Souhrn významných legislativních událostí 9.6.2008 - 15.6.2008
Oběti domácího násilí by v budoucnu měly mít možnost nechat vystěhovat ze společného domova lidi, kteří je bijí či ohrožují. Umožnit jim to má nový občanský zákoník, který chce ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v prosinci předložit vládě. Podle Václava Vody z legislativního oddělení ministerstva se tak domácí násilí bude poprvé moci řešit sokromoprávní cestou.
Poslanecká sněmovna
Zubová a Jakubková zvažují odchod z klubu, spor u zelených trvá
Poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková stále zvažují, že odejdou z poslaneckého klubu Strany zelených (SZ). Své rozhodnutí oznámí v nejbližších dnech na společné tiskové konferenci, řekly ČTK a České televizi po skončení zasedání republikové rady v Kolíně. Obě zdůraznily, že i kdyby opustily sněmovní frakci SZ, ve straně zůstanou.
Sněmovna o vetu antidiskriminační normy teď asi hlasovat nebude
Sněmovna nejspíš v nejbližší době nebude rozhodovat o antidiskriminačním zákoně, který vetoval prezident Václav Klaus. O normě by měla hlasovat až v době, kdy se situace v dolní komoře uklidní. ČTK to řekla ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ). Koalice není v poslední době jednotná. Vyhrotily se i její vztahy s opozicí. ČR je poslední zemí sedmadvacítky, která zákon na ochranu před diskriminací nemá. Přijmout ho měla už při vstupu do EU. Hrozí jí za to pokuty.
Vyrovnání s církvemi má řešit sněmovní komise, čas má do 31. 12.
Návrh majetkového vypořádání s církvemi má pomoci připravit sněmovní komise, kterou dolní komora zřídila. Výsledky své práce by měla předložit do konce roku. Sněmovna komisi ustavila poté, co se ukázalo, že kabinet zatím není schopen prosadit svou předlohu zákona o vyrovnání s církvemi. Kromě opozice totiž pro vládní normu v její současné podobě odmítli hlasovat i tři poslanci ODS v čele s Vlastimilem Tlustým.
Sněmovna: Koalice míří k posílení pozic, další schůze ve středu
Koalice si otevřela cestu k posílení svých pozic v parlamentních výborech. Prosadila návrh, který k tomu směřuje. Stalo se tak po několika dnech ostrých sporů s opozicí, které dolní komoru zablokovaly. Pře pokračovala i , přesto už poslanci stihli projednat i několik dalších bodů. Mimo jiné zřídili komisi, která má připravit návrh majetkového vypořádání s církvemi. Její vznik si s podporou opozice vymohla skupina poslanců ODS kolem Vlastimila Tlustého.
Sněmovna navrhla vyznamenat Dejmala, Preclíka nebo Moserovou
Bývalý ministr životního prostředí Ivan Dejmal, zakladatel první tkáňové banky v Evropě Rudolf Klen nebo bývalý politik a rektor Vysoké školy ekonomické Věněk Šilhán jsou mezi kandidáty, které Poslanecká sněmovna doporučila na státní vyznamenání. V seznamu 39 nominovaných jsou stejně jako loni bývalí senátoři Jaroslava Moserová a Václav Benda nebo sochař Vladimír Preclík. O tom, kdo ocenění nakonec získá, rozhodne prezident Václav Klaus.
Koalice si otevřela cestu k posílení ve sněmovních výborech
Koalice si otevřela cestu k posílení svých pozic ve sněmovních výborech. Dolní komora v těsném hlasování rozhodla, že počet členů některých výborů zvýší a změní ze sudého na lichý. Opozice v minulých dnech kvůli návrhu blokovala jednání sněmovny. Podle ní jde o pošlapání výsledků voleb v roce 2006.
Sněmovna přehlasovala Klause, stihla opět jen pár bodů
Sněmovna přehlasovala prezidenta Václava Klause a znovu schválila návrh novely zákona o střetu zájmů. Měl by mimo jiné usnadnit přístup veřejnosti k majetkovým oznámením politiků. Kromě této normy poslanci ještě propustili do závěrečné fáze jednání návrh na další zvyšování věku pro odchod do penze a také novou úpravu nemocenské. Rozhodnout by o nich mohli příští týden.
Sněmovna asi příští týden rozhodne o nemocenské za první tři dny
Sněmovna bude nejspíš příští týden rozhodovat o tom, jaká nemocenská se bude v prvních třech dnech nemoci na podzim vyplácet. Ústavní soud totiž ke 30. červnu zrušil část vládní reformy, podle níž nemocní od ledna v prvních třech dnech stonání žádné nemocenské dávky nemají. Od července proto budou pobírat 60 procent vyměřovacího základu ze svého příjmu. Ministr práce Petr Nečas (ODS) navrhl, aby od září dostávali 25 procent základu. Opozice je proti.
Návrh na zvyšování věku odchodu do penze čeká sněmovní finále
Lidé v České republice by v budoucnu mohli odcházet do penze v 65 letech. Novelu, která má důchodový systém takto upravit, sněmovna propustila do závěrečné fáze projednávání. Poslanci by o ní měli hlasovat zřejmě příští týden. Opozice vládní předlohu kritizuje a pokouší se prosadit její výrazné úpravy, případně zamítnutí.
Paroubek vyzval Topolánka, aby požádal sněmovnu o důvěru vládě
Předseda opoziční sociální demokracie Jiří Paroubek vyzval premiéra Mirka Topolánka (ODS), aby požádal Poslaneckou sněmovnu o důvěru své vládě. Zdůvodnil to spory uvnitř koaličních stran i mezi nimi a také tím, že se kabinetu v poslední době nepodařilo ve sněmovně prosadit několik návrhů. Situace je "krizová" a není vůbec jasné, zda má vláda ve sněmovně ještě většinu, řekl Paroubek na tiskové konferenci. Již v minulosti iniciovali sociální demokraté spolu s KSČM několikrát hlasování o nedůvěře Topolánkově vládě, vždy byli ale neúspěšní.
Schůze k justici není, koalice zablokovala schválení programu
Koalice ve sněmovně zablokovala mimořádnou schůzi, na níž se opozice chtěla zabývat situací v justici. Sněmovna v úvodu neschválila program jednání a v takovém případě se schůze nekoná. Socialisté přesto ještě před hlasováním o programu ve sněmovně znovu ostře kritizovali mimo jiné počínání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Podle nich neoprávněně zasahovala do vyšetřování korupční kauzy lidoveckého šéfa Jiřího Čunka. Koaliční politici parlamentní jednání o justici odmítají, podle nich by šlo o vměšování do její nezávislosti.
Ministerstvo spravedlnosti
Ministr Pospíšil zastavil činnost obviněnému notáři
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil pozastavil činnost plzeňskému notáři Zdeňku Veverkovi. Západočeská policie ho v tomto týdnu obvinila za zneužití pravomoci veřejného činitele, padělání a pozměňování veřejné listiny, pro křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek. Spolu s ním byl obviněn plzeňský zastupitel Petr Tofl. Notář nesmí podle Pospíšila vykonávat svůj úřad do vyřešení případu. Napsal to Plzeňský deník.
Občanský zákoník chce zavést domácí násilí do soukromého práva
Oběti domácího násilí by v budoucnu měly mít možnost nechat vystěhovat ze společného domova lidi, kteří je bijí či ohrožují. Umožnit jim to má nový občanský zákoník, který chce ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v prosinci předložit vládě. Podle Václava Vody z legislativního oddělení ministerstva se tak domácí násilí bude poprvé moci řešit sokromoprávní cestou.
Prezident
Irské ne je výhra rozumu nad byrokracií, ratifikace končí
Prezident Václav Klaus jako jeden z mála evropských politiků uvítal, že Irové ve čtvrtečním referendu odmítli lisabonskou smlouvu reformující fungování Evropské unie. Podle prezidenta rozhodnutím irských voličů projekt lisabonské smlouvy skončil a v ratifikaci již nelze pokračovat. Výsledek označil za "vítězství svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií".
Vláda
Převod nemocnic na a.s. by mohl umožnit obchodní zákoník
Převod fakultních nemocnic na akciové společnosti by mohl podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) dovolit například nový obchodní zákoník, a to díky možnosti zřizovat neziskové obchodní společnosti. Topolánek to uvedl ve sněmovně v odpovědi na interpelaci, která se týkala počínání ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.
Premiér zatím nechce mluvit o možnosti nepřijetí smlouvy o radaru
Premiér Mirek Topolánek (ODS) zatím nechce spekulovat o důsledcích možného neschválení smlouvy o výstavbě radarové základny USA v Česku. "Až to bude aktuální, což je nepochybně za několik měsíců, tak se o tom můžeme bavit," řekl novinářům premiér Mirek Topolánek (ODS) v reakci na slova ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (za SZ). Ten v rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil, že by nabídl svou rezignaci, kdyby parlament smlouvu o radaru neschválil.
Zdroj: ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz