Správa vkladu základního kapitálu
Kdo je povinen spravovat splacené vklady do základního kapitálu do společnosti a může být touto osobou i osoba odlišná od samotných zakladatelů společnosti? Jaká jsou zákonná pravidla a postup při jejich správě?
Dle § 60 zák. č. 513/1991 Sb. , obchodního zákoníku, spravuje před vznikem společnosti splacené vklady nebo jejich části zakladatel tím pověřený ve společenské nebo zakladatelské smlouvě. Správou peněžitého vkladu může být též pověřena banka, i když není zakladatelem.
Z uvedeného tudíž vyplývá, že kromě zakladatelů společnosti může splacené vklady nebo jejich části spravovat pouze banka. Za banku však nelze považovat družstevní záložnu. Dle § 110 odst. 1 písm. g) obchodního zákoníku je určení správce vkladu jednou z podstatných náležitostí společenské smlouvy a bez tohoto určení je společenská smlouva neplatná.
Peněžitý vklad či jeho část se přitom splácí na zvláštní bankovní účet za tím účelem na jméno založené společnosti zřízený, přičemž tento účet je povinen u banky zřídit právě správce vkladu. Banka nesmí umožnit společnosti disponovat se splacenými vklady vloženými na tento účet před zápisem společnosti do obchodního rejstříku, ledaže je prokázáno, že jde
o úhradu zřizovacích výdajů anebo o vrácení vkladů společníkům společnosti v případě, že společnost nevznikla.
Vklady do základního kapitálu obchodní společnosti můžeme dělit na vklady peněžité
a nepeněžité. Vklady peněžité jsou splaceny okamžikem jejich poskytnutí správci, popř. připsáním na příslušný bankovní účet. Je-li předmětem nepeněžitého vkladu jiná věc movitá, je vklad splacen předáním věci správci vkladu, pokud nebylo ve společenské smlouvě, zakladatelské smlouvě nebo v zakladatelské listině stanoveno něco jiného. Je-li nepeněžitým vkladem nemovitost, musí vkladatel předat správci vkladu písemné prohlášení vkladatele s jeho úředně ověřeným podpisem před zápisem společnosti do obchodního rejstříku. Předáním tohoto prohlášení spolu s předáním nemovitosti správci vkladu je vklad splacen. U ostatních nepeněžitých vkladů je vklad splacen uzavřením písemné smlouvy o vkladu, kterou jménem společnosti uzavírá správce vkladu. Tato smlouva musí zajistit dohled správce vkladu nad plněním do vzniku společnosti. Pokud je nepeněžitým vkladem know-how, vyžaduje se i předání dokumentace, v níž je zachyceno. Pokud je nepeněžitým vkladem podnik nebo jeho část, vyžaduje se i předání podniku nebo jeho části správci vkladu. O předání podniku nebo jeho části anebo dokumentace, v níž je zachyceno know-how, sepíší správce vkladu a osoba splácející vklad zápis.
Kdy přechází na společnost vlastnické právo k těmto vkladům? U peněz, cenných papírů a u movitých věcí obecně je to okamžikem vzniku společnosti, tj. jejím zapsáním do obchodního rejstříku. Tato skutečnost vyplývá i z § 60 odst. 3 obchodního zákoníku, dle kterého je správce vkladu po vzniku společnosti povinen splacené vklady předat i s plody a užitky bez zbytečného odkladu společnosti, ledaže jde o peněžité vklady, jež jsou uloženy na zvláštním účtu u banky zřízeném pro tuto společnost před jejím vznikem.
Vlastnické právo k nemovitosti nabývá společnost vkladem vlastnického práva do katastru nemovitostí na základě písemného prohlášení vkladatele s úředně ověřeným podpisem. Jiné majetkové hodnoty, ke kterým se příslušné právo nabývá zápisem do zvláštní evidence, nabývá společnost až účinností tohoto zápisu.
Mezi základní práva a povinnosti správce vkladu náleží zajisté povinnost převzít vklad do správy, jakož i povinnost následné péče o takto převzaté vklady. Dále má povinnosti obdobné jako mandatář dle smlouvy mandátní, tj. zejména postupovat při správě vkladů s odbornou péčí. Správce vkladu je taktéž povinen vydat písemné prohlášení o splacení vkladu nebo jeho částí jednotlivými společníky, které se přikládá k návrhu na zápis do obchodního rejstříku. Správce vkladu, který uvedl v prohlášení vyšší částku, než která je splacena, ručí věřitelům společnosti za její závazky až do výše tohoto rozdílu, a to po dobu pěti let od zápisu společnosti do obchodního rejstříku. Další práva a povinnosti často obsahuje společenská smlouva společnosti. Z přiměřeného užití právní úpravy mandátní smlouvy vyplývá, že se jedná o činnost úplatnou, za kterou náleží správci odměna. Její výše a způsob vyplacení by měli být taktéž součástí společenské smlouvy.
Nevznikne-li společnost, je správce vkladu povinen splacené vklady bez zbytečného odkladu vrátit i s plody a užitky z nich. Za splnění této povinnosti ručí zakladatelé společně a nerozdílně.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz