Souhrn významných legislativních událostí 6.1.2014 – 12.1.2014
Investoři, kteří budou chtít zřídit pracovní místa v oblastech s vysokou nezaměstnaností, by měli od státu dostat čtyřikrát vyšší podporu než teď. Místo dosavadních 50.000 korun by měli od února na jednoho pracovníka získat od úřadu práce 200.000 korun. Podmínkou je, že post vydrží aspoň pět let. Nařízení o zvýšení příspěvku schválila Rusnokova vláda v demisi. Vyšší podporou chce řešit krizovou situaci v Moravskoslezském kraji.
Vláda
8. ledna 2014
Vláda v demisi se postavila proti novele služebního zákona ČSSD
Vláda v demisi se dnes na svém výjezdním zasedání v Židlochovicích u Brna vyslovila proti novele služebního zákona z dílny sociální demokracie. Příští týden schválí kabinet vlastní návrh tohoto zákona. Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka je poslanecká novela "v podstatě nepoužitelná" a některé její body jsou pravděpodobně v rozporu s ústavou. Sociální demokraté s tím nesouhlasí. Lidovci budou požadovat, aby služební zákon neumožnil vykonávat funkci ministra tomu, kdo aktivně spolupracoval se komunistickou Státní bezpečností (StB).
Profesory by nově mohl jmenovat šéf Senátu, schválila vláda
Vláda v demisi schválila novelu, která má změnit způsob jmenování profesorů. Podle ministra školství Dalibora Štyse by měl profesory nově jmenovat místo prezidenta předseda Senátu. Ministr to řekl novinářům. Proti tomuto návrhu se ostře postavili rektoři, podle nich nebyl projednán se zástupci vysokých škol. Novelu zákona kabinet ve čtvrtek pošle k projednání do Sněmovny.
Olomoucký úřad práce bude kupovat budovu, schválila to vláda
Úřad práce začne vyjednávat o koupi administrativní budovy v Olomouci na třídě Komunardů 6, kam by se mohla přestěhovat krajská pobočka. Pořízení objektu, který patří akciové společnosti Sigmia Rent, dnes schválila vláda v demisi. Po výjezdním zasedání v Židlochovicích u Brna to kabinet oznámil na své internetové stránce. Cenu nemovitosti neuvedl.
Vláda schválila využití armádních letounů pro filharmoniky
Kabinet v demisi dnes schválil využití armádních letounů pro dvě evropská turné České filharmonie (ČF), která se uskuteční při letošním Roku české hudby. Projekt Rok české hudby má připomenout významná hudební výročí a prezentovat českou kulturu v tuzemsku i cizině. Koná se vždy, když letopočet končí čtyřkou. Letos se k němu pořádá zhruba 800 akcí, z toho tři stovky v zahraničí.
Vláda souhlasí s plánem obrany vyhlásit tendr na ostrahu skladů
Vláda v demisi dnes schválila záměr ministerstva obrany vyhlásit tendr za 540 milionů korun na pětiletou ostrahu vojenských muničních skladů. Po výjezdním zasedání v Židlochovicích to kabinet oznámil na své internetové stránce.
Vláda je proti zvýšení sociálního stipendia, které chtěla KSČM
Vláda zaujala negativní stanovisko k návrhu KSČM, který má zvýšit sociální stipendium na vysokých školách o 480 korun na 2100 korun měsíčně. Na tiskové konferenci po výjezdním zasedání vlády v demisi to oznámil premiér Jiří Rusnok.
Vláda zvedla podporu pro investory na zřízení pracovního místa
Investoři, kteří budou chtít zřídit pracovní místa v oblastech s vysokou nezaměstnaností, by měli od státu dostat čtyřikrát vyšší podporu než teď. Místo dosavadních 50.000 korun by měli od února na jednoho pracovníka získat od úřadu práce 200.000 korun. Podmínkou je, že post vydrží aspoň pět let. Nařízení o zvýšení příspěvku dnes schválila Rusnokova vláda v demisi. Vyšší podporou chce řešit krizovou situaci v Moravskoslezském kraji.
Vláda má neutrální stanovisko k vrácení dne studentstva
Vláda v demisi zaujala neutrální stanovisko k předloze KSČM, podle níž by se do kalendáře vrátil Mezinárodní den studentstva. Novinářům to dnes po jednání řekl premiér Jiří Rusnok. O předloze rozhodne parlament. Kdyby byl návrh novely příslušného zákona schválen, státní svátek 17. listopadu by nesl pojmenování Mezinárodní den studentstva, Den boje za svobodu a demokracii.
Vláda schválila zkrácení dražších pátečních jízd pro kamiony
Vláda schválila zkrácení doby dražších pátečních jízd, během kterých platí pro kamionovou dopravu vyšší tarif mýtného. Na setkání s novináři po dnešním jednání vlády v Židlochovicích u Brna to řekl premiér Jiří Rusnok. Nově by se měla doba, po kterou platí dražší sazby, zkrátit o hodinu a platit od 15:00 do 20:00. Výběr mýtného od kamionových dopravců se tímto opatřením sníží o deset milionů korun ročně, odhadlo ministerstva dopravy.
Senát
7. ledna 2014
Senát navrhne kandidáty na nového ombudsmana začátkem února
Senát navrhne své dva kandidáty na nového veřejného ochránce práv začátkem února. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem to dnes uvedl předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Sněmovna by měla vybrat ombudsmana podle jejího předsedy Jana Hamáčka (ČSSD) do 20. února. Nejpozději deset dní před tímto termínem by měl své adepty navrhnout poslancům také prezident.
Pozn.:
Pecina zrušil jmenování Červíčka, policejním prezidentem je Lessy
7. ledna 2014 - Ministr vnitra Martin Pecina zrušil rozhodnutí o jmenování Martina Červíčka policejním prezidentem. Pecina tak vyřešil zhruba měsíc trvající dvojvládí v čele policie, které nastalo poté, co ministr vrátil Červíčkova soudem očištěného předchůdce Petra Lessyho do služebního poměru. Jediným policejním prezidentem bude od středy Lessy, Červíček se vrací do funkce jeho náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování. Ministr to dnes uvedl na tiskové konferenci. Lessy řekl, že novému ministrovi vnitra nabídne po ustavení vlády rezignaci.
Křeček: Stát znevýhodňuje manželské pěstouny před nesezdanými
7. ledna 2014 - Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, platná od loňského ledna, znevýhodňuje podle zástupce ombudsmana Stanislava Křečka manželské pěstounské páry před těmi nesezdanými. Nesezdaný pár, který pečuje o dvě děti, pobírá od státu 16.000 korun měsíčně, zatímco manželé-pěstouni ve stejné situaci pobírají pouze 12.000 korun. Křeček proto vyzval vedení ministerstva práce a sociálních věcí, aby se tímto problémem zabývalo a sjednalo nápravu. Sdělil to dnes ČTK.
Do konce března je možné Sněmovně zasílat návrhy na vyznamenání
7. ledna 2014 - Lidé a organizace už mohou zasílat do Sněmovny návrhy na kandidáty, kteří by podle nich měli dostat státní vyznamenání. Mají na to čas do 31. března, informoval sněmovní tiskový odbor. Sněmovna pak návrhy posoudí a výsledný seznam předloží prezidentu republiky, jenž má v této proceduře konečné slovo. Právo navrhovat hlavě státu své kandidáty mají také vláda a Senát, který nominace obvykle rovněž přijímá do konce března.
Zdroj: ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz