Souhrn významných legislativních událostí 29.3.2016 – 3.4.2016
Vláda po několika odkladech schválila rozsáhlý návrh novely insolvenčního zákona, která má omezit podvodné oddlužovací společnosti, šikanózní insolvenční návrhy a celkově zprůhlednit insolvenční řízení. Ministerstvo spravedlnosti chce prostřednictvím změny zákona také zpřísnit podmínky pro poskytování poradenství v oblasti oddlužení. O schválení návrhu informovala mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.
30. března 2016
Vláda po několika odkladech schválila rozsáhlý návrh novely insolvenčního zákona, která má omezit podvodné oddlužovací společnosti, šikanózní insolvenční návrhy a celkově zprůhlednit insolvenční řízení. Ministerstvo spravedlnosti chce prostřednictvím změny zákona také zpřísnit podmínky pro poskytování poradenství v oblasti oddlužení. O schválení návrhu informovala mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.
Dokumenty potřebné pro vydání elektronického podpisu či elektronické pečetě budou muset jejich poskytovatelé uschovávat deset let. Dalších 15 let budou muset uschovávat údaje, na základě kterých byla ověřena totožnost žadatele. Vyplývá to z návrhu zákona o službách, který má vytvořit důvěru pro elektronické transakce a který podle webu Strakovy akademie schválil kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Zákon připravilo ministerstvo vnitra. Platit by měl od 1. července.
Vláda schválila více pravomocí Rady pro dohled nad auditem
Vláda schválila návrh novely zákona o auditorech, která rozšiřuje mimo jiné pravomoci Rady pro veřejný dohled nad auditem. Nově by místo Komory auditorů měla kontrolovat kvalitu auditů u firem veřejného zájmu a bude také moci udělovat sankce. ČTK o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Novela reaguje na požadavky EU.
Pelikán nenašel ve vládě podporu pro protikorupční speciál
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nenašel mezi vládními kolegy z ČSSD a KDU-ČSL podporu pro podobu speciálního protikorupčního státního zastupitelství, jak ji navrhuje v novém zákoně. Návrh nového zákona o státním zastupitelství tak vláda projedná až na příštím zasedání. Pelikán řekl, že v klíčové části návrhu nehodlá ustoupit. Podle ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) založení speciálu ministrům nevadí, chtějí ale, aby nad ním existoval dohled.
Vláda se k zákonu o vztahu Sněmovny a Senátu postavila neutrálně
Vláda zaujala neutrální stanovisko k senátnímu návrhu zákona o vztazích obou parlamentních komor. Doporučoval jí to ministr Jiří Dienstbier (ČSSD) ve zprávě k jednání kabinetu. Důvodem byla rozdílná a někdy protikladná stanoviska ministerstev k předloze, jejíž existenci předpokládá ústava.
Poslanecká sněmovna
30. března 2016
Výbor podpořil, aby daň z nabytí nemovitosti platil kupující
Daň z nabytí nemovitých věcí bude zřejmě platit jen kupující. Doporučil to schválit sněmovní rozpočtový výbor v novele příslušného zákonného opatření Senátu. Vláda si od této změny slibuje větší jednoznačnost zákona i lepší výběr daně. Současný zákon dává možnost oběma stranám transakce, aby se dohodly, která z nich daň zaplatí; zpravidla ji platí prodávající a kupující je v pozici ručitele.
Ze smluv o spotřebitelském úvěru asi zmizí rozhodčí doložky
Ze smluv o spotřebitelském úvěru by měly do budoucna zmizet rozhodčí doložky, tedy možnost řešit spory u rozhodce. Spory by tak řešily pouze soudy. Sněmovně to doporučil sněmovní rozpočtový výbor, když projednával vládní návrh zákona o spotřebitelském úvěru a související předlohu. Navržená změna má více chránit spotřebitele.
Předloha o omezení financování stran se možná ještě zpřísní
Vládní návrh zákona, který má omezit finanční dary pro politické strany, se v některých ohledech možná ještě zpřísní. Pod kontrolu by se mohly dostal i společnosti vlastněné stranami a tyto firmy nebudou moci mít zahraniční účty. Vyplývá to z úprav, které podpořil sněmovní ústavně-právní výbor. Vládní předloha zejména stanoví, že strany by směly od jednotlivce nebo firmy dostat darem nejvýše tři miliony korun ročně.
Návrh na omezení podnikání členů vlády má podporu výboru
Návrh poslance Jana Chvojky (ČSSD) na další omezení podnikání členů vlády bude Sněmovna projednávat s podporou ústavně-právního výboru. Jeho úpravu, kterou chce přidat k novele o zpřísnění střetu zájmů, ve výboru nepodpořili zejména jeho členové za hnutí ANO, podle nichž míří na jejich předsedu a ministra financí Andreje Babiše. Výbor podpořil i návrh Martina Plíška (TOP 09) o omezení možnosti firem členů vlády ucházet se o veřejné zakázky.
31. března 2016
Sociální výbor podpořil zavedení pravomoci vlády zvyšovat důchody
Kabinet by měl dostat možnost zvyšovat důchody nad zákonný rámec, pokud by byl jejich růst podle pravidel velmi nízký. Vládní novelu zákona doporučil poslancům schválit beze změn sociální výbor, řekl ČTK jeho předseda a zpravodaj normy Jaroslav Zavadil (ČSSD). Předloha, která míří do druhého sněmovního čtení, předpokládá, že kabinet by mohl mimořádně valorizovat nejvýše o 1,7 procenta.
Branný výbor je proti právu policie zadržet legálně drženou zbraň
Sněmovní branný výbor se postavil proti tomu, aby policie dostala právo zadržet v důvodných případech legálnímu majiteli zbraň přímo v obydlí. Podpořil návrh Jany Černochové z opoziční ODS na vypuštění této části vládní novely zákona o zbraních. V bezpečnostním ani v ústavně-právním výboru přitom občanští demokraté s tímto požadavkem neuspěli. O konečné podobě normy, kterou kabinet reagoval na tragédii v Uherském Brodě, rozhodne Sněmovna možná už na dubnové schůzi.
Senát
29. března 2016
O novele školského zákona by měl Senát rozhodovat 20. dubna
O novele školského zákona, která kromě jiného zavádí jednotné přijímací zkoušky na střední školy nebo povinnou maturitu z matematiky, rozhodne Senát na své schůzi, která začne 20. dubna. Rozhodl o tom senátní organizační výbor, informovala tisková tajemnice Senátu Eva Davidová. Na programu by také měla být novela snižující poplatky za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu nebo novela umožňující hlídat obviněné lidí pomocí elektronických náramků.
31. března 2016
Nová pravidla pro zakázky asi budou zavedena nejdříve v říjnu
Nejdříve v říjnu by se podle senátorů měli novými pravidly pro veřejné zakázky řídit jejich zadavatelé i uchazeči. Půlroční odklad téměř jednomyslně podpořil senátní hospodářský výbor. Shodné doporučení daly také výbor ústavně-právní a pro veřejnou správu, které dobu na zavedení změn rovněž navrhly prodloužit ze tří na šest měsíců. Chtějí tak dát uživatelům zákona více času na to, aby se na úpravy i na chystané prováděcí předpisy mohli dostatečně připravit.
Daňové zvýhodnění na druhé a další dítě se zřejmě zvýší
Daňové zvýhodnění na druhé a další dítě se zřejmě zvýší. Počítá s tím vládní novela o daních z příjmů, kterou doporučil Senátu beze změn schválit jeho hospodářský výbor. Zvýhodnění na druhé dítě se má zvýšit o stokorunu měsíčně, na třetí a další dítě o 300 korun měsíčně. Zvýhodnění má platit zpětně už od začátku letošního roku.
Prezident
30. března 2016
Prezident Zeman podepsal zákony zavádějící evidenci tržeb
Prezident Miloš Zeman podepsal dva zákony zavádějící elektronickou evidenci tržeb. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Vláda si od nového opatření slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, podle pravicové opozice nové opatření zlikviduje řadu drobných živnostníků. Prezident již dříve evidenci tržeb podpořil.
Pozn.:
Část odborníků je zdrženlivá ke snížení věku trestnosti dětí
29. března 2016 - Někteří odborníci jsou zdrženliví k možnému snížení věkové hranice trestní odpovědnosti dětí. Počet trestných činů spáchaných lidmi do 15 let věku podle nich klesl, odstrašující účinky by snížení hranice nemělo. Mladé pachatele lze v podstatě trestat i v současnosti, a to uložením ochranné výchovy, zaznělo na semináři ve Sněmovně.
Návrh: Volno k péči o blízkou osobu by mohlo trvat až šest měsíců
31. března 2016 - Lidé pečující o blízkého příbuzného by podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí mohli čerpat tří až šestiměsíční ošetřovatelské volno a dostávali by 70 procent ze svého vyměřovacího základu příjmu, řekla náměstkyně Jana Hanzlíková. O délce volna a výši peněz se podle ní ještě vedou diskuse. Národní rada osob se zdravotním postižením podle předsedy Václava Krásy podpoří volno minimálně šestiměsíční.
Lékařské odbory podaly žalobu na ČR kvůli platům lékařů
1. dubna 2016 - Lékařský odborový klub (LOK) podal žalobu na Českou republiku o splnění memoranda, kterým stát zaručil, že nejpozději k 1. lednu 2013 dosáhnou platy lékařů v nemocnicích 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v zemi, podle kvalifikace, praxe a při maximálně osmi hodinách přesčasů týdně. ČTK to řekl předseda LOK Martin Engel. Podle ministerstva zdravotnictví memorandum není právně závazné, neočekává tedy, že LOK s žalobou uspěje. S růstem platů počítá.
NS nařídil znovu otevřít spor o miliony pro kolektivního správce
1. dubna 2016 - Obvodní soud pro Prahu 1 musí znovu řešit letitý spor o miliony korun, které od státu požaduje kolektivní správce autorských práv výtvarníků a architektů. Důvodem je nesprávný úřední postup ministerstva kultury, které před lety zkomplikovalo činnost Ochranné organizace autorské - Sdružení autorů děl výtvarného umění, architektury a obrazové složky audiovizuálních děl (OOA-S). Dovolání organizace vyhověl nedávno Nejvyšší soud (NS), zjistila ČTK z internetové databáze.
Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz