Splatnost mzdy
Je možné ve vnitřním předpisu organizace (konkrétně v Pracovním řádu) stanovit, že výplatním termín mzdy je xy a termínem splatnosti je datum odepsání z účtu zaměstnavatele? Má nějakou váhu prohlášení, že zaměstnavatel za zpoždění způsobené bankovním ústavem neručí? Anebo je pro tento případ použitelné ustanovení § 567, odst.2 obč. zákoníku a případné důsledky pozdního připsání nese zaměstnavatel (který se až následně může "zahojit" na bance) ?
Z §
Dle § 2
Dle § 82 odst.
Z uvedeného vyplývá, že splatnost mzdy jakožto mzdový nárok může být sjednána pouze v pracovní nebo kolektivní smlouvě a to tak, že může být sjednáno kratší než měsíční období splatnosti mzdy. Není-li v pracovní či kolektivní smlouvě splatnost mzdy sjednána, použije se zákonná úprava §
Dle §
Dle § 253 odst. 3 zákoníku práce uspokojuje-li se nárok prostřednictvím držitele poštovní licence nebo peněžního ústavu, je nárok uspokojen okamžikem doručení plnění.
Z uvedeného mám za to, že nesjedná-li si zaměstnavatel se zaměstnancem písemně v pracovní či kolektivní smlouvě něco jiného (např. jiný termín výplaty při bezhotovostní platbě tak, aby s přihlédnutím k obvyklé době nutné k převodu peněžní částky z účtu na účet došla poukazovaná částka nejpozději v den splatnosti mzdy), je zaměstnavatel povinen vyplatit mzdu v den stanoveného termínu výplaty mzdy, přičemž tento termín musí být určen s přihlédnutím ke dni splatnosti mzdy. Povinnost uhradit zaměstnanci za vykonanou práci mzdu je dle mého názoru ze strany zaměstnavatele splněna v souladu s § 253 odst. 3 zákoníku práce teprve až připsáním předmětné peněžní částky na účet zaměstnance, nikoliv jejím pouhým poukázáním, a proto Vámi uvedené prohlášení o vyloučení odpovědnosti zaměstnavatele nemá žádný právní účinek. Ustanovení § 567 odst. 2 občanského zákoníku se na pracovněprávní vztahy nepoužije.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz