Týden v české justici 12.3.-18.3.2018
Evropská snaha o mezinárodní spolupráci při boji proti daňovým zločinům se v českém podání pravděpodobně změní na zákon, který výrazně posílí pravomoci tuzemské finanční správy. Původní směrnice požaduje, aby se čeští berní úředníci mohli dostat k informacím bank či advokátů v případě, že je o to požádá finanční úřad jiného státu. Údaje by se týkaly například toho, kdo je skutečným majitelem účtu nebo vlastníkem firmy.
Soudkyně Králová nemůže dál soudit
Soudkyně Helena Králová se zatím nesmí vrátit ke svojí práci. Rozhodl tak kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS), když ponechal v platnosti rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), který soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 dočasně zprostil výkonu funkce. Podle NSS totiž stále reálně hrozí, že soudkyně o svůj talár definitivně přijde. NSS minulý týden na základě kárné žaloby ministra spravedlnosti snížil Králové plat na jeden rok o patnáct procent za pochybení v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství (právo 17/3).
Předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš zatím nezjistil žádné pochybení u případů, které měl na starosti obviněný Ivan Elischer (57). Korupční kauza podřízeného je ale podle něj závažná. Bureš rovněž zmínil, že státní zástupci nepodali v žádném z Elischerových případů, o kterých policie pochybuje, dovolání k Nejvyššímu soudu (právo 17/3).
Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin, o kterého mají eminentní zájem jak Američané, tak i Rusové, nemá nárok na azyl v České republice. Pražský městský soud včera zamítl jeho žalobu na ministerstvo vnitra. K té sáhl poté, co vnitro v lednu zavrhlo jeho žádost o mezinárodní ochranu. Podle vnitra i soudu se chtěl Rus pouze vyhnout vydání do USA. Nikulin si proti rozsudku může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (Právo 17/3).
MeToo znamená být in. Říct: i o mě je zájem
Zasáhne kampaň MeToo i Česko a jaké jsou právnické aspekty této kampaně? To byly otázky, na které se včera snažili najít odpovědi politici, soudci i odborníci na lidské vztahy. Sympozium hostilo pražské Karolinum a pořádala ho společnost Stálá konference českého práva. Váhu konferenci dodala záštita předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, šéfa Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) či pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Stranu, která kampaň MeToo považuje za užitečný nástroj společenské změny, však zastupovala téměř výhradně skupina asi 15 studentek, protestujících u vchodu (LN 17.3.).
Babiš jde po Murínovi
Pozice šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů je vůči vládě silná, přesně ji definuje zákon. Postavením mimo službu funkce zbaven nebude. Tlak, který dosud vyvíjel premiér v demisi Andrej Babiš na šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína, patrně zesílí. Šéf ANO to nepřímo potvrdil po jednání sněmovního výboru pro bezpečnost, kde řekl, že Murína neprodleně postaví mimo službu. Je to však jen úhybný manévr, protože odvolat ho zatím nemůže (E15 16/3).
Stíhaný soudce skončil ve vazbě
Stíhaný soudce skončil ve vazbě. Obvodní soud pro Prahu 4 včera poslal do vazby soudce odvolacího Vrchního soudu v Praze Ivana Elischera obviněného z korupce. Důvodem je obava, že by ovlivnil svědky a další spoluobviněné, případně pokračoval v trestné činnosti. Kromě Elischera putoval do vazby také hlavní spoluobviněný, Vietnamec, který podle kriminalistů domlouval uplácení v případech, ve kterých soudce rozhodoval (Právo 16/3).
Studenti proti Babišovi a Zemanovi
Tisíce studentů po celé zemi opustily včera v poledne učebny a stávkovaly „na obranu společenských a ústavních hodnot“. Do akce #Vyjdiven se s podporou svých kantorů i starších spoluobčanů zapojili mladí lidé ze tří stovek středních a vysokých škol.
„Je nás mnoho, jsme všude a jsme odhodlaní. Nejsme lhostejní k současnému dění a nehodláme mlčenlivě přihlížet,“ uvedla v Brně studentka Lucie Myslíková. V metropoli se na náměstí Svobody sešlo přes tisíc studentů i starších lidí. Mezi požadavky výstražné stávky je, aby prezident plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou (Právo 16/3).
„Mafie“ nemůže být chráněná značka pizzerií
Evropští soudci nevidí nic vtipného na snaze řetězce pizzerií chránit název restaurací označením „mafie“. Soudní tribunál EU v Lucemburku včera zamítl odvolání španělské společnosti. Tribunál se ztotožnil se stížností italské vlády, podle které je nemorální využívat v obchodě jména „zločinecké organizace“, jejíž aktivity „porušují hodnoty, na kterých stojí EU“ (Právo 16/3).
ÚS: Vina Kramného je prokázána
Marně se snažil přesvědčit soudce Ústavního soudu (ÚS) o své nevině Petr Kramný, potrestaný 28 lety vězení za vraždu své dcery a ženy na dovolené v Egyptě. Senát v čele s Janem Musilem Kramnému, odsouzenému v jednom z nejsledovanějších případů posledních let, vzkázal, že justice v jeho případě došla k přesvědčivému závěru o vině. V ústavní stížnosti Kramný namítal porušení práva na spravedlivý proces a principu presumpce neviny (Právo 16/3).
Drahoš do Senátu vyzve Sykovou
Bývalý předseda Akademie věd a neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš se chce stát senátorem. Kandidovat bude jako nezávislý kandidát v Praze 4, podporu mu již přislíbila TOP 09 nebo STAN. O Drahošově úmyslu psal koncem února deník Právo. Včera server euro.cz uvedl, že Drahoš se rozhodl. Utká se s bývalou kolegyní z AV Evou Sykovou (za ČSSD), která před deseti lety prohrála souboj s Drahošem o předsednictví AV a nyní bude svůj senátní mandát obhajovat (Právo 15/3).
Stížnosti na prezidentskou volbu řeší Ústavní soud
Nejméně šesti stížnostmi se zabývá Ústavní soud kvůli volbě prezidenta. Podali je lidé, kteří se už dříve neúspěšně obrátili na Nejvyšší správní soud, zejména kvůli výhradám ke kampani vítěze voleb Miloše Zemana, ale také kvůli registraci prezidentských kandidátů. O stížnostech musí rozhodnout plénum, tedy sbor všech 15 soudců (HN 15/3).
Mlčenlivost advokátů bude zřejmě prolomena
Evropská snaha o mezinárodní spolupráci při boji proti daňovým zločinům se v českém podání pravděpodobně změní na zákon, který výrazně posílí pravomoci tuzemské finanční správy. Původní směrnice požaduje, aby se čeští berní úředníci mohli dostat k informacím bank či advokátů v případě, že je o to požádá finanční úřad jiného státu. Údaje by se týkaly například toho, kdo je skutečným majitelem účtu nebo vlastníkem firmy (HN 15/3).
Irský soud zpochybnil polskou justici
Polský právní systém po loňských změnách prosazených pravicovou vládou strany Právo a spravedlnost čelí potíži, která může zkomplikovat spolupráci se zahraničními soudy. Irský soud odmítl vydat do Polska člena narkomafie Artura Celmera, hledaného na základě evropského zatykače. Soudkyně Aileen Donnellyová si totiž není jistá, zda se obviněnému dostane v Polsku spravedlivého procesu. Podle zahraničních kritiků je nyní polská justice pod vlivem vládních politiků (HN 15/3).
ÚS odmítl zásah do dluhové brzdy
Argumenty snesené 64 senátory nepřesvědčily Ústavní soud (ÚS), aby zasáhl do systému opatření tzv. dluhové brzdy, která by se měla začít uplatňovat při zhoršení zadlužení obcí a krajů. Podle senátorů ustanovení několika zákonů zasahuje do práva na samosprávu, soudci ale nenašli žádný důvod k zásahu. Podle napadené právní úpravy se uplatní několik konkrétních opatření v rozpočtové oblasti, pokud by se výše dluhu v sektoru veřejných institucí dostala na minimálně 55 procent nominálního hrubého domácího produktu (Právo 13/3).
Jeden se soudí za všechny
Hromadné žaloby mají do Česka přinést revoluci ve vymáhání drobných nároků proti bankám či obchodníkům PRAHA Ten pocit zažil snad každý. Obchodník neakceptuje reklamaci zjevně vadného zboží, operátor nebo banka účtuje sporné poplatky, automobilka zamontovala do nového modelu vadný díl. Ve chvíli, kdy firma není ochotna situaci řešit po dobrém, je spotřebitel postaven před volbu, jestli nad pár stokorunami mávnout rukou, či zda se soudit (LN 13/3).
Dvojí metr pro zaměstnance
Nejvyšší soud rozhodl, že zaměstnanci státu nemusí hradit škodu, již způsobili pochybením při práci. Tím ale vznikla nerovnost, neboť lidé ve firmách škodu i nadále platit musí.
Všichni zaměstnanci jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější – konkrétně ti ve službách státu. Parafrází citátu George Orwella lze popsat situaci, kterou loni vytvořil rozšířený senát Nejvyššího soudu jedním rozhodnutím v pracovněprávní oblasti. Rozhodl totiž, že pokud státní zaměstnanec způsobil škodu, za kterou instituce dostala pokutu, nemusí ji zaměstnanec hradit (LN 12/3).
Snižování daní pomocí půjček příbuzným firmám brzy skončí
Od příštího roku začnou v Evropě platit tvrdší pravidla, která mají omezit umělé snižování zisků firem vyhýbajících se tím placení vyšších daní. Pomoci má i směrnice, která omezí daňovou uznatelnost úroků z půjček. Namířena je hlavně proti praxi, kdy si majetkově provázané společnosti vzájemně půjčují peníze. O zaplacené úroky si pak snižují daně. Česko musí směrnici přijmout do konce letošního roku (HN 12/3).
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz