Souhrn významných legislativních událostí 4.2.2008-10.2.2008
Poslanecká sněmovna v závěrečném čtení schválila návrh nového zákona o nabídkách převzetí. Zákon řeší situace, kdy akcionář získá určitý podíl na hlasovacích právech a musí ostatním akcionářům nabídnout odkup jejich podílů. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil před poslanci zopakoval, že tento návrh startuje revizi obchodního práva a je základem nového obchodního zákoníku. Norma nyní zamíří do Senátu a k podpisu prezidentovi.
Poslanecká sněmovna
4.2.2008
Novela umožní vracet zemědělcům spotřební daň i z bionafty
Pokud budou zemědělci při práci na poli jezdit na bionaftu, hrozí jim, že nedostanou od státu zpět část spotřební daně, jak tomu bylo doposud. Nynější zákon o spotřební dani to totiž neumožňuje. Napravit to má novela, se kterou přišla skupina poslanců spolu s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem.
Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby je vratka spotřební daně pro zemědělce velmi důležitá. "Naprosto s tím (novelou) souhlasíme. Vratka činí šest korun na litr nafty bez ohledu na to, kolik stojí. Je to významná položka a pokud by nebyla, tak by to mělo vážný dopad na konkurenceschopnost českých zemědělců," řekl novinářům Veleba.
Zákon ukládá přimíchávat do motorové nafty dvě procenta metylesteru řepkového oleje (MEŘO) nebo ethylesteru řepkového oleje (EEŘO). Na tuto nízkoprocentní směs se ale podle nynějšího zákona o spotřební dani nevztahuje možnost vracet zemědělcům část daně, upozorňují předkladatelé.
"Zákon o spotřební dani nezná čistou naftu, tu už u pumpy neseženete, zákon už zná jenom směs," řekl novinářům předseda sněmovního zemědělského výboru Jiří Papež (ODS). Vratka se ale týká pouze čisté nafty, a zemědělci by tak neměli nárok vůbec nic, upozornil.
Zemědělci mají nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili za naftu při jejím nákupu a kterou spotřebovali při zemědělských činnostech. Tímto způsobem podle Papeže dostávají ročně kolem 1,5 miliardy korun. Novela nyní rozšiřuje vratku i na naftu s maximálně pěti procenty biosložky.
Povinné přimíchávání ukládá novela zákona o ochraně ovzduší a dalších zákonů, kterou sněmovna přijala minulý rok v květnu. "Prostě si toho nikdo nevšiml, když se ten zákon schvaloval," dodal Papež. Návrh by měli poslanci projednat na některé z příštích schůzi. Předkladatelé navrhují, aby ji sněmovna schválila již v prvním čtení. Navrhovaná účinnost je dnem vyhlášení.
"Je to (novela zákona o spotřební dani) náprava legislativní chyby, která se stala při projednávání balíku zákonných změn v souvislosti s přimícháváním biopaliv do nafty a benzinu," řekl po jednání vlády novinářům Gandalovič, podle kterého dostávají vratku spotřební daně zemědělci ve většině zemí EU.
Pokud by čeští zemědělci neměli možnost dostat zpět část spotřební daně, tak by se podle Gandaloviče zhoršila jejich konkurenceschopnost. "Jsem rád, že i když vláda nevidí různé výjimky z daňových zákonů nikterak pozitivně, tak že k tomuto zaujala neutrální stanovisko a nechala na Poslanecké sněmovně, aby napravila tuto chybu," podotkl.
5.2.2008
Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát, tzv. kontaktní norování povoleno
Lovečtí psi zřejmě budou opět moci při výcviku přijít do kontaktu s lovenou zvěří. Dosud je liška ve cvičné noře od psa oddělena mřížkou, poslanci ale přehlasovali Senát a již podruhé podpořili ustanovení, které tuto mřížku v podstatě odstraňuje. Předlohu nyní posoudí prezident.
Poslanci uvedenou věc podpořili v rámci schvalování novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. Poprvé to udělali již minulý rok v prosinci, Senát jim ovšem v lednu novelu vrátil s tím, že si kontaktní norování nepřeje. Dolní komora ale Senát přehlasovala a potvrdila svou původní verzi.
Zastánci zachování mřížky argumentovali mimo jiné tím, že kontaktní norování je v rozporu s dohodou Rady Evropy o ochraně zvířat v zájmových chovech. Odstraněním mřížky podle nich Česko dělá v ochraně živočichů krok zpátky. Ani dnešní praxe, kdy mřížka ve cvičné noře je, není podle nich pro lišky nijak příjemná. "Chcete si to někdo vyzkoušet?" tázal se řečnicky Přemysl Rabas (Strana zelených). Snažil se proto sněmovnu přesvědčit, aby aspoň mřížku zachovala.
Kritici oddělení psa a lišky ale argumentují tím, že norníka je třeba před skutečným norováním řádně vycvičit, čemuž prý mřížka brání. Nevycvičený pes je pak v praxi vystaven neúnosnému riziku a jde naopak o týrání tohoto psa, míní. Myslivci mají potom strach své psy do nor vůbec pouštět, lišky jsou přemnožené, což podle některých poslanců vede k úbytku jiné zvěře - křepelek či třeba zajíců. "Nám vlastně ubylo i norování a zvětšil se počet lišek," poznamenal k dopadům současné legislativní úpravy například Karel Kratochvíle (ČSSD). Někteří poslanci se ohradili proti tomu, aby byli myslivci líčeni jako škůdci. Jsou to podle nich právě myslivci, kteří chrání přírodu.
Senátní verze, tedy ta zachovající mřížku, ve sněmovně neuspěla jen těsně - k jejímu schválení chyběly tři hlasy. Pro byli všichni přítomní zelení, drtivá většina lidovců, další kluby hlasovaly nejednotně.
Potom se hlasovalo o původní sněmovní variantě, která mřížku odstraňuje. Tato verze již dostatečnou podporu získala. Kdyby totiž sněmovna neschválila ani ji, celá novela by "spadla pod stůl". Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) na poslance apeloval, aby to nedopustili, protože předloha se týká i mnoha dalších oblastí. "Na jedné straně aplikuje evropské právo především v oblasti dopravy zvířat, za druhé je to norma, která upřesňuje postavení ústřední komise na ochranu zvířat," uvedl.
Sněmovna souhlasila se zrušením zákazu práce žen v podzemí
Zákaz práce žen v podzemí přestane zřejmě v budoucnu platit. Sněmovna souhlasila s návrhem na vypovězení úmluvy Mezinárodní organizace práce z roku 1935 a s ní související části Evropské sociální charty, které omezují ženskou práci ve fyzicky obtížném prostředí. Pro zrušení zákazu se našly hlasy nejen ve vládní ODS, ale i v opoziční ČSSD, jen komunisté byli proti. Přítomní lidovci se převážně zdrželi. Návrhem se nyní bude zabývat Senát.
"Návrh směřuje ke sladění našich závazků s požadavky evropské legislativy v oblasti rovnosti žen a mužů," informoval poslance ministr práce Petr Nečas (ODS). Zákaz práce žen například v dolech je podle vlády v rozporu s principem rovných příležitostí pro muže a ženy. Například příslušná evropská směrnice stanoví zákaz diskriminace na základě pohlaví. Také podle Evropského soudního dvora je nepřípustné, aby byly ženy vyloučeny z určitého typu zaměstnání. Měla by jim však být poskytnuta větší míra ochrany než mužům.
Nečas ujišťoval přítomné poslance, že vypovězení úmluvy nesměřuje k nucení žen, aby přijaly fyzicky namáhavé zaměstnání. "Nadále budou využívány standardní mechanismy k výběru vhodných zaměstnání, které již nyní existují v zákoně o zaměstnanosti," dodal.
Poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský oznámil, že důvody pro vypovězení smlouvy sice uznává, ale považuje je za ne zcela přesvědčivé. "Já si osobně myslím, že rovnoprávnost mužů a žen neznamená, že se má vést tak důsledně, jak je to například v této věci," řekl. Podotkl však, že nepřijetím tohoto návrhu by se Česká republika dostala do zbytečných mezinárodněprávních komplikací. "Přeci jenom si myslím, že při úvaze o určitých věcech se nemáme vzdávat práva na vlastní názor, na vlastní rozum," uvedl. "Jinak si myslím, že je to nesmysl, ale děj se vůle boží," shrnul svůj projev.
Ministr Nečas jeho vystoupení ocenil. "Nestává se často, abych tady řekl, že pod slova pana poslance Jičínského bych se podepsal včetně závěrečného provolání," prohlásil.
Návrhem se nyní zabývá dále Senát, protože k vypovězení úmluvy je zapotřebí obou komor parlamentu. Česká republika může podle návrhu a podle sjednaných pravidel úmluvu vypovědět až do letošního 30. května. Výpověď začne platit rok poté, kdy ji zapíše Mezinárodní úřad práce, což je součást Mezinárodní organizace práce. Výpověď části Evropské sociální charty bude nutné podat nejdéle do 3. června, aby mohla vstoupit v účinnost od 3. prosince.
6.2.2008
Poslanecká sněmovna schválila novelu, která má podpořit sdružení mládeže
Podpořit sdružení, která pracují s dětmi a mládeží, má novela, jejíž návrh hladce schválila sněmovna. Nyní tedy předlohu posoudí Senát. Novela zařazuje sdružení dětí a mládeže mezi ty organizace, jimž může veřejná správa poskytnout státní nemovitost k bezúplatnému užívání a nemusí po nich chtít běžný komerční nájem.
Zákon již teď vyjmenovává řadu subjektů, které mohou budovy vlastněné státem využívat zdarma, sdružení dětí a mládeže tam ale zatím výslovně uvedena nejsou. Dosud legislativa takovou výhodu přiznává organizacím, které působí na poli sociálním či humanitárním, hasičům, záchranářům, případně organizacím vzdělávacím, vědeckým, kulturním, sportovním a také subjektům, které se věnují ochraně přírody a péči o životní prostředí.
"Není jediný argument, který by ospravedlňoval uplatňování odlišného režimu vůči sdružením dětí a mládeže," míní autoři návrhu novely zákona o majetku České republiky. Předlohu vypracovala skupina 12 poslanců ze všech sněmovních stran.
Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona o nabídkách převzetí
Poslanecká sněmovna v závěrečném čtení schválila návrh nového zákona o nabídkách převzetí. Zákon řeší situace, kdy akcionář získá určitý podíl na hlasovacích právech a musí ostatním akcionářům nabídnout odkup jejich podílů. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil před poslanci zopakoval, že tento návrh startuje revizi obchodního práva a je základem nového obchodního zákoníku. Norma nyní zamíří do Senátu a k podpisu prezidentovi.
Podle Pospíšila jde o dobrovolnou záležitost, a nikoli takzvaný squeeze-out, tedy vytěsňování malých akcionářů. Tím se nyní zabývá Ústavní soud. Až vydá své rozhodnutí, bude nutné zákon novelizovat, řekl již dříve zpravodaj k zákonu Daniel Rovan (ODS).
Zákon má drobným podílníkům umožnit, aby včas mohli prodat své akcie, pokud se změní vlastnická struktura společnosti. Obchodní zákoník bude nyní nadále obsahovat pouze obecnou úpravu veřejného návrhu akcionářům na koupi akcií. Nový zákon se zaměří pouze na návrh související s ovládnutím cílové společnosti.
Poslanci schválili dále novelu zákona o Celní správě ČR. Podle této novely bude moci Celní ředitelství v Českých Budějovicích vydávat nebo rušit osvědčení, které některým firmám dává statut tzv. oprávněného hospodářského subjektu. Tyto firmy pak mohou využívat úlevy ve vztahu k celním kontrolám, které se týkají bezpečnosti a zabezpečení. Mohou také využívat zjednodušené postupy stanovené v celních předpisech.
Sněmovna podpořila novou úpravu přeshraničních fúzí
Poslanecká sněmovna ve třetím čtení podpořila nový návrh zákona o přeměnách obchodních společností a družstev. Spolu s ním schválila i novelu řady souvisejících zákonů. Zákon řeší problematiku přeshraničních fúzí. Návrhy se nyní bude zabývat Senát a poté zamíří k podpisu prezidentovi.
Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila nebylo toto téma v českém zákoně dosud kvalitně upraveno. Zákon zatím upravuje fúze pouze u akciových společností. Nová norma se má do budoucna stát jedním z pilířů nového obchodního zákoníku. Podle zpravodaje k zákonu Jaroslava Plachého (ODS) snižuje návrh administrativní náklady a zvyšuje mobilitu obchodních společností a družstev. Výhledově vytváří i podmínky pro vznik nových pracovních míst, a to především v pohraničí, které podle jeho slov obdobný impulz ke svému rozvoji nezbytně nutně potřebuje.
Na nesouhlas sociální demokracie narazilo ustanovení v pozměňovacím návrhu ústavně právního výboru. Ten zúžil původně navrhovaný zákaz přeshraniční fúze investičních společností a fondů pouze na investiční fondy. "Obávám se toho, že by právě to, co jsme dnes schválili, mohlo být využito pro případnou trestnou činnost, pro to, aby nějaké prostředky zmizely v zahraničí," řekl novinářům poslanec ČSSD Miloslav Kala. Původní ustanovení, které zahrnovalo i investiční společnosti, bylo bezpečnější, domnívá se. Investiční fondy podle něj budou moci fúzovat i nadále, ale jen za určitých podmínek.
Ministr Pospíšil ustanovení hájí s tím, že jde o překlad příslušné evropské směrnice. Podle mluvčí České národní banky Pavlíny Bolfové jde o transpoziční opatření, které v zákoně být musí. Z tohoto článku v zásadě plyne nemožnost přeshraničních fúzí akciových společností, kterou jsou současně otevřenými fondy kolektivního investování. Poslanci tento pozměňovací návrh přesto přijali.
Zpřísnění trestů za korupci Poslanecká sněmovna odložila, čeká na nový kodex
Zpřísnění trestů za korupci veřejných činitelů se zatím odkládá. Poslanecká sněmovna na návrh ústavně-právního výboru vypustila z vládního návrhu novely trestního zákona zvýšení trestní sazby za přijímání úplatků z původních osmi na 12 let vězení a další úpravy, jako například trest zákazu činnosti zkorumpovaných funkcionářů či možnost zabavení majetku.
Předseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) počítají s tím, že sněmovna zpřísnění trestů zahrne do nového trestného zákoníku. "Není to žádné odložení na neurčito, ale bude to více méně diskutováno současně během jara tohoto roku," řekl Pospíšil. Nový trestní zákoník již byl schválen vládou a sněmovna by ho měla začít projednávat v březnu.
V rámci projednávané novely trestního řádu sněmovna nicméně některá protikorupční opatření schválila. Pracovníci finančních úřadů podle návrhu dostanou povinnost informovat policii, mají-li podezření, že došlo ke korupci nebo praní špinavých peněz. Dosud se v tomto smyslu mohou odvolávat na pravidla mlčenlivosti.
Sněmovna podpořila návrh, aby za chodníky zodpovídali majitelé
Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila senátní návrh, podle něhož by už majitelé domů neměli být odpovědní za škody způsobené stavem přilehlých chodníků, pokud zároveň nejsou jejich vlastníky. Chodníky a hlavně jejich úklid v zimě by tak měly plně na starosti zpravidla obce. Nyní se novelou budou zabývat sněmovní výbory.
Autor návrhu, senátor Jaroslav Kubera (ODS), zdůraznil, že tato novela se netýká úklidu a uklízení sněhu. "Ten zákon je o tom, že vrací do normálu minulý stav, kdy se činí odpovědným někdo za nemovitost, která mu nepatří," řekl před poslanci.
Kubera považuje za absurdní nynější stav, kdy vlastník domu odpovídá za škody na chodníku, který mu nepatří. Poukázal například na to, že když někdo opravuje svůj dům a na chodník postaví lešení, musí za tento zábor platit. Také podnikatel, který si chce postavit na chodník reklamní poutač, za to musí zaplatit.
Majitelé domů nesou odpovědnost například za to, když se na zledovatělém chodníku někdo zraní. Novela by tuto odpovědnost převedla zpravidla na obce a kraje, které jsou většinou proti škodě způsobené třetím osobám pojištěny. "Opakuji znovu: 99 procent obcí v České republice je pojištěných," tvrdí Kubera.
U řady poslanců se však návrh setkal s negativní odezvou. Zpravodaj Miloslav Kala (ČSSD) navrhl jeho zamítnutí. Pozastavil se nad důvodovou zprávou, kde je uvedeno, že dopady na obecní rozpočty nelze určit, protože se budou odvíjet na rozhodnutí zastupitelstev o pojištění proti škodám. Poukázal na to, že podle legislativních pravidel je podmínkou projednání jakéhokoli zákona uvedení dopadů i na obecní rozpočty.
Stanislav Kreček (ČSSD) připomněl přísloví "zameť si před vlastním prahem" a označil ho za morální povinnost pro každého, že si má před svým vlastním prahem zametat. "I za první republiky byly osmdesátileté babičky o berlích a nikoho nenapadlo, že by někdo jiný než majitel domu měl ten chodník uklízet," prohlásil. Mezi odpůrce se zařadil i bývalý telnický starosta Ladislav Šustr (KDU-ČSL) nebo poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský.
Mezi zastánce návrhu se naproti tomu přiřadil i místopředseda ČSSD David Rath, který v jiných případech často návrhy ODS neváhá kritizovat, a návrh podpořil. Rath například navrhl, aby člověk, který nemůže sám chodník uklidit, měl možnost si tuto službu objednat a zaplatit například u technických služeb. "Málo s čím se s panem senátorem Kuberou shodnu, třeba jeho názory na kouření považuji za poměrně bizarní. Ale v tomto myslím, že má větší díl pravdy," prohlásil. Bývalý ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD) navrhl, že by úklid mohli zajišťovat nezaměstnaní.
Senát
5.2.2008
Kandidáty do Senátu zná na Vysočině pouze ČSSD, KDU-ČSL a SNK ED
Na Vysočině mají zatím jen sociální demokraté, lidovci a SNK ED jasno o svých kandidátech do senátních voleb, které se letošní rok v kraji uskuteční na Pelhřimovsku a na Žďársku. Občanští demokraté a komunisté budou kandidáty znát v polovině února. Strana zelených se voleb ani v jednom volebním obvodě nezúčastní.
"Nenašli jsme vhodné osobnosti, o případné podpoře kandidátů jiných stran se rozhodneme začátkem března," řekl novinářům člen krajské rady zelených Vít Prchal.
Kandidátem ČSSD je na Pelhřimovsku současný senátor a předseda odborů Milan Štěch, na Žďársku bude o úspěch usilovat místostarostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová. "Štěch svou pozici jako zkušený senátor určitě obhájí, Zvěřinová to bude mít těžší," uvedl krajský tajemník ČSSD Zdeněk Ryšavý.
Za lidovce bude na Pelhřimovsku kandidovat lékař Jaroslav Max Kašparů, na Žďársku KDU-ČSL nasadila starostu Osové Bítýšky Josefa Macha. Úspěch SNK ED bude na Žďársku obhajovat současný senátor Josef Novotný, zatímco na Pelhřimovsku SNK ED žádného kandidáta nestaví. "Nenašli jsme tak silnou osobnost, která by byla důstojným konkurentem dalším kandidátům," připustila krajská předsedkyně strany Zdenka Marková.
Zdroj:ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz