Týden v české justici 19.3.-25.3.2018
Snaha místopředsedy pirátů Jakuba Michálka zbavit advokáty a daňové poradce mlčenlivosti ve sněmovně nakonec neprošla. Čeští berní úředníci se tedy k citlivým informacím o jejich klientech nedostanou. Novela daňového řádu, která reagovala na snahu Bruselu zesílit boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu, nakonec prošla v kompromisní variantě. Informace o svých klientech budou českým úřadům poskytovat jen banky.
Trestat zločiny dřív, než dojdou k soudu, to chtějí od letoška špičky státního zastupitelství i justice. Už 5 let je v Česku možné se na vině a trestu s pachatelem za určitých podmínek dohodnout. Tato praxe je ale zatím využívána jen v minimu případů. Může přitom řešit přetíženost soudů i věznic (ČT1 24/3).
Herman ustoupil Drahošovi
Lidovci postaví vlastní kandidáty v necelé polovině z 27 senátních obvodů, o které se bude na podzim bojovat. Ve zbytku podpoří kandidáty z dalších středopravých stran. Včera celostátní vedení KDU- -ČSL představilo prvních pět jmen. Mezi nimi je bývalý ministr kultury Daniel Herman. Ten bude kandidovat na Chrudimsku, i když původně plánoval Prahu 4, kde bydlí. Právu ale řekl, že když se dozvěděl o kandidatuře Jiřího Drahoše právě v Praze 4, domluvili se, že si nebudou konkurovat (Právo 24/3).
Vystoupení třetího nejvyššího představitele USA a podpis prohlášení o společném boji Čechů a Američanů za mír a svobodu. To je scénář úterní mimořádné schůze dolní parlamentní komory, kterou svolal její předseda Radek Vondráček (ANO) v souvislosti s návštěvou předsedy Sněmovny reprezentantů USA Paula Ryana v Česku. Ten se stane prvním zahraničním hostem v novodobé historii Česka, který bude mít příležitost hovořit před poslanci na jejich schůzi (Právo 24/3).
Expremiér Sobotka končí s politikou
Někdejší předseda vlády a ČSSD končí k začátku dubna v Poslanecké sněmovně. Patřil k odpůrcům vládnutí s Andrejem Babišem. Po 22 letech oznámil konec svého působení ve sněmovně, a tedy ve vysoké politice expremiér a bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Své rozhodnutí oznámil na Facebooku. „Není třeba v tom hledat nějaké složité symboly či vzkazy. Moje rozhodnutí je hluboce osobní,“ napsal Sobotka, který zůstane řadovým členem ČSSD. V dolní komoře expremiéra nahradí bývalý předseda sociálnědemokratického poslaneckého klubu Roman Sklenák. Ten Sobotkův konec ve vysoké politice očekával. „Od prohraných voleb bylo cítit, že jeho pozice není příjemná. Spousta lidí v něm hledalo jediný důvod neúspěchů, což neodpovídalo realitě“ (E15 23/3).
Odposlech povolil soudce
Vedoucí katedry trestního práva Právnické fakulty UK profesor Jelínek reagoval ve své úvaze Předpisy pro odposlechy je nutné změnit (Právo, 22. 3.) na kauzu korupce soudce a významnou roli, které při jejím objasnění hrály prostorové odposlechy v kanceláři právě tohoto soudce. Tuto trestní věc dozoruje státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze. Profesor Jelínek rozdělil odposlechy na tři druhy, přičemž k prostorovým uvedl, že pro jejich povolení si trestní řád vypomáhá ustanovením § 158 d odst. 3 tr. řádu, podle něhož lze prostorový odposlech uskutečnit na základě písemného povolení státního zástupce, a dále rozvinul úvahu o zásahu do občanských práv a svobod. V závěru se pak domáhá legislativní změny tohoto ustanovení upravující povolení prostorového odposlechu soudcem (Právo 23/3).
ÚS: Zemanovo heslo proti Drahošovi čestný boj nenarušilo
Heslo prezidentské kampaně Miloše Zemana spojující jeho protikandidáta Jiřího Drahoše s migranty bylo sice zjednodušující a zkratkovité, ale z požadavků na čestný a poctivý průběh volební kampaně nevybočilo. Konstatovalo to plénum Ústavního soudu (ÚS), když odmítlo první ze šesti volebních stížností na prezidentské volby. Na billboardech a inzerátech ve prospěch Zemanovy kandidatury bylo heslo: „Stop imigrantům a Drahošovi, tato země je naše! Volte Zemana!“ Námitky směřující proti heslu odmítl už volební senát Nejvyššího správního soudu, jeho názor podpořil i ÚS (Právo 23/3).
Advokáti a daňoví poradci o tajemství nepřijdou. Poslanci pirátský návrh na poslední chvíli shodili
Snaha místopředsedy pirátů Jakuba Michálka zbavit advokáty a daňové poradce mlčenlivosti ve sněmovně nakonec neprošla. Čeští berní úředníci se tedy k citlivým informacím o jejich klientech nedostanou. Novela daňového řádu, která reagovala na snahu Bruselu zesílit boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu, nakonec prošla v kompromisní variantě. Informace o svých klientech budou českým úřadům poskytovat jen banky (HN 22/3).
Celníci budou moci kontrolovat EET v utajení, s krycími doklady
Zvýšit pravomoci celníkům se chystá ministerstvo financí. Od příštího roku by měli mít možnost vystupovat pod falešnou identitou, což jim má usnadnit například kontroly elektronické evidence tržeb nebo hazardních her. Paragraf, který to má umožnit, se objevil v navrhovaném balíčku zákonů o daních pro rok 2019, o němž jedná vláda v demisi. Celníci mají chránit ekonomické zájmy Česka a Evropské unie. Řeší podvody při obchodech, pašování zboží přes hranice a kontrolují také EET či zaměstnávání cizinců. Spadají pod ministerstvo financí (HN 22/3).
Kauza Murín: Sobotka neodpověděl
Vrchní žalobci v Olomouci si na šéfa GIBS stěžovali u premiéra. Jak ale zjistily LN, Bohuslav Sobotka se ani neobtěžoval s reakcí PRAHA Nebývá zvykem, aby si jeden ze tří nejvýše postavených žalobců v zemi stěžoval na šéfa bezpečnostního sboru. A rovnou u premiéra. Loni v dubnu se ale Ivo Ištvan z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci k takovému kroku odhodlal. Tehdejšímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi zaslal podnět k zahájení kázeňského řízení s jemu podřízeným Michalem Murínem, ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) (LN 22/3).
Pelikánova porážka
Kárný senát Nejvyššího správního soudu rozhodl o kárné žalobě ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) na soudkyni Helenu Královou. Pelikán navrhoval její odvolání z funkce kvůli řadě údajných pochybení v celkem pěti kauzách, jimž se věnovala. Senát však ministrově žádosti nevyhověl (Reflex 22/3).
ÚS: Při zajištění majetku musí být jasné souvislosti
Zajištění majetku musí být účelné a policie by při použití tohoto institutu měla předložit jasné souvislosti mezi zajišťovaným majetkem a trestní věcí. Konstatoval to v úterý senát Ústavního soudu (ÚS) v čele s Tomášem Lichovníkem, když vyhověl firmě, jež získala v dražbě nemovitost, kterou jí za několik týdnů zajistila policie. Firma si stěžovala na to, že nemovitost získala v dobré víře příklepem ve veřejné dražbě v polovině ledna 2016. V únoru ale nemovitost zajistila policie, přestože firma nemá nic společného s trestním řízením, kvůli němuž policie o zajištění rozhodla (Právo 21/3).
Přímá volba a tisíc malých Zemanů
Poslanecká sněmovna projednává přímou volbu starostů a hejtmanů. A mluvil o ní ve svém inauguračním projevu i pan prezident. Jedny nadchnul, druhé zklamal, třetí naštval. Sám patřím k těm druhým. Třetí pak právem spatřují v projevu neúctu k psaným i nepsaným společenským pravidlům, která se u nás po roce 1989 vytvořila. Pan prezident se ve svém projevu neohlížel na nic a na nikoho, jen na sebe. A možná také na lid, který ho přímo zvolil. Kdo ten lid konkrétně je, nevíme, volby jsou tajné, ale aspoň že to. Takto může v praxi, zatím naštěstí převážně slovní, vypadat moc svěřená jednomu člověku přímo lidem a lidu, tomu nekonkrétnímu, avšak všemocnému tvoru, odpovědná (LN 21/3).
Soud v JAR: Krejčíř může být vydán do Česka
Čech Radovan Krejčíř může být vydán do České republiky. Rozhodl o tom soud v Jihoafrické republice, kde si Krejčíř odpykává trest za rozsáhlou kriminální činnost. V Česku byl odsouzen za podvody a české úřady usilují o jeho vydání. Jihoafrický server IOL napsal, že konečné slovo o vydání bude mít ministr spravedlnosti Michael Masutha. Krejčíř je v JAR obžalován v dalších kauzách napojených na místní podsvětí, upozornil server. České ministerstvo spravedlnosti ještě nemá informaci o Krejčířově možném vydání oficiálně potvrzenou. Až rozhodnutí soudu JAR obdrží, zváží další postup, řekla mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová (Právo 19/3).
Každý monopol je špatný, u arbitráží dvojnásob
Má-li se zlepšit pověst rozhodčího řízení v Česku, je nezbytné zrušit monopol fakticky jediného rozhodčího soudu zřízeného zákonem. Když budeme pátrat po aktuální neoblíbenosti arbitrážních řízení na veřejné scéně a potažmo i v právnickém stavu, vidíme prvoplánově jenom jednu příčinu. Arbitrážní řízení ve spotřebitelských věcech, které mediálně vyrobilo tisíce nešťastných dlužníků v neoprávněných sporech v dluhových pastích. Jenže i když v tomto směru – jako v politice – jsou rozhodující dojmy, domnívám se, že problém leží jinde. Rozhodčí řízení je přinejmenším u části právnické veřejnosti neoblíbené proto, že namísto propagovaných výhod rychlosti, neformálnosti a „spravedlivého uchopení věci“ mají z arbitráží v Česku pocit přesně opačný (LN 19/3).
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz