Souhrn významných legislativních událostí 31.12.2007-6.1.2008
Koaliční vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) dostala za svůj dosavadní výkon při budování efektivní státní správy od sdružení eStat.cz průměrné a podprůměrné známky. Podle sdružení, které se podílelo na přípravě vládního programu, má kabinet největší rezervy ve vytváření transparentního veřejného prostředí a v zavádění centrálních registrů dat na úřadech. Vláda v těchto oblastech svůj program plní jen na 25 procent, uvedlo sdružení eStat.cz na svých internetových stránkách.
Poslanecká Sněmovna
2.1.2008
Václav Klaus s Topolánkem hovořil o plánech vlády a volbě prezidenta
Premiér Mirek Topolánek (ODS) představil prezidentovi Václavu Klausovi plány vlády na letošní rok. Na slavnostním obědě na zámku v Lánech prezidentovi oznámil, že kabinet plánuje otevřít důchodovou reformu, "dotáhnout" reformu zdravotnictví a začít se změnami v systému justice. Václav Klaus jednal s předsedou ODS dále o taktice, kterou chce největší vládní strana zaujmout ve volbě prezidenta.
ODS pozve prezidenta do poslaneckého i senátního klubu do první poloviny ledna. Na 8. a 9. ledna má Klaus již domluvenou schůzku se senátory KDU-ČSL a později s Klubem otevřené demokracie a nezávislými senátory.
Topolánek po téměř dvouhodinové schůzce s prezidentem vyzdvihl na tiskové konferenci novoroční projev hlavy státu. I podle Topolánka Česká republika nyní prožívá nejlepší období svých dějin. Pochválil Klause také za to, že novoroční projev nezneužil pro kampaň před nadcházející volbou.
Na dotaz novinářů Topolánek uvedl, že se politici nezabývali otázkou další kariéry bývalého místopředsedy vlády a šéfa lidovců Jiřího Čunka. Poznamenal nicméně, že lidovci na návrat svého šéfa do vládních funkcí tlačí. Naznačil, že je v budoucnu v zájmu zachování koalice ochoten ustoupit. Klaus poznamenal, že výběr člena vlády je v pravomoci premiéra.
"Nevidím důvod, abych nebyl optimistou," řekl Klaus k roli ODS a dalších zákonodárců ve volbě prezidenta, která začne 8. února. Nepřímo komentoval také záměr svého protikandidáta Jana Švejnara vyrazit před volbami do českých měst. Prezident nic takového neplánuje, protože "ruku si s občany podává" průběžně. "To, že pan Švejnar je kandidátem Václava Havla, víme všichni od prvopočátků, takže to není žádné překvapení," řekl k tomu, že zvolení ekonoma vyučujícího ve Spojených státech podporuje někdejší prezident Václav Havel.
Topolánek před novináři zopakoval, že nehodlá prozradit taktiku, jakou chce ODS ve volbě zvítězit. Slíbil ale, že se hodlá s Klausem setkat na novoročním obědě za rok znovu.
3.1.2008
Koaliční vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) dostala za svůj dosavadní výkon při budování efektivní státní správy od sdružení eStat.cz průměrné a podprůměrné známky. Podle sdružení, které se podílelo na přípravě vládního programu, má kabinet největší rezervy ve vytváření transparentního veřejného prostředí a v zavádění centrálních registrů dat na úřadech. Vláda v těchto oblastech svůj program plní jen na 25 procent, uvedlo sdružení eStat.cz na svých internetových stránkách.
Kabinet si vedl lépe při odstraňování byrokracie, elektronizaci státní správy a změnách v řízení úřadů. Ani zde ale nebyly výsledky podle eStat.cz stoprocentní. Své plány údajně vláda splnila z poloviny.
Občanské sdružení eStat.cz (Efektivní stát) usiluje o zeštíhlení a zefektivnění státní správy. Před nástupem ODS do vlády spolupracovalo s jejími špičkami na přípravě reformy státní správy. Některé projekty z dílny eStat.cz se objevily v programovém prohlášení koaliční vlády, například zákon o elektronické komunikaci ve veřejné správě.
Sdružení vládu nyní kritizuje mimo jiné za to, že za zhruba rok svého působení nestihla zveřejnit návrh zákona, který umožní vytvoření centrálních registrů veřejné správy. Ve svém programovém prohlášení přitom kabinet slíbil, že se o schválení této normy zasadí.
Pokud jde o boj s korupcí na úřadech, výroční hodnocení ocenilo vládu například za to, že spustila protikorupční telefonní linku, na níž mají občané možnost upozornit na korupční jednání. Některé další slíbené kroky v této oblasti ale podle eStat.cz vláda možná již v tomto volebním období nestihne. "S ohledem na délku legislativního procesu je na místě obava, že v tomto volebním období je již vláda s to prosadit maximálně jen to málo, co již představila, tedy novelu zákona o obcích a novelu zákona o krajích," píše se v hodnotící zprávě.
V oblasti "debyrokratizace" vláda podle eStat.cz dosud nepředložila žádný ucelený koncepční krok, provedla pouze kosmetické úpravy legislativních pravidel vlády. Pozitivní dílčí změny přinesla ovšem novela živnostenského zákona. Pochvalu si vláda vysloužila také za spuštění pilotní fáze projektu CzechPoint, který má umožnit získat výpisy z centrálních rejstříků na každém státním úřadě. eStat.cz ale upozorňuje na to, že prostřednictvím kontaktních míst CzechPoint je zatím možné získat jen čtyři druhy výpisů, a nejde tedy o univerzální kontaktní úřední přepážku.
Správným krokem bylo podle sdružení i zrušení samostatného ministerstva informatiky a vznik Rady vlády pro rozvoj informační společnosti. Kompetence rady v oblasti informatiky ale byly poslaneckým pozměňovacím návrhem převedeny na ministerstvo vnitra, čímž je existence rady prakticky zbytečná, dodal eStat.cz ve svém hodnocení. V řízení úřadů podle něj chybí systematické audity. Chybou je pak prý i to, že vláda dosud nezačala s převodem některých kompetencí z centrální úrovně na kraje.
4.1.2008
Poslanecká sněmovna by se v úterý 15. ledna měla sejít na mimořádné schůzi. Hlavním bodem má být konečné schvalování vládní novely zákona o spotřebních daních, která má omezit riziko daňových úniků při přimíchávání biolihu do benzinu. Oznámil to předseda sněmovního zemědělského výboru Jiří Papež (ODS) s tím, že jde o předběžnou dohodu politických stran. Občanští demokraté již shromáždili podpisy pod příslušnou žádost o svolání schůze, potvrdil předseda poslanců ODS Petr Tluchoř.
Účinnost novely zákona o spotřebních daních by měla podle vládního návrhu nastat k 1. únoru. Do té doby by ji ale musel ještě stihnout schválit Senát a podepsat prezident. Někteří poslanci proto navrhují, aby vstoupila v účinnost první den v měsíci po vyhlášení ve sbírce zákonů. Sněmovní rozpočtový výbor a kontrolní výbor ji doporučily přijmout.
Rozpočtový výbor navrhl osvobodit od spotřební daně naftu pro lodní dopravu. Úleva by se ale neměla vztahovat na soukromá rekreační plavidla. Ministerstvo financí proti tomu z věcného hlediska nemá námitek, sdělil jeho mluvčí Ondřej Jakob. Zdůraznil ale, že každé takové opatření musí schvalovat Evropská komise jako veřejnou podporu. Tento proces však vyžaduje určitý čas, proto není podle mluvčího vhodné zapracovat osvobození od daně do této novely, protože by se to projevilo v posunutí její účinnosti. Vláda se přitom snaží, aby novela začala platit co nejdříve.
Člen podvýboru pro celní a daňovou správu Daniel Rovan (ODS) uvedl, že návrh na osvobození paliva pro lodě je reakcí na stížnosti tuzemských lodních dopravců. Ti poukazují na to, že v okolních zemích toto osvobození existuje, zatímco v tuzemsku nikoli, což je znevýhodňuje. Podle předsedy podvýboru Petra Rafaje (ČSSD) nastávají problémy například v situaci, kdy dopravce natankuje v zahraničí nezdaněnou naftu, poté připluje do ČR, kde natankuje naftu zdaněnou a musí vše složitě vykazovat. "Jde o srovnání podmínek podpory podnikání, ekologické dopravy a zprůhlednění správy spotřební daně," řekl Rafaj.
Poslankyně Miloslava Vostrá (KSČM) chce ponechat částky určené na zajištění daňového skladu na původních 20 a 60 milionech korun. Navrhované zdvojnásobení těchto částek by podle ní vedlo ke zdražení lihu. Navrhuje dále sjednotit objem přimíchávání biolihu do benzinu s objemem metylesteru řepkového oleje (MEŘO) na 4,5 procenta pro obě pohonné hmoty. Zatím se přimíchává jen 3,5 procenta biolihu, což podle poslankyně mohou jeho výrobci považovat za diskriminační. Chce také, aby bylo možné denaturovat líh nejen v železničních vagonech, ale i v autocisternách.
Její stranický kolega Petr Braný přišel s návrhem, aby se od ledna 2011 přimíchávalo do pohonných hmot až 6,33 procenta biosložek. Od letošního července chce přimíchávat 3,5 procenta MEŘO do nafty a od příštího ledna až 4,5 procenta. Chce také zvýšit spotřební daň na dýmkový tabák na 980 korun za kilogram.
O všech těchto pozměňovacích návrzích rozhodnou poslanci právě na mimořádné schůzi v půlce ledna.
Senát
4.1.2008
Václav Klaus navštíví senátory kvůli znovuzvolení do funkce
Prezident Václav Klaus tento týden navštíví senátorské kluby jako uchazeč o znovuzvolení hlavou státu. V úterý se má setkat se senátory KDU-ČSL, o den později pak se členy klubu SNK a Klubu otevřené demokracie (KOD). Oznámili to zástupci jmenovaných frakcí. Zejména v případě SNK a KOD čeká Klause představení na ne právě jemu nakloněné půdě, neboť někteří zástupci těchto klubů se podepsali pod nominaci jeho protikandidáta Jana Švejnara.
Klaus má naopak nominaci od 81 poslanců a 41 senátorů ODS. Předseda senátorů ODS Jiří Stříteský nevyloučil, že Klaus v rámci svého úterního pobytu v horní komoře navštíví i tento klub. Poslanci ODS se s Klausem sejdou až v dalších týdnech. "Určitě přijde. Mělo by to být na začátku druhé poloviny ledna," řekl předseda poslanců ODS Petr Tluchoř.
V Senátu může Klaus největší podporu mimo ODS najít zřejmě u lidoveckých zákonodárců. "Od některých senátorů podporu získá," oznámil místopředseda jedenáctičlenného klubu Josef Vaculík, který se ovšem spolu s místopředsedou Senátu Petrem Pithartem (KDU-ČSL) podepsal pod Švejnarovu nominaci. Už kvůli tomu je podle Vaculíka jasné, že klub jednotný názor na budoucího prezidenta mít nemůže. Nejmenší přízeň může Klaus očekávat mezi nestraníky ze sedmičlenné frakce KOD. V případě šestičlenného klubu SNK vyjádřily Klausovi podporu dvě senátorky.
Nejasná je zatím případná Klausova návštěva u senátorů ČSSD. Jejich předsedkyně Alena Gajdůšková uvedla, že zatím od ODS či z Hradu žádnou takovou nabídku nedostala. Proto nyní čeká na souhlas svých kolegů s tím, že jménem klubu Klause na jednání s touto frakcí pozve, přestože senátoři ČSSD už dali najevo podporu Švejnarovi. I oni stojí za jeho nominací.
Jasné zatím není ani to, zda se Klaus před prezidentskou volbou setká ještě s poslanci ČSSD, KSČM či Strany zelených. Zatím absolvoval jen návštěvu u poslanců KDU-ČSL. Předseda sněmovního klubu sociální demokracie Michal Hašek uvedl, že zatím od Klause žádnou žádost o setkání s poslanci ČSSD nedostal. Sociální demokraté se ale prý jeho návštěvy "nebojí". Podobně se vyjádřila i předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques.
Ani předseda komunistické frakce Pavel Kováčik dosud neobdržel žádný vzkaz či dopis s návrhem Klausovy schůzky se zákonodárci KSČM. Šéf strany Vojtěch Filip ale v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že k setkání Klause s poslanci KSČM ještě dojde.
Klausův soupeř v boji o Hrad Jan Švejnar se již před Vánocemi setkal se všemi parlamentními frakcemi vyjma ODS. O schůzku s občanskými demokraty požádal v dopise adresovaném předsedům senátorského i poslaneckého klubu ODS. Stříteský potvrdil, že senátoři ODS mají jednat o tom, na kdy si Jana Švejnara pozvou.
Platí ale, že nejdříve se chtějí sejít se svým kandidátem Václavem Klausem. Tluchoř uvedl, že Švejnarovi na jeho dopis odpoví začátkem tohoto týdne. Možnost jeho návštěvy u poslanců ODS do té doby nechce komentovat.
Za favorita nadcházející volby hlavy státu je i nadále považován Václav Klaus. ODS má v parlamentu 122 zástupců a k nadpoloviční většině jí chybí 19 hlasů. Jan Švejnar má pozici daleko těžší; bez hlasů KDU-ČSL a KSČM by mohl počítat se ziskem mírně nad sto hlasů.
Zdroj:ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz