Taxi a paragrafy aneb nevydání dokladu o zaplacení jízdného řidičem taxislužby
Nejeden ze čtenářů má občas nutnost využít služeb taxi, vždyť kdo z nás nepospíchal, aby na poslední chvíli stihl začátek divadelního představení anebo oslavu šéfových narozenin?
Možná jste si položili otázku, zda si musí občan o doklad z taxametru říkat sám nebo mu je jej povinen řidič vydat automaticky? Co následuje v případě pokud řidič taxislužby nevydá cestujícímu zmíněný doklad?
Taxislužba je nyní regulována především zákonem č. 111/1994 Sb. , o silniční dopravě ve znění pozdějších zněn a doplnění.
Silniční dopravou rozumíme souhrn činností, jimiž se zajišťuje přeprava osob (linková osobní doprava, kyvadlová doprava, příležitostná osobní doprava, taxislužba), zvířat a věcí (nákladní doprava) vozidly, jakož i přemísťování vozidel samých po dálnicích, silnicích, místních komunikacích a veřejně přístupných účelových komunikacích a volném terénu.
Provozovatel taxislužby je oprávněn provozovat taxislužbu pouze vozidlem, které je pro tyto účely evidováno dopravním úřadem.
Provozovatel je povinen zajistit, aby vozidlo taxislužby bylo při výkonu taxislužby, kterým se rozumí nabízení nebo vykonávání přepravních služeb, označeno střešní svítilnou s nápisem "TAXI" a vybaveno úředně ověřeným a zaplombovaným taxametrem , jehož nedílnou součástí je tiskárna a paměťová jednotka schopná uchovávat denní a měsíční zaznamenané hodnoty o provozu vozidla alespoň po dobu pěti let ode dne jejich záznamu. Vozidlo, které je opatřeno střešní svítilnou s nápisem "TAXI" není přípustné využívat k provozování jiného druhu silniční dopravy bez zakrytí této střešní svítilny.
Provozovatel taxislužby je povinen zajistit, aby řidič při výkonu taxislužby používal taxametr a po ukončení jízdy bez vyzvání (!) vydal cestujícímu nepoškozený a čitelný doklad o výši jízdného pořízený jako výstup z tiskárny taxametru. Tedy nikoliv napsané propiskou na kousek papíru (popř.dokonce na reklamní leták zvoucí k návštěvě nočního kabaretu).
Provozovatel je dále ex lege povinen zajistit, aby k výkonu taxislužby bylo užito pouze vozidel označených a vybavených předepsaným způsobem.
In media res : Důsledkem nevydání dokladu o zaplacení jízdného z tiskárny taxametru cestujícímu je odebrání průkazu o způsobilosti řidiče taxislužby – viz. § 21 odst. 9 ve spojení s § 21 odst. 13 písm. b) zákona č. 111/1994 Sb. , o silniční dopravě.
Jak i v červnu roku 2007 judikoval Městský soud v Praze správní úřad nemá možnost správní úvahy (neboli diskrece) o tom, zda řidiči v případě nevydání dokladu o zaplacení průkaz o způsobilosti řidiče taxislužby odebere, či nikoliv – správní úřad to provést musí .
K osobním a majetkovým poměrům řidiče taxislužby správní orgán nemůže při rozhodování o odebrání průkazu o způsobilosti řidiče taxislužby přihlížet. Stejně tak k nim nepřihlíží ani soud při přezkumu zákonnosti takového rozhodnutí.[1]
Pro odlehčení na závěr uveďme, že autorovi tohoto textu jedna bývalá studentka tvrdila, že v taxíku platila za odvoz stravenkami (sic!). Pravda tímto sice nedošlo k porušení zákona o silniční dopravě, ale předpisů finančně-právních (resp.daňových) , nicméně toto už je námět zase na jiný článek.
JUDr. Petr Kolman, Ph.D.
Právnická fakulta Masarykovy univerzity Brno
--------------------------------------------------------------------------------
[1] Viz. rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 27. 6. 2007, čj. 9 Ca 305/2005- 33
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz