Správní právo - Výbory zastupitelstva obce a vybrané personální aspekty
Na tomto odborném webu jsme se již orgánům obce (resp.orgánům orgánů) několikrát věnovali. V následujícím popularizačním text se zaměříme na několik otázek především z oblasti obsazení výborů zastupitelstva obce.
Předložené výzkumné otázky - může být předsedou finančního výboru zastupitelstva města člen zastupitelstva města , jehož syn pracuje na městském úřadě (na plný úvazek) jako ekonom? Může být členem kontrolního výboru zastupitelstva města člen rady téhož města? Mohou být sourozenci členy téhož orgánu obce – například komise rady obce nebo výboru zastupitelstva obce?
Řešení
In medias res: k první otázce - neslučitelnost funkce člena (a tedy i předsedy) finančního a kontrolního výboru zastupitelstva obce je upravena v § 119 odst. 1 zákona o obcích.
Je jasně stanoveno, že členem výboru nemůže být starosta, místostarosta, tajemník obecního úřadu ani osoby zabezpečující rozpočtové a účetní práce na obecním úřadu. Zákonitě pokud nemůže být členem, tak nemůže být ani předsedou předmětného výboru.
Zákon o obcích, jako pomyslná bible komunální politiky ani jiný právní předpis však již nezakazuje, aby členy výborů zastupitelstva města (obce) byli příbuzní těchto osob. Tedy např. zmíněný syn nebo dcera, z právního zde nevadí ani manžel/ka, ani dokonce tchýně či tchán.
Je proto tedy možné, aby se otec-zastupitel i v takovém popsaném případě stal předsedou kontrolního nebo finančního výboru zastupitelstva. Zákon o obcích takovému „příbuzenskému souběhu“ v žádném ze svých ustanovení nebrání.
K druhé části dotazu – otázku, jestli může být členem kontrolního výboru zastupitelstva města člen rady téhož města, lze jednoduše vyřešit s tím, že ano, možné to ze správně-právního hlediska skutečně je. Pokud jde o „obyčejného – řadového“ radního, který není starostou či místostarostou (zde lhostejno zda tzv. uvolněným či neuvolněným), pak může být legálně i členem zmíněného výboru zastupitelstva obce/města.
K třetí části dotazu - mohou být sourozenci řádnými členy totožného orgánu obce – například komise rady obce nebo výboru zastupitelstva obce? Ano mohou, žádný český aktuální právní předpis to nezakazuje.
Takže sourozenci, stejně jako například manželé (současní i bývalí) nebo registrovaní partneři mohou být součástí téhož územně-samosprávného tělesa. Tedy například stejné komise rady obce nebo výboru zastupitelstva obce, ale též mohou zmíněné osoby společně zasedat v radě města (obce) nebo v nejvyšším orgánu obce, tedy přímo v zastupitelstvu obce.
Ostatně v menších obcích bývají často v příbuzenském vztahu i větší části aktivního obyvatelstva a případná přísnější právní regulace v tomto směru by mohla vést k výraznému ochromení komunálně-politického života (zejména) v nevelkých obcích.
JUDr. Petr Kolman, Ph.D.,
VŠ pedagog, člen rozkladové komise ÚOOÚ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz