Speciální školství
Listina základních práv a svobod ve svém článku 33 zaručuje každému právo na vzdělání. Občané mají právo na bezplatné vzdělání v základních a středních školách a podle schopností občana a možností společnosti též na vysokých školách. Toto právo na vzdělání je blíže provedeno zákonem č. 29/1984 Sb. , školský zákon.
Poslaní speciálních škol je poskytnout pomocí zvláštních výchovných a vyučovacích metod, prostředků a forem výchovu a vzdělávání skupinám žáků, kteří tuto pozornost potřebují. Jde o žáky mentálně, smyslově nebo tělesně postižené, žáky s vadami řeči, žáky s více vadami, ale také žáky obtížně vychovatelné a žáky nemocné, oslabené, umístěné ve zdravotnických zařízeních. Cílem speciálních škol je připravit tyto žáky k začlenění do pracovního procesu a života společnosti.
Do soustavy speciálních škol patří speciální základní školy, které poskytují žákům základní vzdělání, tedy výchovu a vzdělávaní, a to způsobem přiměřeným jejich postižení. Speciální základní školy se zřizují například jako školy pro žáky sluchově postižené, pro žáky zrakově postižené, pro žáky s vadami řeči, pro žáky tělesně postižené, pro žáky s více vadami, pro žáky obtížně vychovatelné atd.
Také speciální střední školy poskytují žákům vzdělání s ohledem na jejich postižení. V těchto školách se vzdělávají žáci smyslově nebo tělesně postižení a žáci obtížně vychovatelní, pokud se nemohou vzdělávat společně s žáky ostatních středních škol. Speciální střední školy se rozlišují na střední odborná učiliště, gymnázia a střední odborné školy.
Je zapotřebí zdůraznit, že vzdělání ve speciálních školách je považováno za rovnocenné vzdělání získanému v základní škole a v ostatních středních školách. Speciálními školami jsou také zvláštní školy, kde se vzdělávají žáci s takovými rozumovými nedostatky, pro které se nemohou s úspěchem vzdělávat v základní škole, ani v speciální základní škole, dále odborná učiliště, které poskytují odbornou přípravu v učebních oborech s upravenými učebními plány. Mezi speciální školy školský zákon řadí též praktické školy, kde jsou žáci připravováni pro výkon jednoduchých činností a pomocné školy, které se zaměřují na vypěstování návyků sebeobsluhy, osobní hygieny a na rozvíjení přiměřených poznatků a pracovních dovedností a předměty denní potřeby.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz