Kdo je povinen odstranit následky havárie, jež způsobí ohrožení vod
Dnes se podíváme na problematiku odstraňování havárií, jež představují mimořádné závažné zhoršení nebo mimořádné závažné ohrožení jakosti povrchových nebo podzemních vod, tak jak je upravena v novém vodním zákoně (dále jen zákon), jež vstoupí v účinnost již 1.1.2002.
Vedle již výše zmíněné definice havárie považuje zákon za havárii také případy závažného zhoršení nebo mimořádného ohrožení jakosti povrchových nebo podzemních vod
ropnými látkami, zvlášť nebezpečnými látkami, popřípadě radioaktivními zářiči a radioaktivními odpady, nebo případy, kdy dojde ke zhoršení nebo ohrožení jakosti povrchových nebo podzemních vod v chráněných oblastech přirozené akumulace vod nebo v ochranných pásmech vodních zdrojů a případy technických poruch a závad zařízení k zachycování, skladování, dopravě a odkládání výše zmíněných, pokud takovému vniknutí předcházejí.
Základní povinností původce havárie (za původce havárie považuje zákon toho, kdo způsobil havárii) je zejména učinit bezprostřední opatření k odstraňování příčin a následků havárie, a to podle povinností stanovených havarijním plánem, popřípadě též podle pokynů vodoprávního úřadu a České inspekce životního prostředí. Další povinností původce havárie je povinnost neprodleně způsobenou havárii ohlásit Hasičskému záchrannému sboru České republiky nebo jednotkám požární ochrany nebo Policii České republiky, případně správci povodí. Hasičský záchranný sbor České republiky, Policie České republiky a správce povodí jsou povinni neprodleně informovat o jim nahlášené havárii příslušný vodoprávní úřad a Českou inspekci životního prostředí, která bude o havárii, k níž došlo v ochranných pásmech přírodních léčivých zdrojů a zdrojů přírodních minerálních vod, informovat též Ministerstvo zdravotnictví. Stejnou ohlašovací povinnost jako původce havárie má také každý, kdy havárii zjistí.
Dojde-li k havárii mimořádného rozsahu, která může závažným způsobem ohrozit životy nebo zdraví lidí nebo způsobit značné škody na majetku, platí při zabraňování škodlivým následkům havárie přiměřeně ustanovení o ochraně před povodněmi. Mezi další povinnosti původce havárie je jeho povinnost spolupracovat s oprávněnými orgány při provádění opatření při odstraňování příčin a následků havárie.
Vodní zákon dává oprávnění příslušnému vodoprávní úřad nebo České inspekci životního prostředí uložit tomu, kdo porušil povinnost k ochraně povrchových nebo podzemních vod, povinnost provést opatření k nápravě závadného, popřípadě mohou tyto orgány uložit též opatření k zajištění náhradního odběru vod, vyžaduje-li to povaha věci. Náklady na provedení opatření k nápravě nese ten, jemuž bylo opatření k nápravě uloženo. Ten, jemuž bylo opatření k nápravě uloženo je rovněž povinen uhradit náhradu za majetkovou újmu nebo omezení vzniklá vlastníkům při provádění opatření k nápravě na jejich pozemcích nebo stavbách. Zákon upravuje též situaci, kdy ten, komu byla uložena opatření, je neplní a hrozí nebezpečí z prodlení. V takovém případě zabezpečí opatření k nápravě vodoprávní úřad nebo Česká inspekce životního prostředí na náklady původce. Pokud k havárii došlo v důsledku zásahu Hasičského záchranného sboru České republiky nebo jednotek požární ochrany, nepovažují se za původce havárie, jestliže k zásahu použili přiměřených prostředků.
Je třeba upozornit, že povinnosti plynoucí z opatření k nápravě uloženého původci závadného stavu přecházejí na jejich právní nástupce.
Neumožňuje-li aktuální situace uložení opatření k nápravě a hrozí-li závažné ohrožení nebo znečištění povrchových nebo podzemních vod, zabezpečí nezbytná opatření k nápravě příslušný vodoprávní úřad z vlastního podnětu nebo z podnětu České inspekce životního prostředí. Vodoprávní úřad může k tomuto účelu uložit provedení opatření k nápravě právnické osobě nebo fyzické osobě, která je k provedení opatření k nápravě odborně a technicky způsobilá
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz