Souhrn významných legislativních událostí 31.8.2015 – 6.9.2015
Legislativní rada vlády schválila návrh novely občanského zákoníku, jejímž cílem je odstranit problémy, které se objevily po zavedení nového zákoníku na počátku roku 2014. Úpravy se týkají práce mladistvých lidí, omezení svéprávnosti, předkupního práva nebo názvů spolků a společenství vlastníků.
Vláda
31. srpna 2015
Vláda schválila snížení typů věznic ze čtyř na dva
Vláda na schůzi schválila redukci typů věznic ze stávajících čtyř na dva - věznice se zvýšenou ostrahou a věznice s ostrahou. Na svém twitterovém účtu to uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) s tím, že změna je důležitou reformou vězeňství. Ministerstvo v důvodové zprávě k návrhu napsalo, že by měl přispět k účinnější práci s vězni a ke snížení recidivy. Návrh novely zákona ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident.
Vláda schválila návrh nového zákona o biocidech se sankcemi
Za povolení biocidních přípravků, které slouží k hubení škůdců, mají výrobci platit 30.000 korun. Za žádost o schválení účinné látky pro první typ přípravku se má platit 150.000 korun. Počítá s tím návrh nového zákona o biocidech, který schválila vláda. Norma má aktualizovat dosavadní úpravu podle současných předpisů EU a počítá se sankcemi.
Vláda schválila zprávu o stavu lidských práv
Na problémy se začleňováním propuštěných vězňů do společnosti mimo jiné poukazuje zpráva o stavu lidských práv za loňský rok v Česku, kterou schválila vláda. Dokument upozorňuje na poměrně vysokou míru recidivy a doporučuje větší míru využívání alternativních trestů. Zpráva se věnuje mnoha okruhům lidských práv, například dětí, cizinců a homosexuálů. Zmiňuje taky úpravu exekucí, spory o bankovní poplatky za správu úvěrů, domácí porody nebo případ muslimské dívky nosící šátek ve škole.
Spravedlivé rozdělování dotací do sportu má přinést vládní novela
Spravedlivé rozdělování dotací mezi registrované sportovní organizace by měla zajistit novela o podpoře sportu, jejíž návrh schválila vláda. Novela počítá s tím, že by rejstřík sportovních organizací a sportovců mělo vést samotné ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
3. září 2015
Legislativní rada vlády schválila novelu občanského zákoníku
Legislativní rada vlády schválila návrh novely občanského zákoníku, jejímž cílem je odstranit problémy, které se objevily po zavedení nového zákoníku na počátku roku 2014. Úpravy se týkají práce mladistvých lidí, omezení svéprávnosti, předkupního práva nebo názvů spolků a společenství vlastníků. Návrh zákona o evidenci odborových organizací naopak legislativní rada doporučila neschválit. ČTK to oznámil Jiří Souček z úřadu ministra a šéfa rady Jiřího Dienstbiera.
Poslanecká sněmovna
2. září 2015
Rozpočtový výbor podpořil elektronickou evidenci tržeb
Sněmovní rozpočtový výbor doporučil Sněmovně schválit vládní zákony, které zavádějí elektronickou evidenci tržeb. Doporučil kromě jiného odložit účinnost zákona až na sedm měsíců od vyhlášení zákona ve sbírce. Evidence tržeb by tak měla začít fungovat až od poloviny příštího roku. Dosud se předpokládal duben.
Zemědělský výbor podpořil novelu zákona o významné tržní síle
Sněmovní zemědělský výbor podpořil na jednání novelu zákona o významné tržní síle. Měl by pomoci proti nekalým praktikám obchodních řetězců. Zákonodárci podpořili i pozměňovací návrh poslance Petra Kudely (KDU-ČSL), kterým přesněji definuje audit kvality zemědělských výrobků a doplňuje to, co budou muset mít odběratelé a dodavatelé ve smlouvě.
Poslanci se neshodli na stanovisku k vyšším odvodům z hazardu
Sněmovní rozpočtový výbor se neshodl na žádném doporučení k poslanecké novele loterijního zákona, kterou ve Sněmovně předložil místopředseda vládního hnutí ANO Jan Volný. Podle něj ale nakonec bude schválena kompromisní varianta, na které se v pondělí dohodli zástupci vládní koalice. Potvrdil to i předseda výboru Václav Votava (ČSSD)
Ombudsman možná nedostane právo dávat antidiskriminační žaloby
Veřejný ochránce práv možná nezíská právo podávat veřejné žaloby kvůli diskriminaci. Z vládního návrhu zákona o rozšíření pravomocí ombudsmana to navrhl vypustit sněmovní ústavně-právní výbor. Chce upravit i pasáž týkající se nové kompetence dávat návrhy Ústavnímu soudu na zrušení zákonů. Ombudsman by tak mohl podle výboru postupovat až po projednání návrhu se sněmovním petičním výborem.
Rychlé pasy asi budou dražší, výbory novelu podpořily
Lidé zřejmě zaplatí více peněz za vydání cestovního pasu v kratší lhůtě. Budou taky hradit stokorunu za zrušení trvalého pobytu. Předlohu, která mění příslušné zákony, doporučily poslancům schválit sněmovní výbory. Obce by díky úpravám mohly získat navíc do svých rozpočtů zhruba 156 milionů korun.
Výbor navrhl zpřísnit podmínky předváděcích prodejních akcí
Pořadatelé předváděcích prodejních akcí možná nebudou smět přímo při nich a ve lhůtě dalších sedmi dní přijímat od kupujících žádné peníze. Předpokládá to pozměňovací návrh ke vládní novele zákona o ochraně spotřebitele, který podpořil sněmovní ústavně-právní výbor. Podle autora Jeronýma Tejce (ČSSD) by měl tento zákaz zvýšit ochranu spotřebitelů před praktikami takzvaných "šmejdů".
O hlas neprošel sněmovním výborem návrh umožňující pít cyklistům
O jediný hlas neprošel sněmovním hospodářským výborem pozměňující návrh poslance Jiřího Junka (KDU- ČSL) na zvýšení tolerance alkoholu v krvi cyklistů na 0,5 promile. Podle něho cyklisté vzhledem k nižší kinetické energii jízdního kola nejsou stejně nebezpeční jako podnapilí řidiči aut. "Zákon by proto měl být vůči požívání alkoholu na kole více tolerantní," řekl na projednání novely zákona o provozu na pozemních komunikacích Junek. V současnosti zákon požívání alkoholu před a při řízení netoleruje.
Sněmovna schválí registr smluv asi v podobě navržené koalicí
Sněmovna by měla schválit zavedení registru smluv na internetu prakticky v podobě, na níž se shodla koalice. Ústavně-právní výbor doporučil poslancům přijmout jen jeden pozměňovací návrh Radka Vondráčka (ANO), který by změnil správce registru. Místo ministerstva pro místní rozvoj by jej vedlo ministerstvo vnitra. Výbor se předlohou zabýval před závěrečným sněmovním schvalováním, které by se mohlo uskutečnit ještě tento měsíc.
Rozpočtový výbor podpořil zvýšení daně u cigaret a tabáku
Sněmovní rozpočtový výbor podpořil vládní návrh, který v příštích letech postupně zvyšuje spotřební daň u cigaret a dalších tabákových výrobků. Krabička cigaret by kvůli tomu mohla v příštím roce podražit o tři až čtyři koruny, v dalších dvou letech o korunu až dvě. Sazby se mají zvýšit poprvé k 1. lednu příštího roku a poté od stejného data i v následujících dvou letech.
Rozpočtový výbor doporučil ukončení druhého důchodového pilíře
Poslanci z rozpočtového výboru podpořili vládní návrh, který od příštího roku ukončí fungování druhého důchodového pilíře. Od začátku roku v něm už nebude možné spořit. Klienti následně dostanou peníze zpět. Zákon musí ale ještě schválit Sněmovna, po ní Senát a poté podepsat prezident.
3. září 2015
Právní výbor přerušil debatu o trestnosti přípravy krácení daně
Sněmovní ústavně-právní výbor přerušil debatu o vládní předloze, jež by opět zavedla trestnost přípravy krácení daně a měla by taky motivovat k oznamování korupce. Poslanci ještě dostali čas připravit pozměňovací návrhy. Proti novele, k jejímž cílům patří také úprava pravidel pro trestní stíhání poslanců, senátorů nebo ústavních soudců, se staví pravicová opozice.
Poslanci dohlédnou na budování systému pro evidenci tržeb
Poslanci z kontrolního výboru chtějí dohlédnout na to, jak ministerstvo financí buduje systém pro elektronickou evidenci tržeb a zda peníze využívá efektivně. Kontrolní výbor si na své jednání pozval ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby je o aktuálním stavu přípravy informoval. Poslanci se s ministerskými úředníky mimo jiné přeli o to, zda mají právo nahlédnout do smlouvy o vývoji systému.
Vazbu asi v některých případech nahradí elektronické náramky
Místo vazby asi bude moci být část obviněných lidí do budoucna hlídána prostřednictvím elektronických náramků. Vládní novelu trestního řádu, jež to umožní, doporučil Sněmovně schválit ústavně-právní výbor. Náramky by bylo možné podle odhadů použít asi u desetiny vazebně stíhaných, tedy zhruba 200 lidí.
První zápis firem s ručením omezeným do rejstříku asi bude zdarma
Společnosti s ručením omezeným asi budou osvobozeny od soudního poplatku za první zápis do obchodního rejstříku. Náklady nutné k založení takovéto společnosti se díky vládní novele zákona o soudních poplatcích sníží zhruba z 10.000 korun na 100 eur (asi 2700 korun). Sněmovna by měla předlohu schválit podle doporučení ústavně-právního výboru beze změn.
Dohledávání nezákonně vyvezených památek by se mohlo zlepšit
K lepšímu dohledávání a navracení nezákonně vyvezených uměleckých předmětů nebo starožitností zpět do Česka by měla pomoci vládní novela. Sněmovní kulturní výbor ji doporučil schválit beze změn.
Pozn.:
ÚS odmítl návrh senátorů proti úhradové vyhlášce,dřív dostal jiný
31. srpna 2015 - Ústavní soud (ÚS) odmítl nedávno podaný návrh skupiny senátorů na zrušení části úhradové vyhlášky ve zdravotnictví. Hodnotil jej jako nepřípustný, protože už v únoru dostal ze Senátu návrh na zrušení celé sporné vyhlášky. Argumenty skupiny senátorů kolem Jitky Seitlové (za SZ) se ale soud přesto bude zabývat. V řízení o dříve podaném návrhu totiž získají postavení vedlejších účastníků. ČTK o rozhodnutí informovala mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.
NS potvrdil podmínku za poškozené zuby při hokejovém faulu
31. srpna 2015 - Nejvyšší soud (NS) potvrdil podmíněný trest hokejistovi, který v regionální soutěži ve Strakonicích zlomil soupeřovi holí několik zubů. Sportovec neuspěl s tvrzením o nutné obraně ani s argumentem, že jej za zákrok již potrestal rozhodčí a svaz. Podle NS hráč jednoznačně spáchal trestný čin, který nelze omluvit ani tím, že hokej patří mezi kontaktní a tvrdé sporty, zjistila ČTK ze soudního rozhodnutí.
Novým šéfem trestního kolegia Nejvyššího soudu je František Púry
1. září 2015 - Novým šéfem trestního kolegia Nejvyššího soudu (NS) se stal sedmapadesátiletý František Púry, dlouholetý člen soudu specializovaný zvláště na hospodářskou a majetkovou kriminalitu. Řízením kolegia jej pověřil předseda NS Pavel Šámal. Púry nahradil Stanislava Rizmana, jenž rezignoval ke konci srpna, přičemž by mu o měsíc později kvůli novele zákona o soudech a soudcích stejně vypršel mandát.
ÚS dal rodičům šanci na náhradu nákladů péče o postiženého syna
1. září 2015 - Lidé pečující o blízkého mohou žádat náhradu nákladů odpovídající částce, kterou by si účtovali odborní pečovatelé. Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti rodičů, kteří od Česko-německé horské nemocnice Krkonoše požadovali 891.162 korun za období od července 2006 do léta 2008. Právě ve vrchlabské nemocnici se v roce 1991 narodil jejich syn. Kvůli nesprávně vedenému porodu má trvale poškozené zdraví, je například ochrnutý na všechny končetiny.
NSS zamítl stížnost zastupitelů kvůli termínu referenda v Brně
2. září 2015 - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost opozičních zastupitelů za ODS a ČSSD, kteří nesouhlasí s termínem referenda o poloze nádraží v Brně. Verdikt zveřejnil na svém webu. Hlasování se odehraje s krajskými volbami v roce 2016. Opoziční zastupitelé v tom spatřují zásah do svých práv na řádný výkon veřejné funkce, protože polovinu volebního období prakticky nemohou o nádraží rozhodovat.
Finanční správa chce změkčit mlčenlivost ohledně podvodných firem
2. září 2015 - Finanční správa připravuje novelu zákona, která by umožnila sdělovat jména firem, které se dopustily daňových podvodů nebo neplatí daně. Na tiskové konferenci v souvislosti s největším odhaleným podvodem u daně z přidané hodnoty (DPH) to uvedl generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. V současné době zveřejňovat podrobnosti o podvodných firmách finanční úřady nemohou.
Frenštát uspěl u Ústavního soudu ve sporu o milionovou pokutu
2. září 2015 - Město Frenštát pod Radhoštěm uspělo s ústavní stížností ve sporu o milionovou pokutu. Žádá ji od developerů za nedodržení jednoho ze závazků ve smlouvě o prodeji pozemků. Justice žalobě města původně nevyhověla, protože ujednání o pokutě doplnil do smlouvy starosta, a to bez schválení zastupitelstvem či radou. Podle ústavních soudců ale starosta postupoval v souladu s dříve projevenou vůli města, a sporný bod smlouvy je proto platný.
Ombudsmance si stěžuje více lidí na nevhodné chování soudců
3. září 2015 - Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová zaznamenala vzrůstající počet stížností na nevhodné chování soudců a narušení důstojnosti soudního řízení. Novinářům sdělila, že zatímco v roce 2012 si takto stěžovali dva lidé, loni jich bylo už 25. Kritikům vadí zjišťování totožnosti příchozích z řad veřejnosti či omezování možnosti pořizovat z jednání zvukový či audiovizuální záznam.
Ombudsmanka Šabatová zkritizovala průtahy v soudních řízeních
3. září 2015 - Zhruba 130 lidí se každoročně obrátí na veřejného ochránce práv se stížnostmi na průtahy soudního řízení. Ombudsmanka Anna Šabatová na tiskové konferenci uvedla, že nejčastější důvody průtahů jsou čtyři: obstrukce účastníků řízení, nesprávná procesní strategie soudce, prodlevy způsobené zapůjčováním spisů mezi soudy a přetíženost soudů. V řadě případů prý průtahy způsobují soudní znalci, kteří nedodrží lhůtu pro vypracování posudku.
Kupkův Tvar modré zůstane kulturní památkou, potvrdil NSS
4. září 2015 - Obraz Františka Kupky Tvar modré zůstane kulturní památkou. Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery, která v roce 2012 v dražbě zprostředkovala prodej plátna za rekordní částku 55,75 milionu korun. Teprve poté se ukázalo, že zahraniční kupec nemůže obraz kvůli památkové ochraně volně vyvézt do ciziny. Rozhodnutí NSS je dostupné na úřední desce, zatím bez odůvodnění.
Zdroj: ČTK
EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz