Správa jmění dítěte opatrovníkem
K právu a povinnosti spravovat jmění dítěte jsou v prvé řadě povoláni rodiče nebo jiné osoby vykonávající rodičovskou zodpovědnost, kteří jsou povinni jmění dítěte spravovat s péčí řádného hospodáře. Za určitých okolností však může dojít k situaci, kdy majetkové zájmy dítěte by mohly být ohroženy, pokud by správu jeho jmění vykonávaly jeho rodiče.
K právu a povinnosti spravovat jmění dítěte jsou v prvé řadě povoláni rodiče nebo jiné osoby vykonávající rodičovskou zodpovědnost, kteří jsou povinni jmění dítěte spravovat s péčí řádného hospodáře. Za určitých okolností však může dojít k situaci, kdy majetkové zájmy dítěte by mohly být ohroženy, pokud by správu jeho jmění vykonávaly jeho rodiče. Jde například o případy, kdy rodiče přes veškerou svou snahu nemají potřebné schopnosti či erudici spravovat jmění dítěte, nebo také o případy, kdy se rodiče nemohou dohodnout o správě jmění. I na tuto možnost zákon č. 94/1963 Sb. , o rodině ve svých ustanoveních pamatuje.Podle ustanovení § 37b zákona o rodině je soudu umožněno, aby v odůvodněných případech, kdy by majetkové zájmy dítěte mohly být ohroženy, ustanovil pro zvýšenou ochranu jeho jmění opatrovníka. Opatrovníkem může být ustanovena fyzická osoba, která splňuje zákonem o rodině předepsané požadavky, a to, že má způsobilost k právním úkonům v plném rozsahu, svým způsobem života zaručuje řádný výkon této funkce v zájmu dítěte a s ustanovením opatrovníkem souhlasí.
Zákon v zásadě upřednostňuje, aby funkci majetkového opatrovníka vykonávala fyzická osoba. Pro případ, že opatrovníkem nemůže být ustanovena fyzická osoba však připouští tu možnost, že soud ustanoví opatrovníkem zpravidla orgán sociálně-právní ochrany dětí.
Opatrovník má povinnost spravovat jmění s péčí řádného hospodáře, a to v rozsahu jmění, které mu soud vymezí. Soud také určí, jakým způsobem má být, popřípadě nesmí být s jednotlivými částmi nakládáno. Soud zejména stanoví způsob výkonu vlastnických a jiných věcných práv a práv z duševního vlastnictví, způsob výkonu práv k cenným papírům a práv závazkových. Soud samozřejmě může udělit majetkovému opatrovníkovi i jiné pokyny a určit další podmínky správy jmění dítěte.
Zákon o rodině výslovně zakazuje opatrovníkovi pro správu jmění, aby při správě činil úkony, které jsou spojeny s nepřiměřeným rizikem. Při výkonu své funkce podléhá majetkový opatrovník dohledu soudu. Soud podle okolností konkrétního případu může podmínit platnost právního úkonu opatrovníka svým souhlasem a určit povinnost pravidelného podávání zpráv o správě jmění dítěte.
Při výkonu své funkce má opatrovník pro správu jmění nárok na náhradu nutných výdajů spojených se správou jmění a také na přiměřenou odměnu z výnosu majetku dítěte, jehož výši stanoví soud.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz