Souhrn významných legislativních událostí 9.10.2017 – 15.10.2017
Požadavky na obsah kontrolního hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH) zřejmě dostanou zákonnou úpravu. Obsahuje ji takzvaná změnová norma k návrhu nového zákona o platebním styku, kterou schválil Senát, stejně jako schválil i samotný zákon o platebním styku. Dosavadní znění, které se týkalo podoby kontrolního hlášení, zrušil loni na podnět skupiny senátorů Ústavní soud, a to s účinností ke konci letošního roku. Předlohu musí ještě podepsat prezident.
11. října 2017
Pobídky by místo montovnám měly jít technologických centrům
Investiční pobídky by měly nově směřovat do projektů s vyšší přidanou hodnotou. Místo montoven stát podpoří například vznik či rozšíření technologických center a center strategických služeb. Zvýhodněny mají být také malé a střední firmy. Výrobní podniky mají podporu dostat jen tehdy, pokud jejich zaměstnanci budou brát alespoň průměrnou mzdu v kraji. Návrh ministerstva průmyslu a obchodu dnes schválila vláda, informoval o tom její tiskový odbor. O osudu materiálu ale rozhodne až kabinet, který vzejde z voleb.
Vliv státu na nakládání se strategickými surovinami se zvýší
Vliv státu na nakládání se strategickými nerostnými surovinami v Česku se zvýší. Pomoci s tím mají státní podnik Diamo a Česká geologická služba (ČGS). Vyplývá to ze zprávy o nutnosti zajištění ekonomických zájmů státu v této oblasti, kterou dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). S předložením materiálu nesouhlasila Těžební unie. V připomínkách k dokumentu uvedla, že jde o nepřiměřené omezování podnikatelského prostředí. Členy sdružení je přes 100 společností z oboru.
Pracující vězni budou mít vyšší odměny, schválila vláda
Pracující vězni budou mít vyšší odměny, schválil dnes kabinet v rámci nařízení vlády. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ministerstvo spravedlnosti návrhem sleduje snížení zadluženosti vězňů, která je jedním z hlavních faktorů přispívajících k jejich recidivě. S úpravou odměn, jež se nezvyšovaly od roku 2000, souhlasí i Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.
Vláda zamítla návrh ANO na zrušení memoranda o těžbě lithia
Vláda dnes zamítla návrh hnutí ANO zrušit memorandum o těžbě lithia, které uzavřel ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou těžařskou firmou. Ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek novinářům řekl, že pro zamítnutí dohody hlasovali pouze zástupci ANO. ČSSD tvrdí, že memorandum umožní státu podílet se na zisku z budoucí těžby, podle kritiků dohody ale kvůli ní hrozí státu arbitráž. Zaorálek uvedl, že toto riziko naopak plyne z dřívějších povolení vydaných ministerstvem životního prostředí v gesci ANO.
Armáda chystá zakázky za 420 milionů Kč, informaci dostala vláda
Ministerstvo obrany chystá zakázky pro armádu za více než 420 milionů korun. Týkají se nákupu munice pro tank T-72M4CZ, servisu techniky elektronického boje a smluv na technickou pomoc pro českou armádu. Informaci o tom dnes dostala vláda, sdělil ČTK Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Vláda: V ČR by mohl vzniknout testovací okruh pro auta bez řidiče
V Česku by mohl vzniknout testovací okruh pro auta jezdící bez řidiče, autonomní vozidla by se do budoucna mohla zkoušet i v běžném provozu na dálnicích, nebo ve městech. Vláda dnes schválila koncepční materiál, z něhož to vyplývá, a který se zabývá rozvojem aut schopných se částečně, nebo zcela řídit samy. Uvedl to Úřad vlády. Před jednáním kabinetu dnes vláda podepsala memorandum se zástupci automobilového průmyslu, které má vývoj moderních technologií českým automobilkám usnadnit.
Vláda přerušila jednání o návrhu na osvobození nevidomých od EET
Vláda dnes přerušila jednání o návrhu ministerstvo financí osvobodit od povinnosti evidovat tržby hluchoslepé a nevidomé podnikatele. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Materiál by vláda měla projednat na svém dalším jednání, dnešní přitom bylo poslední před volbami do Poslanecké sněmovny.
Vláda odložila jednání o rozpočtu fondu dopravy na příští rok
Vláda odložila jednání o rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Vyplývá to z informací Úřadu vlády. SFDI by měl příští rok hospodařit s částkou 72,5 miliardy korun. Na výši peněz, které prostřednictvím fondu půjdou do výstavby a oprav dopravní infrastruktury, se kabinet dohodl už během předchozího zasedání, kdy projednával státní rozpočet. Formálně by se ale měl k rozpočtu fondu ještě vrátit na některém z příštích jednání.
Vláda odložila jednání o dopravě reaktorů do jaderných elektráren
Vláda dnes odložila jednání o přípravě komunikací na převoz součástí nových reaktorů a dalšího vybavení do jaderných elektráren v Dukovanech a v Temelínu. Vyplývá to z informací zveřejněných Úřadem vlády. Úpravy silnic, mostů a vodních cest pro přepravu těchto rozměrných zařízení si vyžádají stovky milionů korun. Ministerstvo dopravy navrhuje prohloubení dna Labe a Vltavy, demolici nevhodných mostů a výstavbu nových a podepření dalších mostů, přes něž by měla projíždět nákladní auta naložená zařízeními pro jaderné elektrárny.
Vláda odložila projednání nižší spotřební daň z CNG po 2020
Vláda dnes odložila projednání memoranda o rozvoji vozidel na zemní plyn do roku 2025. Počítá s tím, že nižší spotřební daň ze stlačeného zemního plynu (CNG), která by podporovala využití tohoto alternativního paliva u motorových vozidel, by měla zůstat zachována i po roce 2020. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách.
Vláda odložila návrh na rozšíření monitoringu hospodaření obcí
Vláda dnes odložila jednání o návrhu ministerstva financí na rozšíření monitoringu hospodaření obcí o kraje. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Dokument reagoval na přijetí zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Ten mimo jiné stanovil rozpočtové pravidlo pro hospodaření územních samosprávných celků.
Vláda odmítla Zemanovy výroky o Krymu a sankcích proti Rusku
Vláda dnes projednala úterní projev prezidenta Miloše Zemana v Parlamentním shromáždění Rady Evropy. Celá koalice odmítla jeho postoje, které jsou v rozporu s politikou kabinetu, uvedl na twitteru ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Zeman mimo jiné označil protiruské sankce za nefunkční a ruskou anexi ukrajinského Krymu za "fait accompli", tedy hotovou záležitost. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) novinářům řekl, že by podobná slova neměla zaznívat ze země, která má československé zkušenosti z let 1939 nebo 1968.
Česko se zapojí do přípravy posílené evropské spolupráce v obraně
Česká republika se zapojí do přípravy posílené evropské spolupráce v obraně (PESCO), schválila dnes vláda. Ministři také dali mandát premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) pro nejbližší summit Evropské unie, který se uskuteční v závěru příštího týdne v Bruselu. Státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař novinářům řekl, že PESCO, které má pomoci vytvářet konkrétní projekty v rámci společné obrany, odstartuje formálně v prosinci.
Vláda a výrobci podpořili vývoj nových technologií v autoprůmyslu
Vláda a zástupci automobilového průmyslu dnes podepsali memorandum, které má tuzemským výrobcům vozidel usnadnit vývoj nových technologií a udržet krok se zahraničními výrobci. Memorandum se zaměřuje na tři oblasti vývoje automobilového trhu, kterými jsou vývoj elektromobilů, plně a částečně autonomních vozidel a rozvoj digitalizace. Zajištění budoucnosti českého automobilového průmyslu má zásadní vliv na české hospodářství a zaměstnanost. Na dnešním setkání s novináři to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Senát
10. října 2017
Senátoři chtějí jednokolový systém voleb do horní komory
Senátoři z ústavní komise dnes podpořili jednokolový systém voleb do horní komory, v němž by lidé mohli stanovit pořadí kandidátů. Senátorem by byl zvolen ten, kdo by dostal nejvíc preferenčních hlasů. Změna by volby zlevnila a zároveň by odstranila problém nízké voličské účasti ve druhém kole senátních voleb. Novelu volebního zákona chystá exministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).
11. října 2017
Senát schválil zákonnou úpravu obsahu kontrolního hlášení k DPH
Požadavky na obsah kontrolního hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH) zřejmě dostanou zákonnou úpravu. Obsahuje ji takzvaná změnová norma k návrhu nového zákona o platebním styku, kterou dnes schválil Senát, stejně jako schválil i samotný zákon o platebním styku. Dosavadní znění, které se týkalo podoby kontrolního hlášení, zrušil loni na podnět skupiny senátorů Ústavní soud, a to s účinností ke konci letošního roku. Předlohu musí ještě podepsat prezident.
Senát schválil novelu proti diskriminaci pracovníků z EU
Úřad ombudsmanky dostane pravomoc sledovat, zda zahraniční pracovníci ze zemí Evropské unie nejsou v Česku diskriminováni kvůli cizí státní příslušnosti. Předpokládá to vládní novela antidiskriminačního zákona, kterou dnes schválil Senát. Novela vychází z evropské směrnice. Evropská komise před týdnem oznámila, že se rozhodla kvůli jejím pozdnímu začlenění do českého právního řádu žalovat Česko u unijního soudu.
Peníze za reality na Podkarpatské Rusi možná získají další lidé
O náhradu za nemovitosti, které byly ponechány kvůli druhé světové válce na Podkarpatské Rusi, asi budou moci dodatečně požádat čtyři desítky vnuků původních majitelů. Senát to dnes schválil beze změn. Doplnění okruhu žadatelů bude platit v případě, pokud nová pravidla nevetuje prezident. Sněmovna by s ohledem na volby už jeho veto nemohla přehlasovat.
Senát za člena Národní rozpočtové rady nominoval ekonoma Hindlse
Na člena Národní rozpočtové rady dnes Senát nominoval ekonoma Richarda Hindlse. Bývalý rektor Vysoké školy ekonomické byl jediným kandidátem, v tajné volbě získal 44 z 51 odevzdaných hlasů. Navrhl ho předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Nominace do tříčlenné Národní rozpočtové rady jsou tak kompletní. Navržené kandidáty schvaluje Sněmovna.
12. října 2017
Obcím by se mohlo vrátit právo zakázat pobyt narušitelům pořádku
Obcím se možná vrátí právo trestat notorické narušitele pořádku zákazem pobytu. Senát dnes propustil do dalšího kola projednávání návrh skupiny senátorů zejména za ODS a STAN, který toto právo obsahuje. Do konce loňského roku mohly obce zakázat pobyt na tři měsíce, podle novely by nově mohly zákaz udělit až na půl roku. Senátoři neschválili návrh zpravodaje Jiřího Dienstbiera (ČSSD) zamítnout předlohu již nyní. Dienstbier poukazoval mimo jiné na to, že návrh může být protiústavní. Předlohu nyní projednají senátní výbory.
Podnikatelé nebudou mít svůj registr zákonných povinností
Podnikatelé nebudou mít od příštího roku vlastní registr povinností, které by museli plnit podle českých zákonů. Senát to dnes odmítl jako protiústavní. Sněmovna už jeho veto poslanecké novely o Hospodářské a Agrární komoře nestihne přehlasovat vzhledem k závěru svého volebního období. Systém s registrem měla provozovat Hospodářská komora. V reakci na rozhodnutí Senátu uvedla, že řadu výhrad považuje za zástupnou. Podle komory lobbovali proti návrhu hlavně státní úředníci, kteří si nepřejí změnu.
Senát podpořil odklad pro zavedení elektronických receptů
Senát v prvním kole podpořil novelu, která by na poslední chvíli odložila z roku 2018 na rok 2020 povinné zavedení elektronických receptů namísto papírových. Horní komora dnes zároveň zkrátila lhůtu na projednání senátorské předlohy ve svém zdravotnickém výboru tak, aby ji mohla vyslat do schvalovacího procesu koncem listopadu. Osud novely bude pak záležet na tom, zda ji stihne včas projednat nová Sněmovna.
Senát podpořil vynětí sociálních ústavů a ambulancí z EET
Elektronická evidence tržeb (EET) by se nemusela vztahovat na sociální ústavy a nemocnice a na většinu lékařských ambulancí. Předpokládá to návrh novely desítky senátorů v čele s Vladimírem Plačkem (ČSSD), který horní komora v dnešním úvodním kole podpořila. Předloha nyní zamíří k posouzení do senátního hospodářského výboru. Plénum by ji mohlo poslat do schvalovacího procesu na příští schůzi.
Pozn.:
Exekutoři budou muset povinně zpřehlednit listiny pro dlužníky
10. října 2017 - Exekutoři budou muset výrazně zjednodušit a zpřehlednit listiny, které zasílají dlužníkům. Počítá s tím vyhláška ministerstva spravedlnosti, která prošla připomínkovým řízením. Ministerstvo původně připravilo jednotné vzory formulářů k dobrovolnému využití, po odporu Exekutorské komory se je však rozhodlo zavést jako povinné. Novinářům to dnes řekl ministr Robert Pelikán (ANO). Podle komory ministerstvo nemá k takovému postupu zákonné zmocnění.
Vznik úřadu evropského žalobce dnes potvrdila dvacítka zemí EU
12. října 2017 - Vznik úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) dnes v Lucembursku potvrdili ministři spravedlnosti dvaceti zemí Evropské unie, které se na věci hodlají podílet. Je mezi nimi i Česká republika. Úřad bude vyšetřovat a stíhat trestné činy proti finančním zájmům EU, tedy především zneužívání unijních fondů, ale také velké přeshraniční podvody na dani z přidané hodnoty (DPH).
Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz