Telekomunikační tajemství
Na rozdíl od zákona č. 29/2000 Sb. o poštovních službách, který nepodává definici poštovního tajemství resp. předmětu poštovního tajemství a odkazuje přitom na článek 13. Listiny základních práv a svobod, obsahuje zákon č. 151/2000 Sb. o telekomunikacích výslovné vymezení předmětu telekomunikačního tajemství.
Právní úprava telekomunikačního tajemství a ochrany osobních a zprostředkovacích dat je obsažena v ustanoveních §84-86 telekomunikačního zákona.
Předmětem telekomunikačního tajemství dle telekomunikačního zákona
a) je obsah zpráv přepravovaných nebo jinak zprostředkovaných telekomunikačními zařízeními a sítěmi s výjimkou zpráv určených veřejnosti,
b) jsou provozní doklady, z jejichž obsahu je zjevný obsah přepravovaných zpráv,
c) jsou data související s poskytováním telekomunikační služby, zejména údaje o účastnících telekomunikačního spojení.
Osoby, které provádějí telekomunikační činnost včetně jejich zaměstnanců a dále i osoby podílející se na telekomunikační činnosti nesmějí získávat informace o skutečnostech, které jsou předmětem telekomunikačního tajemství ve větší míře, než je pro vykonávání telekomunikačních činností nezbytně nutné, přitom ale každý, kdo se dozví informace o skutečnostech, které jsou předmětem telekomunikačního tajemství, je povinen zachovávat
o nich mlčenlivost (tato druhá povinnost se tedy týká všech bez na to, jaké je jejich postavení při telekomunikační činnosti).
Pokud se týká dat jako jsou jméno a příjmení, popřípadě obchodní firma, datum narození, rodné číslo, popřípadě identifikační číslo organizace, akademický titul, adresa, popřípadě sídlo, pak toto jsou data, která můžou osoby poskytující telekomunikační činnost použít pouze k vydání telefonních seznamů a jiný způsob nakládání s těmito daty než pro pracovní účely je zakázaný.
Data, která jsou předmětem telekomunikačního tajemství, musí být po uplynutí dvou měsíců od ukončení telekomunikačního spojení vymazána nebo učiněna anonymními. To neplatí pro data, která mají být využita k vyúčtování za telekomunikační služby, k zajištění propojení a přístupu k síti, ke vzájemnému vyúčtování mezi provozovateli veřejných telekomunikačních sítí a poskytovateli veřejných telekomunikačních služeb, pokud slouží k identifikaci zneužívání sítě a služeb sítě a pro data uchovávaná a poskytovaná na základě předchozího vyžádání orgánů oprávněných k tomuto zvláštními právními předpisy.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz