefonními operátory.
Novela obsahuje výčet zakázaných klamavých a agresivních praktik převzatý z příslušné evropské směrnice. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana (ODS) jde o jedinou možnost, jak evropskou směrnici převést do zdejšího práva, aby se Česko vyhnulo případnému postihu Evropské komise.
Jako příklad agresivní praktiky uvádí zákon situaci, kdy prodejce vytváří dojem, že zákazník nemůže odejít bez toho, aby danou věc či službu koupil. Prodejce také nebude smět vyhrožovat, že pokud si spotřebitel nabízenou věc nekoupí, ohrozí tak své podnikání, pracovní místo nebo existenci.
Prodejce nebude smět požadovat peníze za výrobky a služby, které dodal, ačkoli si je spotřebitel neobjednal. Prodejci už také nebudou smět uvádět nepravdivé prohlášení, že jejich výrobky a služby umějí vyléčit nějakou nemoc, poruchu nebo postižení. Novela naopak prodejcům umožňuje srovnávací reklamu v případech, kdy srovnává vlastnosti zboží a služeb, které jsou důležité, dají se ověřit a jsou charakteristické. Tímto způsobem budou moci porovnávat i ceny.
Již loni začala platit novela zákona o regulaci reklamy, která zpřísňuje podmínky pro výprodeje v obchodech. Novela řetězcům mimo jiné ukládá stanovit začátek a konec výprodejů. Při plošné reklamě obchodníci musí mít dostatek zboží na skladě, anebo uvádět množství zlevněného zboží v jednotlivých prodejnách.
28.11.2007
Poslanecká sněmovna podpořila vládní novelu živnostenského zákona
Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila vládní novelu živnostenského zákona, která má usnadnit začínajícím podnikatelům vstup do podnikání. Nově už například nebudou muset mít živnostenské oprávnění na každou živnost, ale bude jim stačit jen jeden výpis z rejstříku, za který zaplatí tisíc korun. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana (ODS) by tak podnikatelé v celé ČR mohli ušetřit jen na poplatcích 120 milionů korun.
"Tento návrh je nepochybně přínosem pro celou společnost," komentoval novelu zpravodaj Zdeněk Prosek (ODS). Novelu nyní posoudí sněmovní výbory. Bývalý ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD) s ní také z větší části souhlasí, varoval však před příliš velkým množstvím pozměňovacích návrhů, které by mohly během projednávání ve sněmovně od poslanců dorazit. Těch by podle něj mohly být i stovky.
Novela podle ministerstva průmyslu a obchodu přináší zjednodušení živnostenského zákona. Počet stran zákona se snižuje o třetinu, místo 125 volných živností se zavádí pouze jediná. Předkladatelé ale upozorňují, že návrh může mít krátkodobě dopad na příjmy obcí s rozšířenou působností, které dostanou méně peněz ze správních poplatků.
Podnikatelé budou moci ohlašovat živnosti, podávat žádosti o koncesi a plnit své ohlašovací a oznamovací povinnosti na kterémkoli obecním živnostenském úřadě na celém území ČR. Dosud tak mohou činit jen u místně příslušných úřadů. Vláda návrh schválila 22. října.
29.11.2007
Fúze obchodních společností by mohly být jednodušší
Propojování obchodních společností a družstev se zahraničními podniky by mohlo být jednodušší. Počítá s tím vládní návrh nového zákona o přeměnách obchodních firem, který v prvním čtení podpořila Poslanecká sněmovna. Normu v nadcházejících měsících budou projednávat sněmovní výbory.
Obsáhlý návrh zákona podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) upravuje nově a komplexně fúze a jiné formy přeměn obchodních společností. České právo má tuto oblast upravenu v zásadě jen v případě akciových společností "a tiše předpokládá aplikovatelnost této právní úpravy i pro jiné typy a formy obchodních společností", podotkl ministr.
Norma má podle ministra současně převést do českého právního řádu evropskou směrnici o přeshraničních fúzích kapitálových společností, což zatím místní zákony neumožňují. Směrnice by podle požadavků EU měla být převedena do letošního 15. prosince, Česko ale tento termín nestihne.
Vláda navrhuje, aby dozorčí rady společností s ručením omezeným, akciových společností a ani kontrolní komise družstev již nemusely sestavovat zprávu o přezkoumání projektu přeměny. Dále se nebude muset dvakrát pořizovat notářský zápis u kapitálových obchodních společností a družstev. Nyní se nejprve vyžaduje notářský zápis osvědčující schválení návrhu smlouvy o fúzi, a současně je třeba uzavřít smlouvy opět formou notářského zápisu.
Navrhovaný zákon se má stát podle ministra do budoucna jedním ze tří pilířů připravovaného obchodního zákoníku. Kvůli zákonu je potřeba změnit 24 dalších zákonů, což je obsahem samostatné předlohy. Také tuto rozsáhlou novelu sněmovna v prvním čtení podpořila.
Sněmovna podpořila návrh zákona o nabídkách převzetí
Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila návrh nového zákona o nabídkách převzetí.
Nový zákon o nabídkách převzetí se vztahuje na situace, kdy firma nebo jednotlivec získá v jiné obchodní firmě určitý podíl na hlasovacích právech. Pak mu vznikne zákonná povinnost nabídnout menšinovým akcionářům odkup jejich podílů. Vláda tímto zákonem plní své programové prohlášení, a to v části týkající se reformy obchodního práva, uvedl při představování návrhu zákona ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Norma by podle ministra měla mimo jiné kultivovat akciový trh.
Navrhovaný zákon se má stát podle ministra do budoucna jedním ze tří pilířů připravovaného obchodního zákoníku. Kvůli zákonu je potřeba změnit 24 dalších zákonů, což je obsahem samostatné předlohy.
Senát
28.11.2007
Senát pravděpodobně umožní zpřísnit pravidla pro pobyt cizinců v Česku
Senát pravděpodobně umožní vládě zpřísnit pravidla pro cizince, kteří v Česku žádají o trvalý pobyt či o mezinárodní ochranu. Počítá s tím novela cizineckého a azylového zákona, kterou doporučil horní komoře schválit beze změn její ústavně-právní výbor.
Ministerstvo vnitra se novelou snaží mimo jiné bránit fingovaným sňatkům s cizinci ze zemí mimo EU. Takoví manželé a manželky českých občanů by podle návrhu již nedostávali trvalý pobyt v ČR automaticky, ale až po dvou letech života v Česku. Do té doby by v zemi pobývali s povolením přechodným. Znamenalo by to například, že by neměli jeden rok nárok na sociální podporu a dva roky na běžné zdravotní pojištění, dávky a stavební spoření.
Nevládní organizace již dříve upozornily na to, že tento návrh postihne i rodiny s dětmi, u nichž prokazatelně o fingované manželství nejde. Také podle senátora Jiřího Zlatušky (za LiRA) návrh vytváří nerovnoprávné postavení. "Úroveň víceméně xenofobních úprav, které zavádí ministerstvo vnitra, je těžko akceptovatelná," uvedl senátor, který neúspěšně navrhoval zamítnutí předlohy.
Zástupci ministerstva Zlatuškovu kritiku odmítli. Podle ministerstva roste počet případů, kdy si cizinci berou Češky, případně se prohlašují za otce českých dětí, jen kvůli získání trvalého pobytu. Mezi lety 2005 a 2006 prý jejich počet vzrostl o 80 procent. Ve většině případů jde o muže z Ukrajiny, Ruska, Vietnamu nebo Nigérie.
Zavedení tvrdších pravidel obhajuje ministerstvo také přípravou ČR na vstup do schengenského prostoru bez hraničních kontrol. K tomu dojde 21. prosince 2007.
Cizinci žádající o víza budou muset podle novely nově odevzdat takzvané biometrické údaje - tedy například otisky prstů. Novinkou v zákoně je také povinnost složit při udílení povolení k trvalému pobytu zkoušku z českého jazyka. Také tato podmínka se netýká občanů zemí EU. Návrh nově definuje i podmínky pro zacházení s cizinci, kteří žádají o mezinárodní ochranu na ruzyňském letišti nebo pobývají v azylových zařízeních.
Ekologické požadavky na výrobu spotřebičů budou zřejmě přísnější
Výrobci spotřebičů budou zřejmě muset při jejich konstrukci a výrobě splňovat přísnější požadavky na ochranu životního prostředí. Změnu přináší novela zákona o hospodaření energií, kterou doporučil Senátu schválit jeho hospodářský výbor.
Novela výrobcům nařizuje informovat spotřebitele nejen o tom, kolik energie je zapotřebí na provoz výrobku, ale na celý jeho životní cyklus od výroby po likvidaci. Tento takzvaný ekodesign se má týkat nejen elektrických spotřebičů. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana (ODS) by se měla norma v prvních třech letech týkat 14 výrobků. Zpočátku má jít hlavně o nejběžnější domácí spotřebiče, jakými jsou pračky nebo ledničky.
Ke schválení míří i novela zákona o účetnictví, která má řadě neziskových organizací zachovat možnost účtovat v jednoduchém účetnictví. Podmínkou je, že jejich příjmy v předchozím roce nesmějí překročit tři miliony korun. Výjimku na účtování v jednoduchém účetnictví mají neziskové organizace zatím jen do konce letošního roku.
Senát by podle hospodářského výboru měl schválit také novelu, která zjednodušuje a zrychluje řízení při zápisu ochrany označení původu. Žádosti českých firem o zápis ochrany označení původu výrobků a zeměpisných označení k Evropské komisi bude mít na starost Úřad průmyslového vlastnictví.
Zdroj:ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz