Souhrn významných legislativních událostí 27.6.2016 – 3.7.2016
Sněmovna schválila novelu zákona o ochraně hospodářské soutěže, která například nově formuluje zákaz orgánů veřejné správy narušovat hospodářskou soutěž. Upravuje také podmínky, za nichž bude smět Úřad pro ochranu hospodářské soutěže poskytovat informace obsahující třeba bankovní nebo jiné tajemství úřadům jiných států.
27. června 2016
Vláda odmítla zpřísnění kriminalizace neplatičů alimentů
Vláda odmítla návrh opoziční TOP 09 na zkrácení doby, po níž by bylo možné začít stíhat neplatiče výživného. Vyplývá to z průběžných výsledků jednání kabinetu. Předlohu, která by stanovila dvouměsíční lhůtu místo nynější čtyřměsíční, měli ministři podle předběžného stanoviska pro jejich jednání odmítnout pro obavy ze zvýšení počtu vězňů i ze zneužívání v rodinných sporech. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová postoj vlády kritizovala. Podle jejího názoru kabinet otázku neplacení alimentů neřeší.
Vláda upravila nařízení, podle kterého se od loňského roku vyplácí bolestné a odškodnění za zhoršené uplatnění po pracovním úrazu či kvůli nemoci z povolání. Ukázalo se totiž, že nařízení bylo nevyvážené v případě odškodňování za běžné pády bez zlomenin. Lidé mohli za pohmoždění získat až 125.000 korun. Přitom u ztráty nohy tabulky mluví o 100.000 korunách. O schválení předlohy informovalo tiskové oddělení Strakovy akademie.
Vláda schválila rozšíření výměny daňových informacích
S novou formou automatické výměny informací, jejíž součástí budou nově předběžná daňová rozhodnutí a předběžná posouzení převodních cen, počítá novela zákona, jejíž návrh schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Cílem novely zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní, která reaguje na novou směrnici EU, je zamezit mezinárodním daňovým únikům.
Zdravotním sestrám bude stačit střední škola a další rok studia
Zdravotní sestry by měly mít plné pracovní kompetence po čtyřech letech střední školy a roku vyšší odborné školy. Vláda schválila změnu zákona, která zjednoduší vzdělávání sester. Model 4+1 má nahradit dosavadní systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem. Povinnost zdravotních sester mít vysokou školu ruší novela zákona o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání, kterou nyní posoudí Sněmovna.
Vláda schválila zprávu o snižování administrativní zátěže
Státní správa podle zprávy ministerstva průmyslu a obchodu, kterou schválila vláda, loni snížila administrativní zátěž podnikatelů. Z celkem 91 opatření, jimž se orgány státní správy věnují od roku 2013, jich bylo za minulý rok splněno 62. Na 27 opatřeních resorty dále pracují. O schválení materiálu informoval tiskový odbor vlády.
Vláda schválila zřízení pracovní skupiny k brexitu
Vláda schválila zřízení pracovní skupiny, která připraví pozici a priority ČR pro vyjednávání s Velkou Británií o jejím vystoupení z EU. Pracovní skupinu povede tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který by měl návrhy skupiny představit do konce září, kdy se očekává oficiální zahájení debat o změnách mezi Británií a EU.
Poslanecká sněmovna
28. června 2016
Velké obchody budou muset mít zavřeno o sedmi svátcích
Velké obchody budou muset mít ze zákona zavřeno o sedmi svátcích, jak to požadovaly odbory. Schválila to Sněmovna na návrh Senátu a přes odpor pravice. Úpravu, proti níž protestovala také Hospodářská komora ČR, nyní dostane k podpisu prezident.
Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reorganizaci policie
Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reorganizaci celostátních policejních útvarů. Komise by mohla začít pracovat od pátku, pokud poslanci zvolí jejího předsedu. Členy bude dolní komora vybírat ve středu, má jich být sedm. Výsledky vyšetřování by měla komise dát plénu do konce října.
Poslanci zamítli rozšíření pravomocí NKÚ, jinou možnost neměli
Poslanci potvrdili senátní veto předlohy, která měla rozšířit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Nezbylo jim nic jiného potom, co horní komora neschválila v květnu nutnou ústavní novelu. Senátoři kritizovali hlavně to, že kontroly by se týkaly také obecních samospráv. Upozorňovali na jejich duplicity.
29. června 2016
Sněmovna schválila zpřesnění zákona o ochraně hospodářské soutěže
Sněmovna schválila novelu zákona o ochraně hospodářské soutěže, která například nově formuluje zákaz orgánů veřejné správy narušovat hospodářskou soutěž. Upravuje také podmínky, za nichž bude smět Úřad pro ochranu hospodářské soutěže poskytovat informace obsahující třeba bankovní nebo jiné tajemství úřadům jiných států.
Sněmovna schválila změnu zákona, která řeší potíže s posudky EIA
Sněmovna ve zrychleném režimu schválila změnu zákona, která umožní postavit desítku důležitých dopravních staveb bez nutnosti opakovat posudek vlivu na životní prostředí, tzv. EIA. Změna převede vybrané stavby do zvláštního režimu, kdy má stačit místo dalšího posudku jen stanovisko ministerstva životního prostředí. Pokud by se proces posuzování vlivů musel opakovat, znamenalo by to odklad a zdržení těchto staveb. Změnu zákona musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Vybrané stavby by se mohly začít stavět již v příštím roce.
O rozšíření pravomocí ombudsmana bude Sněmovna dál jednat
Sněmovna vrátila vládní předlohu o rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv do druhého čtení, v němž mohou poslanci dávat pozměňovací návrhy. Někteří poslanci poukazovali na zmatky při hlasování o úpravách normy. Do sporu se kvůli tomu dostali ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) a poslanci hnutí ANO. Sněmovna nedala v dílčích hlasováních ombudsmanovi pravomoc dávat podněty Ústavnímu soudu na zrušení zákonů nebo jejich částí. Zachovala jen novou možnost podávat antidiskriminační žaloby.
Norma s úpravami proti Babišovi je ve Sněmovně před schvalováním
Před závěrečným schvalováním je ve Sněmovně po ostré dvouhodinové debatě novela o střetu zájmů, jež by mohla poslaneckými úpravami omezit podnikání členů vlády. Poslanec ČSSD Jan Chvojka v druhém čtení o něco zmírnil sankce u svého návrhu, podle kterého by člen vlády nesměl být ovládající osobou ve firmách. Proti těmto úpravám protestuje hnutí ANO. Zjevně míří na jeho předsedu a ministra financí Andreje Babiše, jenž vlastní skupinu Agrofert.
Dary politickým stranám asi nebudou moci převýšit tři miliony Kč
Politické strany asi budou moci dostat od jednoho jednotlivce nebo firmy jako dar nejvýše tři miliony korun za rok. Vládní novelu o politických stranách, která má od přespříštího roku podle předkladatelů zlepšit i dohled nad jejich hospodařením, schválila Sněmovna. Poslanci podpořili i některá zpřísnění předlohy. Pokud ji schválí i senátoři a podepíše prezident, stranám se naopak vrátí výše státních příspěvků za poslance, senátory a za krajské a pražské zastupitele na úroveň před ekonomickou krizí.
Zákon zřejmě umožní elektronicky ověřit identitu občanů EU
Sněmovna schválila zákon, který umožní elektronicky ověřit identitu občanů EU například při přeshraničních elektronických transakcích uvnitř unie. Mělo by to usnadnit třeba úřední jednání. Nový zákon o službách vytvářejících důvěru v elektronické transakce, který reaguje na nové unijní nařízení, nyní dostane k projednání Senát.
1. července 2016
Finanční správa asi dostane právo zkoumat výši majetku poplatníků
Finanční správa asi dostane pravomoc prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Při podezření, že rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy by byl vyšší než sedm milionů korun, správa by ho mohla vyzvat k prokázání původu majetku a případně jej zdanit. Předpokládá to návrh zákona o prokazování původu majetku, který schválila Sněmovna hlasy 130 ze 165 přítomných poslanců. Proti bylo 33 členů dolní komory z řad opozičních TOP 09 a ODS.
Rada pro veřejný dohled nad auditem zřejmě získá více pravomocí
Pravomoci Rady pro veřejný dohled nad auditem se pravděpodobně rozšíří. Nově by rada měla místo Komory auditorů kontrolovat kvalitu auditů u firem veřejného zájmu, tedy bank nebo pojišťoven, a bude také moci udělovat sankce. Změnu pravidel Sněmovna hladce schválila. Normu nyní dostane k posouzení Senát.
Pojišťovny budou zřejmě smět podnikat v EU s jednotným pasem
Pojišťovny zřejmě budou smět od příštího roku podnikat v EU na základě tzv. jednotného evropského pasu, který už nyní mohou používat banky. Počítá s tím vládní novela zákona o pojišťovnictví, kterou schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Princip jednotného evropského pasu znamená, že pokud pojišťovna získá povolení k provozování pojišťovací činnosti v jedné z členských zemí EU, je oprávněna provozovat tuto činnost ve všech ostatních.
Sněmovna schválila regulaci provizí zprostředkovatelů pojištění
Sněmovna schválila vládní návrh, který omezuje výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům při výpočtu odkupného u pojistných smluv. Provize by měly být rozloženy do pěti let, návrh jejich výši ale neomezuje. Nyní regulovány nejsou. Návrh musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) poslancům řekl, že návrh považuje za kompromis, který zohledňuje zájem všech dotčených stran, pojišťoven, klientů i zprostředkovatelů.
Pro kandidaturu na prezidenta bude možná stačit jen 8000 podpisů
Pro kandidaturu na prezidenta bude možná stačit jen 8000 podpisů místo 50.000, budou ale muset být úředně ověřené. Změnu mají přinést novely ústavy a volebních zákonů, jejichž schválení Legislativní rada vlády doporučila ministrům. ČTK o tom informoval Jiří Souček z kabinetu předsedy rady a ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD).
Všechny bankovní účty asi budou v registru, má to pomoci policii
Všechny účty, které vedou tuzemské banky a záložny svým klientům, zřejmě budou evidovány v centrálním registru. Předlohu, která má podle vlády pomoci v boji s daňovými úniky nebo s financováním terorismu, schválila Sněmovna. Registr by měla vést Česká národní banka, nebude však obsahovat údaje o zůstatcích na kontech. Na vstupy do evidence by dohlížela sněmovní komise.
Senát
30. června 2016
Senát asi posílí postavení spotřebitelů vůči věřitelům
Spotřebitelé pravděpodobně budou moci splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoliv. Omezit se mají také sankce za pozdní splátky. Změny přinese zákon o spotřebitelském úvěru, který Senát pravděpodobně schváli beze změn. Doporučily mu to shodně jeho výbory hospodářský a ústavně-právní, i když věřitelé tvrdí, že zamýšlená regulace úvěrů nezabrání pádům do dluhových pastí.
Pozn.:
ÚS otevřel registrovaným partnerům cestu k individuální adopci
28. června 2016 - Ústavní soud (ÚS) otevřel lidem žijícím v registrovaném partnerství cestu k individuálnímu osvojení dítěte. Organizace homosexuálů rozhodnutí přivítaly. Ústavní soudci na návrh Městského soudu v Praze škrtli ustanovení zákona, které adopci registrovaným partnerům výslovně znemožňovalo, a to i přesto, že svobodní gayové a lesby si teoreticky dítě jako jednotlivci osvojit mohli. Nález se nevztahuje ke společnému osvojení, které občanský zákoník umožňuje pouze manželským heterosexuálním párům. Jde jen o individuální adopci, kterou zákon připouští jako spíše výjimečnou možnost. Nález tedy neřeší ani situace, kdy homosexuál chce osvojit partnerovo dítě. Zákaz individuálního osvojení uplatněný na registrované partnery byl podle ÚS diskriminační.
Justice nemá podle ÚS automaticky favorizovat tvrzení policistů
29. června 2016 - Justice by neměla v situacích, kdy stojí tvrzení proti tvrzení, automaticky favorizovat výpovědi policistů. Zvláště to platí při posuzování konfliktů mezi policisty a lidmi, proti nimž zasahovali. Vyplývá to z nálezu Ústavního soudu (ÚS). Nařídil znovu otevřít případ údajného křivého obvinění, kterého se podle obžaloby dopustil černý pasažér vůči policistům a revizorům. Nález je dostupný na webu soudu.
Od 1. července platí povinnost zveřejňovat smlouvy v registru
V pátek 1. července vstoupil v účinnost dlouho projednávaný zákon o registru smluv. Stát, kraje, větší obce a další organizace podle něj musí zveřejňovat smlouvy v centrálním internetovém registru. Týká se to smluv s plněním nad 50.000 korun bez daně z přidané hodnoty. Po roce pak začne platit pravidlo, podle něhož nezveřejněná smlouva nebude účinná. Zákon má přinést veřejnou kontrolu nad nakládáním s veřejnými penězi i jejich šetrné vynakládání.
Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz