Svolání valné hromady
Kdo a v jakých případech má u společnosti s ručením omezeným právo na svolání valné hromady? V jakých případech vzniká jednatelům povinnost svolat valnou hromadu společnosti?
Dle § 128 odst. 1 zák. č. 513/1991 Sb., obchodního zákoníku, jsou to předně jednatelé, kteří jsou povinni svolat valnou hromadu společnosti s ručením omezeným. Nestanoví-li zákon, společenská smlouva, popřípadě stanovy kratší lhůtu, svolávají valnou hromadu jednatelé nejméně jednou za rok. Valná hromada, která schvaluje řádnou účetní závěrku, se musí konat nejpozději do šesti měsíců od posledního dne účetního období.
Jednatelé jsou dále povinni svolat valnou hromadu bez zbytečného odkladu poté, co zjistí, že celková ztráta společnosti na základě jakékoliv účetní závěrky dosáhla takové výše, že při jejím uhrazení z disponibilních zdrojů společnosti by neuhrazená ztráta dosáhla poloviny základního kapitálu nebo to lze s ohledem na všechny okolnosti předpokládat, nebo pokud zjistí, že se společnost dostala do úpadku. V takovém případě zároveň jednatelé navrhnou valné hromadě zrušení společnosti nebo přijetí jiného opatření, nestanoví-li zvláštní právní předpis něco jiného.
Dále je vhodné podotknout to, že dle judikatury Nejvyššího soudu ČR svolání valné hromady nepatří mezi činnosti spojené s obchodním vedením společnosti, které jednatelům náleží, nýbrž se jedná o speciální povinnost jednatelům obchodním zákoníkem stanovenou.
Obchodní zákoník však taktéž za určitých okolností přiznává právo svolat valnou hromadu i společníkům společnosti. Dle § 129 odst. 2 obchodního zákoníku mohou požádat o svolání valné hromady společníci, jejichž vklady dosahují alespoň 10 % základního kapitálu společnosti s ručením omezeným. V případě, že jednatelé valnou hromadu do jednoho měsíce od doručení žádosti takovýchto společníků nesvolají, jsou společníci oprávněni svolat ji sami. Nemá-li společnost jednatele, je oprávněn svolat valnou hromadu kterýkoli
společník. Jde-li o program valné hromady svolávané na popud společníků společnosti s ručením omezeným, jejichž vklady dosahují alespoň 10 % základního kapitálu společnosti s ručením omezeným, pak z logiky věci vyplývá, že jej mohou tito společníci navrhnout taktéž.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz