Týden v české justici 12.2.-18.2.2018
Kdybych měl říct jeden jediný důvod, proč skupina epravo.cz existuje, je to určitě touha šetřit vám čas. Abyste ho mohli využít pro něco příjemnějšího než hledáním aktuálních informací v mnoha desítkách zdrojů. Protože čas na věci, na kterých opravdu záleží, je to nejcennější, co v životě máme.
Vážení čtenáři,kdybych měl říct jeden jediný důvod, proč skupina epravo.cz existuje, je to určitě touha šetřit vám čas. Abyste ho mohli využít pro něco příjemnějšího než hledáním aktuálních informací v mnoha desítkách zdrojů. Protože čas na věci, na kterých opravdu záleží, je to nejcennější, co v životě máme.
Počínaje dnešním dnem budeme vždy v pondělí ráno zveřejňovat přehled významných událostí ve světě práva za minulý týden, a to napříč všemi zdroji v České republice. Registrovaní čtenáři jej dostanou emailem už v neděli v podvečer. Pokud registraci ještě nemáte, není nic snazšího, než si ji udělat zde.
Je to můj osobní výběr a uvítám, když mi napíšete, co byste zde rádi viděli.
Děkuji za váš čas, a pokud vám můžeme čímkoliv udělat radost, stačí jen odpovědět na tento e-mail: info@epravo.cz. Reakce od vás, našich čtenářů, jsou to, co nás každý den posouvá dopředu.
Díky, že jste s námi!
Miroslav Chochola
předseda představenstva
EPRAVO.CZ, a.s.
Týden v české justici 12.2.-18.2.2018
Žádná z volebních stížností zatím neuspěla. Nejvyšší správní soud (NSS) již projednal přibližně dvě třetiny ze 70 stížností, které obdržel v souvislosti s prezidentskými volbami, přičemž všechny z nich zamítl. Zbytek, konkrétně 22 stížností, musí projednat do příští středy. Lidé se ve stížnostech ohrazovali například proti tomu, jak byla vedena volební kampaň. Vadily jim útoky na Jiřího Drahoše, v nichž zastánci prezidenta Miloše Zemana vsadili na boj proti migrantům (Právo 16/2).
Čuba skončí v Senátu. Senátor František Čuba (82) po rok a půl dlouhé absenci oznámil, že rezignuje na svůj mandát. V dopise, který včera v Senátu přečetl Ivo Valenta, napsal, že rezignaci pošle předsedovi horní komory Milanu Štěchovi (ČSSD) do konce února (Právo 16/2).
Senát schválil změny počtů členů svých komisí. Sněmovní kontrolní komise budou moci mít více členů než sedm, jak stanoví nynější zákony. Počet si budou moci stanovovat sami poslanci. Změnu přinese návrh zákona předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky, který schválil Senát (HN 16/2).
Soudy dávají majitelům domů šanci získat zpět miliardy za regulaci nájemného. Osmnáct let zamítají tuzemské soudy žaloby majitelů domů na to, aby jim stát doplatil peníze, o něž přišli regulací nájemného. A nájemníky museli často dotovat ze svého. Pokud vůbec soudy majitelům vyhověly, tak jim daly jen zlomek sumy, o kterou je regulace připravila. Loni počátkem února Evropský soud v přelomovém rozsudku rozhodl, že tato praxe je nespravedlivá (HN 16/2).
Vláda schválila přistoupení k fiskálnímu paktu. Vláda v demisi Andreje Babiše (ANO) včera schválila přistoupení Česka k evropskému fiskálnímu paktu. Přihlásila se tím k dodržování principů rozpočtové odpovědnosti. Část paktu, která předpokládá přijetí eura, ale kabinet odmítl. Návrh musí ještě schválit Sněmovna a podepsat prezident (Právo 15/2).
NSS odročil jednání o kárných žalobách na soudkyni Královou. Nejvyšší správní soud (NSS) začal ve středu projednávat kárné žaloby na pražskou soudkyni Helenu Královou. Hrozí jí nejpřísnější kárný postih, tedy odvolání z funkce. Jednu žalobu podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a o ní včera soud začal jednat. Odpoledne ale soud tuto věc odročil na 7. března a uvedl, že ministr má do kárného návrhu doplnit, v čem přesně Králová pochybila (Právo 15/2).
Česko povolí hromadné žaloby. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán přichystal zákon, který v Česku zavede možnost podávat hromadné žaloby. Země by se tak přiblížila Spojeným státům a řadě evropských států, kde už hromadné žaloby fungují. Česko v nedávné době zažilo několik kauz, které si o hromadnou žalobu „říkaly“ (HN 15/2).
Za slušné právníky! Právníci v Česku mají „konečně“ plnohodnotné memorandum o dodržování etických hodnot. Není to tak, že by dokument, který již v říjnu podepsali soudci, notáři, státní zástupci, exekutoři a podnikoví právníci, byl až doposud polovičatý. Jen pod ním chyběl podpis nejpočetnějšího právnického stavu, advokátů. Předseda České advokátní komory Vladimír Jirousek to ale minulý týden napravil a pod společným memorandem tak už žádná větší skupina právníků nechybí (Ekonom 15/2).
Poslanci plánují notně zmírnit zákaz kouření v hospodách. Protikuřácký zákon, který v Česku platí od loňského 31. května, zakázal ve všech stravovacích zařízeních kouřit. S tím se nesmiřuje poslanec Marek Benda (ODS), který nyní předložil návrh novely, pod nějž se podepsalo dalších 85 poslanců napříč politickým spektrem (Právo 14/2).
Ústavní soudci zamítli stížnost ERÚ a Vitáskové kvůli prohlídkám. Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a jeho bývalé předsedkyně Aleny Vitáskové proti policejním prohlídkám. Odehrály se v roce 2015 v souvislosti se stíháním Vitáskové kvůli jmenování Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ (právo 14/2).
V exekuci je už každý desátý Čech. Exekutoři klepou v České republice na dveře stále častěji. Situace se loni opět zhoršila, exekuci čelí už každý desátý Čech starší 15 let. Podle aktualizované mapy exekucí, kterou sestavila nezisková organizace Otevřená společnost, se s exekucí v Česku potýká 863 tisíc lidí, z nich 151 tisíc má přes deset exekucí. Počty lidí s exekucí majetku přitom vytrvale rostou. Jen za minulý rok jich navzdory příznivému vývoji ekonomiky přibylo 31 tisíc (Právo 14/2).
Zákon o referendu není třeba, tvrdí ODS a lidovci. Česká republika nepotřebuje zákon o obecném referendu, jak o něm vyjednává hnutí ANO s komunisty a SPD. Návrh je populistický a povede k rozmělnění demokracie, uvedl po jednání s lidovci místopředseda ODS Martin Kupka (HN 14/2).
Není to revoluce, tohle už víme dlouho, říká soudce. Rozsudek Nejvyššího správního soudu (NSS), který se zastal firmy Vyrtych, není podle soudce Karla Šimky nijak průlomový. Údajně jen využívá už vydané rozsudky z minulých let. „Není to vlastně vůbec žádná revoluce,“ míní soudce Šimka. Soudkyně NSS Lenka Matyášová v rozsudku, zveřejněném tento týden, řekla, že je nepřípustná dosavadní praxe finanční správy vybírat dlužnou DPH tam, kde to jde nejsnáze (HN 14/2).
Plíživý ústavní převrat? Prezident Miloš Zeman potvrdil při večeři s premiérem Andrejem Babišem to, co avizoval už před volbami. Dává prý Babišovi neomezený čas na sestavení vlády, což de facto znamená, že Babišova vláda v demisi může vládnout tak dlouho, jak bude Babiš chtít. Ten už před volbami tomuto nápadu přizvukoval. Někteří odborníci varovali, že by šlo o ústavní puč svého druhu (Právo 12/2).
Noční můra Diag Human se vrací. Za zmařenou zakázku na obchod s krevní plazmou stát před lety zaplatil 327 milionů. Teď Diag Human v investiční arbitráži chce ještě miliardu dolarů. Začátkem března to bude dvacet šest let ode dne, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar odstartoval nejdéle trvající obchodní spor, který Česká republika, kdy vedla. V oficiálním dokumentu vyjádřil pochybnost o solidnosti předchůdce společnosti Diag Human (LN 12/2).
Obraz justice určují mediální kauzy. Pavel Šámal musí v čele Nejvyššího soudu řešit narůstající zatížení, generační obměnu i způsob komunikace sledovaných případů LN V čele Nejvyššího soudu stojíte již tři roky. Zdá se mi, že se změnila komunikace soudu navenek, působí otevřeněji, vstřícněji a lidštěji (LN 12/2).
Odešel strážce soudcovských mravů. Špičky české justice se v pátek přišly do krematoria v pražských Strašnicích rozloučit s respektovaným a oblíbeným soudcem Janem Vyklickým, který minulou neděli nečekaně zemřel. Namísto nekrologu nabízíme čtenářům LN smuteční řeč Josefa Baxy, jeho dlouholetého blízkého přítele a šéfa na Nejvyšším správním soudu, kde Vyklický zakončil svou téměř půlstoletí trvající kariéru (LN 12/2).
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz