Souhrn významných legislativních událostí 27.4. – 3.5. 2009
Poslanci v úterý schválili novelu exekučního zákona, ta podle ministerstva spravedlnosti zavádí větší dohled nad exekutory a dává státu větší kompetence ve vetování exekutorských rozhodnutí. Novelu představil poslancům ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), zákon prošel hned v prvním čtení.
Vláda
27. dubna 2009
Stát odškodní vězně komunistického režimu za ušlou dovolenou
Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) navrhuje odškodnit lidi, kteří byli věznění komunistickým režimem v nelidských podmínkách a tím přišli o proplacení dovolené, odškodnění by mělo vyjít maximálně na 700 milionů korun. V pondělí se s detaily seznámí vláda.
Vláda se shodla na návrhu zákona o mezinárodním právu soukromém
Vláda na svém pondělním zasedání schválila návrh zákona o mezinárodním právu soukromém, jehož předkladatelem je ministerstvo spravedlnosti. Návrh počítá s novými postupy například při postupu soudů v rozhodování o soukromoprávních poměrech, v nichž figurují cizinci.
Vláda schválila návrh občanského zákoníku
Vláda na svém pondělním zasedání schválila návrh nového občanského zákoníku, podle kterého by například výši náhrady za újmu na zdraví či smrt určoval nově soud. Nový kodex by měl platit od roku 2012, v současnosti občanskoprávní vztahy upravuje novelizovaný zákoník z roku 1964.
Poslanecká sněmovna
28. dubna 2009
Poslanci přišli s novelou náhubkového zákona
Poslanci Strany zelených předložili novelu náhubkového zákona, která by výslovně připouštěla zveřejnění informací o obětech a odposleších ve veřejném zájmu. Informovala o tom v úterý SZ na svých internetových stránkách.
29. dubna 2009
Zákonodárci souhlasí s návrhem na zřízení univerzity v Kutné Hoře
Zákonodárci souhlasí se vznikem Královské univerzity v Kutné Hoře, příslušný návrh zákona poslali k dalšímu projednání do výboru pro vědu, kulturu a vzdělání. S návrhem na zřízení univerzity přišla řada poslanců v čele se středočeským hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD).
Poslanci schválili novelu exekučního zákona
Poslanci v úterý schválili novelu exekučního zákona, ta podle ministerstva spravedlnosti zavádí větší dohled nad exekutory a dává státu větší kompetence ve vetování exekutorských rozhodnutí. Novelu představil poslancům ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), zákon prošel hned v prvním čtení.
Léky s pseudoefedrinem nebudou na recept, rozhodli poslanci
Léky s pseudoefedrinem stále nebudou na recept. Sněmovna v úterý podpořila senátní veto části novely zákona o návykových látkách, podle které měl být oripavin a benzylpiperazin zařazen na seznam drog.
30. dubna 2009
Poslanci souhlasí s komunistickým návrhem proti snížení trestní odpovědnosti mladistvých
Poslanci souhlasili ve čtvrtek v prvním čtení s návrhem KSČM, která odmítá snížení hranice trestní odpovědnosti z 15 na 14 let, předlohu poslali ústavně-právnímu výboru. Limit je snížený v novém trestním zákoně, který nahradí od příštího roku původní kodex ze 60. let.
Ústavně-právní výbor dal zelenou návrhu na rozpuštění sněmovny
Ústavně-právní sněmovní výbor dal ve čtvrtek zelenou návrhu ústavního zákona na zkrácení volebního období současné dolní parlamentní komory, takový krok vyžaduje situace po pádu vlády. Mediafaxu to sdělil předseda výboru Marek Benda (ODS).
Ministerstvo spravedlnosti
29. dubna 2009
Ministři zemí Evropské unie a USA podepsali dohody o vydávání a o vzájemné právní pomoci
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a ministryně spravedlnosti Švédska Beatrice Ask za EU a ministr spravedlnosti Spojených států amerických Erich Holder podepsali v úterý dohodu o vydávání a dohodu o vzájemné právní pomoci. Ministři jednali zejména o boji s terorismem a vízové politice.
30. dubna 2009
Ministr Pospíšil plánuje výtky pro předsedy severočeských soudů
Ministr spravedlnosti v demisi Jiří Pospíšil (ODS) plánuje tresty pro soudce a nově i čtyři předsedy dalších severočeských soudů, kteří jsou zodpovědní za delší než pětileté průtahy při projednávají některých případů. Ministr to ve čtvrtek řekl novinářům.
Pozn.:
Kanada víza pro Čechy nezavede, řekl kanadský velvyslanec
28. dubna 2009 - Kanadský velvyslanec v Praze Michael Calcott ubezpečil v nedělních Otázkách Václava Moravce českou veřejnost, že Kanada neplánuje zavést víza pro Čechy. Vízová povinnost byla zrušena na základě dohody mezi oběma zeměmi v říjnu roku 2007.
Ústavní soud odmítl návrh senátorů na zrušení způsobu přepočtu hlasů na poslanecké mandáty
28. dubna 2009 - Ústavní soud odmítl jako neopodstatněný návrh skupiny senátorů na zrušení způsobu přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty. Agenturu Mediafax o usnesení ústavních soudců ze 17. dubna v pondělí informoval mluvčí soudu Michal Spáčil.
Evropská unie a další státy přijaly Pražskou deklaraci o migraci
28. dubna 2009 - Ministři padesáti delegací ze zemí Evropské unie a okolních států v úterý podepsali Pražskou společnou deklaraci o migraci. Intenzivnější spolupráce mezi signifikovanými zeměmi se bude týkat zejména boji proti nelegální migraci, koordinace legální migrace a podpora návratů a reintegrace imigrantů.
HK ČR podporuje ministra dopravy v tom, aby omezení jízd kamionů nahradilo vyšší mýtné
29. dubna 2009 - Hospodářská komora ČR (HK ČR) podporuje ministra dopravy Petra Bendla v tom, aby omezení jízd kamionů každý pátek, s nímž počítá připravovaná novela, nahradilo vyšší mýtné v některých časových úsecích. Ve středu to uvedla HK ČR.
Ústavní soud zrušil ustanovení insolventního zákona
30. dubna 2009 - Jednu větu insolventního zákona zrušil Ústavní soud v Brně. Návrh podal Vrchní soud v Olomouci, uvedl ve čtvrtek pro agenturu Mediafax mluvčí ÚS Michal Spáčil.
Šrotovné bude i na luxusní ojetá auta
30. dubna 2009 - Třicetitisícové šrotovné bude nakonec možné získat i na luxusní vozy, například na některé modely BMW nebo na Škodu Superb. Tvrdí to ve čtvrtečním vydání Hospodářské noviny.
Zdroj: Mediafax.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz