Souhrn významných legislativních událostí 6.2.2017 – 12.2.2017
Do procesu oddlužení možná budou moci vstoupit dlužníci bez ohledu na výši svých dluhů. Proces by mohl trvat tři, pět nebo sedm let v závislosti na výši splacených pohledávek. Počítá s tím novela insolvenčního zákona, kterou podpořila vláda. Návrhem se nyní bude zabývat Parlament.
Vláda8. února 2017
Do procesu oddlužení možná budou moci vstoupit dlužníci bez ohledu na výši svých dluhů. Proces by mohl trvat tři, pět nebo sedm let v závislosti na výši splacených pohledávek. Počítá s tím novela insolvenčního zákona, kterou podpořila vláda. Návrhem se nyní bude zabývat Parlament. Novelu kritizují Česká asociace věřitelů či předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.
Sněmovna se bude zabývat návrhem na ochranu oznamovatelů korupčního jednání (whistleblowerů), kterou připravil ministr pro lidská práva. Kabinet přes předchozí připomínky některých resortů či odborů a zaměstnavatelů novelu schválil v předložené verzi, řekl novinářům vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Ve Sněmovně je už i poslanecký návrh ministra financí Andreje Babiše (ANO), který problematiku řeší jiným způsobem. Bělobrádek doufá v to, že po debatě ve Sněmovně se návrhy nějakým způsobem protnou.
Dlouhodobé ošetřovné bude zřejmě muset odsouhlasit zaměstnavatel
Lidé, kteří se musí postarat o vážně nemocné příbuzné, by mohli mít na péči až tříměsíční placené ošetřovatelské volno. S nepřítomností zaměstnance ale bude muset souhlasit jeho zaměstnavatel. Návrh schválila vláda se změnou od hnutí ANO. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) novinářům řekla, že stejný model funguje v Rakousku. Za důležité pokládá to, aby dlouhodobé ošetřovné bylo uvedeno v praxi.
Vláda chce, aby v Česku sídlila Evropská bankovní agentura
Vláda bude usilovat o to, aby se po odchodu Velké Británie z Evropské unie do Česka přestěhovala z Londýna Evropská bankovní agentura (EBA). Novinářům to během jednání kabinetu řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD). Praha nyní navrhne vhodné sídlo, které by mělo pojmout zhruba 200 zaměstnanců. Podle Prouzy má Česko poměrně dobré šance na úspěch.
Stát možná bude platit za doktorandy zdravotní pojištění
Za studenty v doktorském programu v denním studiu by mohl zdravotní pojištění hradit stát. Vláda schválila poslanecký návrh vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL). K podpoře doktorandů ze strany státu i po 26 letech věku se přiklonila ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Podporuje ale variantu, kterou předložila jako pozměňovací návrh k zákonu o státní sociální podpoře poslankyně Vlasta Bohdalová (ČSSD). Aby výhody mohli doktorandi užívat již od nadcházejícího akademického roku.
Vědecká práce se bude hodnotit nově, detaily se musí ale doladit
Nové hodnocení českých vědců zohlední dlouhodobý přínos jejich práce, mezinárodní renomé a zejména kvalitu nikoliv kvantitu vědeckých výsledků. Výzkumné instituce se také mají posuzovat jako celek. Návrh nové metodiky hodnocení výzkumu, která by se měla používat od letoška, schválila vláda. Podporuje ji Akademie věd, ale výhrady k němu stále mají akademické reprezentace i ministerstvo školství. Metodika podle nich neobsahuje přesné postupy, nezohledňuje specifika vysokých škol a je příliš obecná.
Poslanecká sněmovna
7. února 2017
Poslanci navrhují vrátit do zákona poplatek za nepojištěná auta
Do zákona o povinném pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem motorového vozidla, tedy o povinném ručení, by se mohl vrátit povinný poplatek motoristů, kteří nemají toto pojištění sjednáno. Dostávala by ho Česká kancelář pojistitelů. V novele zákona to navrhla skupina osmi poslanců z klubů ČSSD, KDU-ČSL, ODS, TOP 09 a Starostů, KSČM a ANO. Chtějí také zpřesnit povinnost mít pojištěné auto. Poplatek už v zákoně byl, Sněmovna ho ale v roce 2014 zrušila.
Zahraniční služba zřejmě získá vlastní zákonná pravidla
Zahraniční služba zřejmě získá vlastní zákonná pravidla. Sněmovní zahraniční výbor podpořil jednomyslně a beze změn návrh vládní normy, která je zavede. Předloha by měla zakotvit a upřesnit pravomoci konzulárních úřadů, zlepšit podmínky práce diplomatů a zjednodušit jejich střídání. Umožní taky vysílat na místa velvyslanců lidi, kteří nejsou v pracovním poměru k ministerstvu zahraničí.
8. února 2017
Vládní novelu zákoníku práce podpořil sněmovní výbor o jeden hlas
Sněmovní sociální výbor podpořil o jediný hlas vládní novelu zákoníku práce, která vyvolává diskuse zejména kvůli nové úpravě práce z domova. Žádné z navrhovaných změkčení pravidel pro home office, jak je prosazovalo hned několik poslanců z opozice i z koalice, ve výboru většinovou podporu nenalezlo. Celkem výbor hlasoval o šesti desítkách poslaneckých úprav, doporučil jen několik z nich.
Výbor pro bezpečnost doporučil novelu o Vojenském zpravodajství
Sněmovní výbor pro bezpečnost doporučil schválit novelu o Vojenském zpravodajství, která upravuje kybernetickou obranu České republiky. Jeho členové ji odsouhlasili i s pozměňovacím návrhem, který vypracoval úřad vlády. Výslovně zpravodajcům podle předsedy výboru Romana Váni (ČSSD) zakazuje vstupovat do obsahu internetu a předpokládá zřízení poradního výboru pro kybernetickou bezpečnost a obranu. Kolem novely se v poslední době vedla intenzivní debata, odpůrci se obávají zásahu do soukromí lidí na internetu. Autoři zákona to odmítají.
Povolení na výstavbu vinného sklepa by mohlo stát méně
Poplatky za povolení výstavby vinného sklepa by mohly být výrazně nižší. Zatímco nyní může žadatel zaplatit dohromady za rozhodnutí o umístění stavby i za stavební povolení 30.000 korun, nově by mohl zaplatit řádově jen tisíce korun. Počítá s tím pozměňovací návrh, který doporučil vložit do novely stavebního zákona sněmovní výbor pro veřejnou správu. Ministerstvo pro místní rozvoj s tím nesouhlasí a argumentuje tím, že vinný sklep není v zákoně definován.
Výbor odmítl návrh na regulaci stavby mešit ve stavebním zákoně
Sněmovní výbor pro veřejnou správu se začal zabývat dvěma stovkami pozměňovacích návrhů k novele stavebního zákona, která má za cíl hlavně zjednodušit a zrychlit povolování staveb. Členové se rozhodli část svých návrhů stáhnout a předloží je až při druhém čtení ve Sněmovně. Šlo hlavně o návrhy, které neměly podporu ministerstva pro místní rozvoj. Výbor mimo jiné odmítl návrh na přísnější regulaci náboženských staveb včetně mešit.
9. února 2017
Výbor přerušil jednání o omezení měření rychlosti strážníky
Sněmovní výbor pro veřejnou správu přerušil projednávání novely, jež by mohla omezit měření rychlosti obecními a městskými strážníky. K debatě se jeho členové ani nedostali. Na odročení se shodli se zdůvodněním, že oficiálně nemají celkový pozměňovací návrh, jenž by tuto pravomoc upravil. Strážníci by nesměli měřit rychlost vozidel v jiných než v domovských obcích.
Pozn.:
Novela umožní rychlejší přechod k jinému operátorovi
6. února 2017 - Novela zákona o elektronických komunikacích umožní spotřebitelům rychlejší přechod k jinému mobilnímu operátorovi. Na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Přechod by nově se vším všudy neměl trvat déle než deset dní. Přenést si číslo k jinému operátorovi je v Česku možné od roku 2006. Podle dat Českého telekomunikačního úřadu (ČTU) převedli lidé například v roce 2015 v tuzemské mobilní síti více než půl milionu čísel.
Ústavní zákon ke zbraním podepsalo 35 poslanců ze čtyř stran
6. února 2017 - Celkem 35 poslanců podepsalo návrh novely ústavního zákona o bezpečnosti, jenž by dal majitelům legálně držených zbraní právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka. K předloze, za níž stojí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a jež zahájila legislativní proces, se vedle sociálních demokratů připojili i členové klubů ANO, KSČM a ODS.
Chvojka už dal novelu, aby ombudsman sledoval práva postižených
6. února 2017 - Poslanci už dostali novelu, podle níž by veřejný ochránce práv dostal oprávnění sledovat dodržování práv zdravotně postižených lidí. Návrh podal ministr pro legislativu a lidská práva Jan Chvojka (ČSSD), jenž chce, aby jej Sněmovna schválila zrychleně v úvodním kole. Předloha v podstatě nahrazuje původní novelu o výraznějším rozšíření pravomocí ombudsmana. Ve Sněmovně vyvolala kontroverze, vláda ji už dřív stáhla.
Volby do Sněmovny budou letos nejpozději 20. a 21. října
7. února 2017 - Volby do Sněmovny se letos budou konat nejpozději 20. a 21. října. Strany a hnutí by tak na odevzdání kandidátních listin měly čas do poloviny srpna. Sněmovní volby v posledním možném termínu by prezident Miloš Zeman musel vyhlásit nejpozději 22. července. Vyplývá to ze lhůt stanovených ústavou a zákonem o parlamentních volbách.
Evropský žalobce asi vznikne jen ve spolupráci části zemí EU
7. února 2017 - Členské země Evropské unie uznaly, že se jim nepodařilo najít dohodu na vzniku Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). Oznámil to maltský ministr pro evropské záležitosti Luis Grech. Malta nyní EU předsedá. Země, které o vznik úřadu mají i nadále zájem, jej tak nejspíš zřídí v režimu takzvané posílené spolupráce.
Advokát soudu EU: Stát musí dát humanitární vízum, hrozí-li mučení
7. února 2017 - Členský stát EU je povinen udělit humanitární vízum, jsou-li vážné a prokazatelné důvody se domnívat, že v případě neudělení hrozí žadateli mučení či nelidské a ponižující zacházení. Ve svém stanovisku pro Evropský soudní dvůr to uvedl jeho generální advokát Paolo Mengozzi. Soud se zabývá případem syrské rodiny, jejíž žádost o udělení takového víza zamítly belgické úřady.
Ústavní soud v nálezu zkritizoval nemravný obchod s chudobou
8. února 2017 - Ústavní soud (ÚS) se novým nálezem vymezil proti "nemravnému obchodu s chudobou". Zastal se ženy, která kvůli systému nevýhodných úvěrových smluv přišla o byt v Lánově na Trutnovsku. Justice podle nálezu dostatečně nezohlednila důležité okolnosti případu. ÚS nařídil Okresnímu soudu v Trutnově, aby kauzu znovu projednal.
NSS potvrdil výjimku pro stavbu větrného parku na Bruntálsku
8. února 2017 - Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil výjimku pro stavbu větrného parku nedaleko obce Dvorce na Bruntálsku. Podle rozsudku v tomto konkrétním případě převážil veřejný zájem na produkci energie z obnovitelných zdrojů nad zájmem na ochraně přírody a krajiny, konkrétně nad ochranou krkavce velkého. Stavba se krkavců podle shromážděných informací dotkne jen omezenou měrou, vyplývá z rozsudku.
Britští poslanci schválili zákon o jednání o odchodu země z EU
8. února 2017 - Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve třetím, závěrečném čtení schválili návrh zákona, který vládě premiérky Theresy Mayové umožní aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy, a zahájit tak jednání o odchodu Británie z Evropské unie. Předloha nyní poputuje do horní komory parlamentu - Sněmovny lordů, která by ji měla podle očekávání rovněž schválit.
Ústavní odborníci odmítli možnost zavedení klouzavého mandátu
10. února 2017 - Ústavní experti v debatě o možné revizi ústavy odmítli možnost zavedení takzvaného klouzavého mandátu. Oslabil by se podle nich vztah mezi vládou a Sněmovnou, musely by se ošetřit i různé praktické problémy. O závěrech diskuse ČTK informoval Úřad vlády.
Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz