Souhrn významných legislativních událostí 26.3.-31.3.2007
Český ministr vnitra Ivan Langer po jednání v Portugalsku vyjádřil přesvědčení, že Česká republika úspěšně vstoupí do schengenského prostoru na konci letošního roku. Na setkání v Lisabonu převzal od Portugalců spolu s ostatními ministry vnitra nových zemí EU balíček potřebných informačních technologií k tomuto podle něj "historickému" kroku, kdy padnou hraniční kontroly mezi starými a novými státy unie.
Poslanecká sněmovna
26.3.2007
Poslanci Melčák a Pohanka koalici v klíčových chvílích podpořili
Poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka zvolení za ČSSD zatím ve většině důležitých hlasováních ve sněmovně pomáhají vládním stranám. Koalice díky nim levici v řadě soubojů těsně "přetlačila" a prosadila své záměry. Po prvních měsících normálního fungování sněmovny se tak zdá, že pozice Topolánkovy vlády nebude tak vratká, jak někteří politici i komentátoři očekávali. Stabilitu vlády opřené o "odpadlíky" z ČSSD ale skutečně prověří až další měsíce, kdy kabinet předstoupí před poslance s klíčovými reformními zákony.
Melčák a Pohanka hlasovali s koalicí například pro zákon, který má lidem zjednodušit přístup ke zdravotní dokumentaci. Na rozdíl od levice podpořili také zrušení ministerstva informatiky. Bývalí členové poslaneckého klubu ČSSD se od levice odvrátili i v otázce odkladu státních maturit. Spolu s koalicí se přiklonili k variantě dvouletého odkladu nové zkoušky.
Dvojice poslanců, kterou ČSSD označila za "zrádce" a ODS za "konstruktivní poslance", "podržela" koalici i v dalších případech. Melčák například odmítl debatu o usnesení, kterým by sněmovna vládu požádala o odvolání vicepremiéra Jiřího Čunka. Pochopení neměl ani pro zřízení vyšetřovací komise, která by se zabývala okolnostmi vzniku takzvané Kubiceho zprávy.
Bývalí členové ČSSD se koaliční linie drží i při některých hlasováních ve sněmovních výborech. Melčák například koalici pomohl prosadit přes odpor levice usnesení, kterým ústavně právní výbor podpořil vznik Ústavu paměti národa. Pohanka se častěji než Melčák ze schůzí sněmovny omluvil. I jeho nepřítomnost ale koalici nahrává. Stovka jejích poslanců totiž pak má šanci přehlasovat ČSSD a KSČM.
Přestože Melčák a Pohanka vládní strany v klíčových momentech zatím spíše podporují, stoprocentně se na ně koalice rozhodně spoléhat nemůže. Výjimkou totiž nejsou ani hlasování, kdy se přidají k levici. Neúspěšně se snažili zachránit například komunistický návrh na uzákonění obecného celostátního referenda, který koalice díky větší účasti svých poslanců zamítla již v prvním kole projednávání. Melčák levici podpořil i ve snaze svolat mimořádnou schůzi, kde měli poslanci jednat o euroústavě a americké radarové stanici.
Melčák a Pohanka, kteří byli do sněmovny zvoleni za ČSSD, umožnili v lednu získat důvěru koaliční vládě ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Oba tehdy hovořili o tom, že se dál považují za levicové poslance a zdůraznili, že tolerance vzniku vlády neznamená automaticky její podporu při dalších hlasováních ve sněmovně. Svůj krok hájili především tím, že chtěli ukončit politickou agonii, která provázela neúspěšné sestavování vlády po loňských sněmovních volbách. S koalicí dohodli i některé programové ústupky, například v oblasti daní, sociální politiky či zdravotnictví.
28.3.2007
Návrh nového zákona o kinematografii by sněmovna mohla začít projednávat zřejmě v listopadu. Norma, po níž filmaři dlouho volají, má zatím podobu tezí. Diskutovali o nich členové sněmovního podvýboru pro mediální legislativu. Jeho předseda Petr Pleva (ODS) nechtěl odhadovat, kolik peněz by fond na podporu tuzemské kinematografie mohl získat. "Ale rozhodně víc, než je tam teď," oznámil.
Zákon měl velmi blízko ke schválení již loni na jaře. Prezident Václav Klaus ho ale vetoval a poslanci nedokázali jeho veto přehlasovat. Norma měla tehdy zhruba ztrojnásobit rozpočet fondu pro podporu nových českých filmů.
V minulých letech fond každoročně rozděloval částku pohybující se mezi
Minulý rok, když se politici nedokázali na novém zákonu shodnout, je za to filmaři kritizovali. Televizím ani provozovatelům kin a videopůjčoven se ale tehdejší novela nelíbila. Tyto subjekty měly do fondu kinematografie odvádět peníze na podporu filmu.
Pleva uvedl, že nová verze zákona by se měla od své předchůdkyně výrazně lišit. Zákon by mohl počítat mimo jiné s tím, že na financování filmu se bude podílet stát. "Ještě není úplně definováno, jak by ta povinnost státu vypadala," dodal.
Platit do fondu by měli i ti, kteří z filmů těží, tedy opět například i televize. Podle poslance by však tito přispěvatelé měli mít také možnost čerpat prostředky z fondu, pokud investují do filmu. Předseda podvýboru nechtěl předjímat, zda předloha tentokrát získá širší politickou podporu, aby se neopakoval loňský neúspěch. "To je předčasné," uvedl.
Ministerstvo kultury by mělo návrh zákona vládě předložit v říjnu. Sněmovna by se jím tak mohla začít zabývat asi v listopadu a definitivně schvalovat by ho mohla zřejmě někdy v první polovině příštího roku.
Kvůli podpoře vzniku nového zákona a posílení pozice kinematografie vznikla koncem loňského roku Filmová rada. Spojilo se v ní 17 profesních asociací a sdružení, devět filmových festivalů a pět filmových institucí a škol.
30.3.2007
Ustavení společné česko-rakouské parlamentní komise, která by měla dohlížet na bezpečnost jaderné elektrárny Temelín, má být jedním z témat setkání šéfů obou komor českého parlamentu. Miloslav Vlček (ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS) se sejdou v úterý 2.3.
"Musíme najít pravidla hry, jak můžeme do takových institucí vstupovat," uvedl předseda Senátu Sobotka. Podle něj by kvůli vytvoření komise bylo třeba pokročit v přípravě dlouho odkládaného zákona, který by upravil pravidla jednání mezi sněmovnou a Senátem. "Je potřeba pracovat alespoň na té základní formě. Potřebujeme to, a pevně věřím, že aspoň pár paragrafů dáme vbrzku dohromady," uvedl Sobotka.
Poslanecká sněmovna se už v minulosti začala přípravou komise zabývat, debatu ale nedokončila. Shoda nebyla například ani v tom, zda by měli v komisi být jen poslanci nebo i senátoři. Místopředseda sněmovny a šéf KSČM Vojtěch Filip uvedl, že Rakušané chtějí mít v komisi deset zástupců z dolní komory rakouského parlamentu. Podle stejného klíče by podle něj měla své reprezentanty nominovat i Česká republika.
Také podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) by české zastoupení v komisi mělo korespondovat s rakouským návrhem deseti členů. Rakousko podle něj ale možná bude respektovat i takové složení komise, v němž by měli zastoupení i zástupci českého Senátu. Komise by podle Topolánka měla mimo jiné přispět k tomu, aby Rakousko ratifikovalo informační dohodu o Temelínu, a formálně tak uzavřelo spor o elektrárnu.
"Oba předsedové se shodli, že by bylo dobré, aby komory navzájem spolupracovaly, aby se odstranila určitá řevnivost, která tam panovala," řekl mluvčí předsedy sněmovny Martin Opatrný. Spolupráce by se podle něj měla týkat například zahraničních cest či mediální politiky.
Koordinaci parlamentních cest do ciziny se chce na schůzce s Vlčkem věnovat také Sobotka. Dalším tématem má být příprava na setkání zástupců zemí Regionálního partnerství a to Polska, České republiky, Slovenska, Maďarska, Slovinska a Rakouska. Jejich jednání se má uskutečnit za tři týdny v sídle Senátu.
Senát
28.3.2007
Senát pravděpodobně podpoří sladění zákazu tabákové reklamy s EU
Senát zřejmě podpoří novelu zákona o regulaci reklamy, která má v souladu s evropským právem odstranit výjimky ze zákazu tabákové reklamy při sportovních akcích. Česku kvůli současnému stavu hrozí pokuta od EU. Senátní kulturní výbor dne doporučil novelu schválit beze změn, oznámil to jeho místopředseda Milan Bureš (ODS). Senát jako celek bude normu schvalovat za dva týdny.
Evropská komise už loni v říjnu pohrozila Česku tím, že celou záležitost předá Evropskému soudnímu dvoru. Učinila tak již v případě Itálie. Česku hrozí v případě, že nezjedná nápravu, sankce ve výši desítek milionů eur.
Novela bude mimo jiné znamenat, že závod mistrovství světa silničních motocyklů na Masarykově okruhu v Brně se bude muset obejít bez tabákové reklamy. Majoritní vlastník Masarykova okruhu Karel Abraham ale již v únoru oznámil, že pořadatelé se s tabákovým koncernem dohodli na ukončení sponzorování velké ceny. "Měli jsme sice povolenou výjimku, Evropská unie už ale nechce další tabákovou reklamu respektovat," uvedl.
Tabáková reklama je už nyní v České republice výrazně omezena. Výjimku pro brněnský motocyklový závod poslanci schválili koncem roku 2005. Někteří zákonodárci tehdy uvedli, že závod v Brně by byl bez této reklamy ohrožen.
29.3.2007
Senátoři uvažují o zpřísnění pravidel přijímání zákonů
Senátoři uvažují o tom, zda a jak převést do pravidel jednání obou komor rozhodnutí Ústavního soudu, podle něhož parlament nemá schvalovat v rámci jedné předlohy nesouvisející zákony. Podnětem byl zamýšlený zákon o otevřenosti legislativního procesu, který začala projednávat senátní ústavní komise.
Senátor ODS Jaromír Volný míní, že rozhodnutí ústavních soudců by bylo třeba promítnout do parlamentních jednacích řádů vzhledem k neexistenci precedentního práva v Česku. Kritici by pak podle senátora mohli totiž namítnout, že únorový nález Ústavního soudu se vztahoval jen na způsob přijetí novely bankovního zákona.
Zamýšlený nový zákon by měl podle jeho spoluautora Oldřicha Kužílka omezit možnost měnit navrhované zákony. Pozměňovací návrhy by mohlo do budoucna předkládat jen deset poslanců nebo pět senátorů, nyní to může dělat každý zákonodárce. Návrhy by musely s předlohou přímo souviset, případné rozšíření normy by musel navrhnout výbor. Navrhované úpravy by pak musely odpovídat zásadám "srozumitelnosti, předvídatelnosti a vnitřní bezrozpornosti právního řádu".
Bývalý předseda komise a náměstek ministra pro legislativu Jiří Stodůlka (KDU-ČSL) připustil oprávněnost námitek, podle kterých se nedodržovaly ani vládní legislativní pravidla. Postavil se ale proti tomu, aby se tato pravidla stala sama zákonem. Mohlo by to podle něj vést k ústavním stížnostem třeba na chybně napsané uvozovky v textu zákona. "Děsím se téhle představy," podotkl.
Zákon o otevřenosti legislativního procesu připravuje senátorka Soňa Paukrtová (za SOS). Navazuje tak na své předchozí záměry, kterými chce zabránit přebujelosti a nepřehlednosti právního řádu a schvalování zákonů bez řádného projednání. Senátorka navrhovala také zavést podle slovenského vzoru možnost hromadné připomínky nejméně 500 občanů, která by pak musela být brána v potaz stejně jako připomínka kteréhokoli ministerstva. Paukrtová rovněž navrhovala, aby k přijetí zákonů, které by vetoval prezident, byl třeba také souhlas Senátu. Nyní má poslední slovo samotná sněmovna.
30.3.2007
Lidé znovu navrhli Senátu na vyznamenání bratry Mašíny či Zdeňka Mahlera
Členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů nebo historik a publicista Zdeněk Mahler jsou znovu mezi kandidáty na státní vyznamenání. Lidé a organizace letos zatím navrhli Senátu necelé dvě desítky nominací, uvedl tajemník podvýboru pro státní vyznamenání Vladimír Kulhánek. Lhůta pro nominace skončí tuto sobotu.
Senát jako celek bude o nominacích rozhodovat pravděpodobně tradičně v červnu. Schválené návrhy pak podobně jako Poslanecká sněmovna a vláda předloží prezidentovi Václavu Klausovi, který k jejich nominacím může, ale také nemusí přihlížet; může si vybrat jen vlastní kandidáty. Hlava státu vyznamenání uděluje a propůjčuje 28. října a 1. ledna.
Členy skupiny bratří Mašínů Senát nominoval i v předchozích třech letech, prezident ale tomuto návrhu zatím nevyhověl. Jejich nominace byla v horní komoře předmětem sporu mezi pravicovými senátory a zástupci levice, podle nichž se Mašínové při ozbrojeném odporu proti komunistickému režimu dopustili vražd. Zastánci návrhu naopak argumentují tím, že Mašínové bojovali ve válce proti totalitnímu režimu.
Skupina Mašínů zabila před 50 lety při probíjení se na Západ šest lidí z ozbrojených složek státu. Někteří jim ale dodnes vyčítají, že postřelili hasiče a usmrtili pokladníka a chloroformem omámeného policistu. Kromě Ctirada a Josefa Mašínových byli členy skupiny ještě Milan Paumer a Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák; tyto tři komunistický režim brutálně popravil.
Kulhánek uvedl, že mezi nominované patří tradičně i váleční veteráni. Zpěváci Karel Gott či Helena Vondráčková podle něj letos Senátu navrženi nebyli. Spolu s Waldemarem Matuškou ale patří ke kandidátům, které dostala od lidí a organizací sněmovna. V dolní komoře termín pro nominace skončil na konci února. Mezi 74 nominovanými je i Švéda, kterého navrhla vyznamenat medailí Za hrdinství Konfederace politických vězňů.
Státní vyznamenání dostávají české i zahraniční osobnosti za zásluhy při budování svobodné společnosti, výsledky práce, hrdinské a výjimečné činy nebo úsilí o obranu státu. Státními vyznamenáními jsou Řád Tomáše Garrigua Masaryka, Řád Bílého lva, Medaile Za hrdinství a Medaile Za zásluhy.
Evropská Unie
26.3.2007
Ministerstvo zemědělství chce zjednodušit proces žádostí o dotace
Ministerstvo zemědělství chce zjednodušit proces žádostí o dotace z Evropské unie. Pravidla, která by to měla umožnit, budou k dispozici se spuštěním Programu obnovy venkova, tedy zhruba v polovině roku, uvedl to po dnešním setkání se zemědělci na Kolínsku a Kutnohorsku ministr Petr Gandalovič (ODS).
Administrativní náročnost byla jedním z problémů, na kterou si zemědělci ministrovi stěžovali. Problémy dělá zejména soukromě hospodařícím rolníkům, kteří nemají peníze na to, aby si na vypracování žádostí o dotace zaplatili odborné firmy. "Spoustu problémů mají i velké podniky, ale ty na to mají lidi, které my nemůžeme zaměstnávat, protože jsme malí," řekl předseda Asociace soukromého zemědělství pro okresy Kolín, Kutná Hora a Nymburk Roman Noll. Zjednodušení celého procesu by proto uvítal.
Gandalovič připomněl, že i ve své předchozí funkci ministra pro místní rozvoj nechal zpracovat materiál, který popisoval bariéry a byrokratické drobnosti, které musejí lidé při vyřizování žádostí překonat. "Totéž chceme udělat i na ministerstvu zemědělství, abychom to co nejvíce zjednodušili," dodal.
Soukromý zemědělec Miloslav Zapletal z Nové Vsi na Kolínsku už několik dotací získal. Přestože jsou i s manželkou vysokoškolsky vzdělaní, žádosti konzultovali s odborníky. I on by uvítal, kdyby se pravidla zjednodušila. Chybí zejména komplexní informace, co všechno bude k žádosti třeba, dle jeho názoru.
Podle Zapletala musí rolník vypracování žádosti věnovat spoustu času, někdy si i zaplatí odbornou firmu. Po půlroční anabázi ale třeba zjistí, že nějakou podmínku nesplní, a peníze tak nezíská. "Není to tak, že by si vzal jeden papír a z něj zjistil, co všechno potřebuje, je to komplikovaný proces," poznamenal.
Podle Antonína Šárovce, předsedy společnosti Agro Podlesí Červené Janovice na Kutnohorsku, která se zabývá tradiční zemědělskou výrobou, jsou dotace otázkou udržení konkurenceschopnosti. "Musím mít stejné podmínky jako třeba bavorský farmář. Pokud to tak nebude, tak je problém, abychom jim stačili,". Firma podle něj zatím z EU žádnou dotaci nezískala.
27.3.2007
Langer dále věří v úspěšné připojení ČR k Schengenu koncem roku
Český ministr vnitra Ivan Langer po jednání v Portugalsku vyjádřil přesvědčení, že Česká republika úspěšně vstoupí do schengenského prostoru na konci letošního roku. Na setkání v Lisabonu převzal od Portugalců spolu s ostatními ministry vnitra nových zemí EU balíček potřebných informačních technologií k tomuto podle něj "historickému" kroku, kdy padnou hraniční kontroly mezi starými a novými státy unie.
Takzvaný balíček SISone4all je softwarovým řešením, které navrhlo Portugalsko a které umožní připojení nových členských států EU ke stávajícímu Schengenskému informačnímu systému (SIS I). Praha zahájí jeho zkušební provoz v dubnu a chce být připravena k 1. září. Ministr nevidí žádné překážky, které by mohly zabránit splnění českého harmonogramu příprav.
Stejný optimismus vyjádřil ohledně ostatních účastnických zemí, jejichž ministři na schůze informovali o aktuálním stavu příprav v jejich zemích. Ministr Langer v telefonickém rozhovoru přitom vyzdvihl, že se splněním harmonogramu nyní počítá i Slovensko, které ještě nedávno připouštělo některé problémy. Vyjádřil připravenost Slovensku technicky pomoci.
Šéf ministerstva vnitra upřesnil, že v příštích měsících se uskuteční nejméně další tři konzultativní schůzky na úrovni ministrů a že konečné rozhodnutí o spuštění systému s rozšířeným počtem zemí má padnout začátkem prosince.
Původně se Česko a další země, které vstoupily do EU v roce 2004, měly napojit na novou policejní databázi, Schengenský informační systém, takzvaný SIS II. Vzhledem ke zpožděním ve vývoji SIS II však byl nakonec přijat návrh právě Portugalska rozšířit přechodně stávající databázi SIS I o "nováčky".
28.3.2007
Německý europoslanec Elmar Brok odmítá české námitky proti deklaraci
Námitky české strany proti metodě, jakým byla připravována berlínská deklarace, v Bruselu odmítl čelný německý europoslanec Elmar Brok. Jeho kolega, španělský konzervativec Ínigo Méndez de Vigo, v této souvislosti řekl, že některé vlády by se měly rychle naučit politické kultuře kompromisu a konsensu.
Podle Broka se na postupu přijímání deklarace dohodli státníci na minulém summitu Evropské unie. Na tomto summitu v polovině března zastupoval ČR premiér Mirek Topolánek.
Je to politováníhodné, protože Češi byli informováni stejně jako ostatní země a mohli se vyjádřit, řekl Brok, který je členem CDU a má blízko ke kancléřce Angele Merkelové. Byl také do ledna dlouholetým předsedou zahraničního výboru EP.
Vypadá to spíš jako alibi, jak se vyhnout závazkům, myslí si Brok. Podle něj postup české strany spíše souvisí s vnitropolitickými ohledy.
Topolánek i prezident Václav Klaus kritizovali fakt, že se deklarace připravovala za zavřenými dveřmi a že nebyla do poslední chvíle kompletně k dispozici. Stejně tak se spolu s Polskem a Británií stavěli proti tomu, aby se deklarace zmiňovala o ústavě. Interpretovali rovněž odkaz na červen 2009, do kdy má být unie podle deklarace postavena na "obnovený základ", jen obecně a odmítli ho spojovat s přípravou nové ústavní smlouvy.
Španělský poslanec Méndez de Vigo v této souvislosti připomněl, že v Evropské unii se 50 let vyvíjela politická kultura konsensu a kompromisu. Vlády některých zemí by se jí měly rychle naučit, dodal.
Merkelová na tiskové konferenci po závěru berlínského summitu dala v neděli jasně najevo, že nezmění metodu vyjednávání. Německo chce do konce svého předsednictví prosadit časový harmonogram přijímání nového textu, který by měl nahradit euroústavu odmítnutou v referendech ve Francii a v Nizozemsku. Podle německých představ, které podporují Brok i Mendéz de Vigo by během krátké mezivládní konference letos na podzim měla být nová ústavní smlouva schválena do konce roku. Ratifikována by měla být do voleb do Evropského parlamentu v červnu 2009.
Vzhledem k neshodám kolem přípravy deklarace se objevily opět úvahy o "dvourychlostní" unii, kdy by jádro zemí postupovalo v některých záležitostech odděleně.
Brok se k této možnosti vyjádřil opatrně a řekl, že nikdo nechce, aby ČR nebo Polsko byly "ve druhé divizi". Všichni bychom měli být ve stejné lize, řekl. Mělo by se dělat vše pro to, aby unie o 27 členech účinně fungovala a aby nedošlo k budoucímu rozdělení kontinentu, dodal.
Kdyby se však ústavu nepodařilo prosadit a pokud by se neřešily institucionální reformy, něco toto prázdno zaplní, připustil Brok.
30.3.2007
Korupční aféra v institucích EU pravděpodobně zasáhne i další úředníky
Korupční aféra, v níž jde o údajné milionové úplatky za zakázky na provoz zahraničních zastoupení EU, může zasáhnout i další zaměstnance Evropské komise. Tři podezřelí, které belgická policie zatkla ve středu 28.3., zůstávají po rozhodnutí soudu dále ve vazbě. Vyšetřování, disciplinární řízení a možná i soud ale nejspíš čeká i další úředníky, kteří byli v EK zodpovědní za průhledné zadávání zakázek.
Policie v současnosti zkoumá dokumenty, které zabavila při desítkách razií začátkem minulého týdne. Mluvčí bruselské prokuratury nevylučuje, že bude následovat vydání zatykačů na další podezřelé. Odhodlání vyřešit celou nepříjemnou záležitost vyjadřuje i sama komise.
"Evropská komise zahájí disciplinární řízení se všemi důvodně podezřelými zaměstnanci," uvedl mluvčí Evropské komise Johannes Laitenberger. Zopakoval také, že komise čeká na závěr policejního vyšetřování a ctí presumpci neviny.
Zatčena byla zatím trojice Italů - asistent poslance Evropského parlamentu, podnikatel v realitách a jeden úředník komise. Ti měli během deseti let daňové poplatníky připravit o miliony eur.
Mluvčí komisařky pro vnější vztahy Benity Ferrerové-Waldnerové, která má provoz zahraničních zastoupení na starosti, ve čtvrtek 29.3. zdůraznila, že zodpovědnost za zadávání zakázek v žádném případě neleží na jediném člověku.
"Fungují tu určité postupy, které zaručují, že každé rozhodnutí je přijato až po důkladné kontrole," uvedla.
Vyšetřování mezinárodního korupčního skandálu vyvrcholilo po třech letech v úterý 27.3. Na 150 policistů prohledávalo kanceláře a budovy EU v Belgii, Itálii, Francii a Lucembursku. Případ se týká především nesrovnalostí při zadávání zakázek v souvislosti s provozem kanceláří zahraničních zastoupení EU a zakázek na instalaci zabezpečovacího zařízení.
Policie se celou věcí začala zabývat v roce 2004, na základě tipu od finského podnikatele. Ten si stěžoval, že byl žádán o úplatek ve výši 345.000 eur (asi 9,5 milionu korun), když se ucházel o kontrakt na výstavbu sídla zastoupení EU v Indii.
Zdroj:ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz