Stanovisko České advokátní komory k úvahám o zrušení povinného členství v profesních komorách
V posledních dnech dochází opět k otevírání diskuse (v poslanecké sněmovně, k níž se připojuje odborná i laická veřejnost), o povinném členství v profesních komorách. Tuto diskusi vyvolalo rozhodnutí Evropského soudního dvora v Lucemburku, které konstatovalo porušení evropské legislativy ve věci výkonu povolání v jiném členském státě EU, konkrétně v České republice při výkonu lékařské profese. V této souvislosti se opět objevují úvahy o zrušení povinného členství nejen lékařů v České lékařské komoře, ale povinného členství v profesních komorách vůbec.
Česká advokátní komora (ČAK) upozorňuje, že při poskytování právních služeb advokáty z jiných členských států EU na území České republiky nemůže dojít k obdobnému problému, který řešil výše uvedený soud u lékařů, neboť český zákon o advokacii již dávno (při vstupu České republiky do EU) na legislativu EU reagoval. Advokát z jiného státu EU, který krátkodobě poskytuje právní služby na území České republiky (tzv. hostující evropský advokát) je k těmto službám oprávněn, nemusí se zapisovat do seznamu advokátů vedeném ČAK, ani nemusí platit žádné členské příspěvky. Jeho jedinou povinností je nahlášení adresy pro doručování písemností, přičemž toto opatření slouží k usnadnění styku klientů, soudů a jiných orgánů s tímto advokátem.
ČAK zásadně nesouhlasí se zrušením povinného členství v profesních právnických komorách (advokátů, notářů, patentových zástupců, exekutorů, daňových poradců), a to především z důvodu ochrany spotřebitelů právních služeb.
K výkonu těchto právnických profesí je zpravidla zapotřebí nejen odborná kvalifikace (vysoká škola), ale i delší praxe, přičemž kvalita poskytnutých služeb není ze strany laiků vždy na prvý pohled zřejmá. Právě z důvodu zabezpečení řádného výkonu těchto profesí v podnikatelském prostředí nemohou kontrolu nad nimi provádět živnostenské úřady, ale kontrola musí být svěřena orgánům složeným ze stejných odborníků. Takovými orgány mohou být pouze orgány profesních komor, jejichž činnost je upravena zákonem. Profesní komory plní především úkoly orgánů veřejné správy na příslušném úseku (např. na úseku advokacie). Pokud se komory zasazují za zájmy svých členů, pak tak mohou činit pouze za celý stav (nemohou ovlivňovat řešení konkrétních případů) a v obecném zájmu.
Česká advokátní komora má navíc jedno specifikum. Není postavena na principu členství. Výkon advokacie se řídí principem registračním. To znamená, že právní služby za odměnu je oprávněn poskytovat ten, kdo splní požadavky stanovené zákonem a je zapsán do seznamu advokátů. Vedení seznamu advokátů svěřil stát České advokátní komoře, která, pokud žadatel zákonem stanovené požadavky splňuje, nemůže zápis do seznamu odmítnout.
JUDr. Ladislav Krym
tajemník ČAK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz