Stanovy společnosti s ručením omezeným
Třebaže je společnost s ručením omezeným založena společenskou smlouvou (zakladatelskou listinou), která je tak právem považována za základní a nejdůležitější dokument upravující vnitřní organizaci společnosti, obchodní zákoník umožňuje za účelem detailnější úpravy vnitřních poměrů v rámci společnosti vydat také i stanovy.
Stanovy společnosti s ručením omezeným jsou tzv. fakultativním dokumentem. Obchodní zákoník tedy neukládá společnosti s ručením omezeným povinnost stanovy vydat a uvedené rozhodnutí nechává v dispozici společnosti.
Účelem stanov, jak již bylo naznačeno shora, je podrobněji upravit vnitřní organizaci společnosti a některé záležitosti obsažené ve společenské smlouvě. Pakliže mají být vnitřní poměry společnosti s ručením omezeným upraveny jak ve společenské smlouvě, tak ve stanovách, je vhodné pojmout stanovy spíše jako zdroj pravidel pro řešení méně významných záležitostí společnosti; otázky podstatné pro samotné její fungování by měla na prvním místě upravovat společenská smlouva. S ní také musí být obsah stanov v souladu, jinak je dle mého názoru třeba považovat stanovy v konfliktní části za neplatné (samozřejmě za předpokladu, že společenská smlouva sama není pro rozpor s kogentní zákonnou dikcí neplatnou). Stanovami je stejně jako v případě společenské smlouvy vázána jak společnost, tak její jednotliví společníci a orgány.
Společnost s ručením omezeným nemůže vydat stanovy vždy; tato možnost musí být zakotvena ve společenské smlouvě společnosti. Z logiky věci tudíž plyne, že stanovy nemohou být platně vydány dříve, než dojde k účinnému uzavření společenské smlouvy zakladateli společnosti. Připouští-li společenská smlouva tuto možnost, záleží již pouze na společnících, zda k jejich vydání přistoupí. Předtím však musí, v souladu s § 125 odst. 1 písm. c) zákona č. 513/1991 Sb. , obchodního zákoníku, jejich vydání schválit na valné hromadě společnosti. Nestanoví-li společenská smlouva jinak (více), je k tomuto rozhodnutí třeba souhlasu alespoň dvoutřetinové většiny všech hlasů společníků. O tomto rozhodnutí musí být navíc pořízen notářský zápis. V působnosti valné hromady je i pozdější změna vydaných stanov, přičemž i k tomuto rozhodnutí bude potřeba minimálně alespoň dvoutřetinové většiny všech hlasů společníků (nevyžaduje-li společenská smlouva větší počet) a musí být zachyceno ve formě notářského zápisu.
Obchodní zákoník na rozdíl od úpravy společenské smlouvy nestanoví žádný okruh náležitostí, které musí stanovy společnosti s ručením omezeným obsahovat. Na druhou stranu lze ovšem v zákoně nalézt ustanovení, ze kterých lze alespoň nepřímo stanovit základní rámec obsahu stanov. Stanovy tak kupř. mohou obsahovat rozsah a způsob výkonu práv společníků týkajících se řízení společnosti a kontroly její činnosti na valné hromadě, lhůtu pro svolání valné hromady či výši částky, o kterou se ročně doplňuje rezervní fond společnosti. Vedle toho mohou stanovy obsahovat úpravu omezení jednatelského oprávnění jednatele společnosti či rozšířit zákaz konkurence jednatele nad zákonnou mez.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz