Týden v české justici 26.2.-4.3.2018
Původní snaha omezit národní spolupráci proti daňovým zločinům se ve sněmovně stále více posouvá směrem k výraznému posílení moci české finanční správy. Poslanec Jakub Michálek (piráti) navrhuje, aby tuzemské finanční úřady mohly prolomit mlčenlivost nejen bank, ale i advokátů nebo daňových poradců. Ti by podle něj museli berním úředníkům poskytnout údaje o svých klientech, kdyby finanční správa měla podezření na daňový únik ve výši alespoň půl milionu korun. Michálek reaguje na novelu daňového řádu, kterou nyní ve sněmovně prosazuje ministerstvo financí.
Ondráček zvolen i hlasy ANO. Další důvod pro podporu Babišovy vlády komunisty
V téměř dvouhodinovou hádku, kdo kolaboroval s minulým režimem, se včera ve Sněmovně strhla volba šéfa komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
V tajném hlasování prošel Zdeněk Ondráček (KSČM). Získal 79 hlasů, o jeden víc, než potřeboval. Ondráčkovi zjevně pomohli vedle hlasů klubu KSČM také okamurovci a část babišovců. To znamená, že zvolení Ondráčka může být dalším argumentem pro podporu Babišovy vlády komunisty (Právo 3/3).
Boj o Senát: Herman nechává Prahu Drahošovi. Bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) chce v podzimních volbách kandidovat do Senátu. Překvapivě ale ne v Praze. Herman se bude o mandát v horní komoře parlamentu ucházet ve volebním obvodě v Chrudimi. „Jsem připravený kandidovat, v tuto chvíli se vše ladí LN 3/3).
Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) rozhodne o tom, zda vydá údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států nebo do Ruska hlavně podle závažnosti trestných činů. Přihlédne například i k tomu, která ze zemí o extradici aktivně žádala a která tak učinila později (E15 2/3).
Pelikán hájí odpouštění dluhů
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) potvrdil, že v návrhu insolvenčního zákona bude prosazovat, aby dlužníci v krajním případě nemuseli věřitelům vrátit ani korunu. „Tato novela dává lidem druhou šanci se znovu postavit na nohy, je to pro ně restart života. Není to morální hazard,“ reagoval na včerejší tiskové konferenci Pelikán na četnou kritiku z řad věřitelů, že už dnes je zneužíván osobní bankrot, kdy dlužníci musí během pěti let vrátit alespoň 30 procent závazků (Právo 2/3).
Proč Muslima zadržela zrovna ČR? Ministři chtějí vysvětlení
Stále více otázek, než odpovědí, provází případ kurdského politika Sáliha Muslima (67), kterého o víkendu zadržela policie v centru Prahy, soud jej ale pak podmíněně propustil na svobodu. Ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO) chce vysvětlení, proč muže zadržela zrovna česká policie. Okolnosti nechá prověřit šéf vnitra Lubomír Metnar (za ANO). Zatykač vydal turecký soud, podle kterého je muž terorista (Právo 2/3).
Exmanažeři pojišťovny před soudem
Kauzou státní pojišťovny EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnost) se začal ve čtvrtek zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Dva bývalí manažeři podle obžaloby manipulovali s informacemi při sjednávání pojištění více než dvoumiliardového úvěru na výstavbu cementárny ve Vietnamu, čímž způsobili stamiliónovou škodu. Oba obžalovaní vinu před soudem odmítli (Právo 2/3).
NS: Dahlgrenovo doživotí bylo odpovídajícím trestem
Doživotní vězení bylo pro pachatele čtyř vražd Kevina Dahlgrena odpovídajícím trestem, o mimořádné závažnosti jeho jednání neměli soudci Nejvyššího soudu (NS) žádné pochybnosti. Plyne to z odůvodnění verdiktu, jímž soud odmítl Dahlgrenovo dovolání. Učinil tak posmrtně – Dahlgren ve vězení spáchal sebevraždu. Doživotí lze uložit u mimořádně závažných skutků s ohledem na zvláště zavrženíhodný způsob provedení činu, těžké a neodčinitelné následky nebo zvláště zavrženíhodné pohnutky (Právo 2/3).
Jak je to s Murínem? dusili Babiše
PRAHA Od pondělka v médiích soupeří dva diametrálně protichůdné příběhy, které souvisí s personálními výměnami v klíčových pozicích státu. Podle prvního premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) nemístně tlačil na urychlený odchod Michala Murína, ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), jenž „hlídá“ policii. Hrozil mu prý skandalizací. To alespoň vyplývá z tiskové zprávy, kterou v pondělí zveřejnila GIBS (LN 2/3).
Zadeh neuspěl s další ústavní stížností
Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh neuspěl s další ústavní stížností. Uváděl v ní, že policisté, státní zástupci a soudci jsou podjatí. Ústavní soud stížnost odmítl, označil ji za nepřípustnou (HN 2/3).
Soud očistil exnáměstka Šišku
Vrchní soud v Praze včera pravomocně zprostil obžaloby exnáměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a soudního znalce Vladimíra Smejkala. Soud zamítl odvolání státního zástupce, podle kterého obžalovaní nezákonně přihráli miliardovou zakázku ministerstva firmě IBM. Pražský městský soud Šišku se Smejkalem v tomto případě už dvakrát osvobodil, odvolací soud ale napoprvé zprošťující rozsudek zrušil a vrátil kvůli doplnění revizního posudku (Právo 1/3).
Zemřel žalobce Arif Salichov
Ve věku 66 let zemřel bývalý státní zástupce Arif Salichov. Jako státní zástupce opakovaně odmítl stíhat Jiřího Čunka (KDU-ČSL) kvůli údajné korupci. Salichov působil rovněž jako jihlavský zastupitel. Zastupitelstvo opustil v polovině roku 2016 ze zdravotních důvodů. Čunka vyšetřovala policie proto, že v roce 2002, kdy byl starostou Vsetína, údajně převzal od firmy HB Real úplatek 500 000 korun. Měl za něj zajistit prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty. Salichov dvakrát konstatoval, že se trestný čin nestal, a stíhání zastavil (LN 1/3).
Levová z SPD podá trestní oznámení na Pelikána
Poslankyně SPD a místopředsedkyně ústavně právního výboru sněmovny Jana Levová podá trestní oznámení na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) kvůli tomu, že označil SPD za fašistickou stranu. V dopise, který Pelikánovi zaslala a který poskytl médiím předseda strany Tomio Okamura, napsala, že by si Pelikán měl uvědomovat vážnost své funkce ministra spravedlnosti. V listu upozornila na židovské kořeny své rodiny (HN 1/3).
Advokáti bez tajemství
Původní snaha omezit národní spolupráci proti daňovým zločinům se ve sněmovně stále více posouvá směrem k výraznému posílení moci české finanční správy. Poslanec Jakub Michálek (piráti) navrhuje, aby tuzemské finanční úřady mohly prolomit mlčenlivost nejen bank, ale i advokátů nebo daňových poradců. Ti by podle něj museli berním úředníkům poskytnout údaje o svých klientech, kdyby finanční správa měla podezření na daňový únik ve výši alespoň půl milionu korun. Michálek reaguje na novelu daňového řádu, kterou nyní ve sněmovně prosazuje ministerstvo financí (HN 1/3).
Ti, co rádi udávají
Premiér Babiš, ministr spravedlnosti Pelikán a další děti z prominentních komunistických rodin sedmdesát let od února 1948 opět řídí Česko. A mnohdy stejnými metodami. Jistě, děti nemohou za své rodiče, ale rodiče za děti ano. ISTVÁN LÉKO, šéfredaktor Babišových Lidových novin, napsal o Robertu Pelikánovi, že „je morálně nezpochybnitelnou osobou“ a že „pochází ze slavné pražské právnické rodiny“. To je hodně odvážné tvrzení. Hned se mi vybavil jeden starý rodinný příběh. Hlavou té „slavné pražské právnické rodiny“ totiž nebyl nikdo jiný než Dragutin Pelikán, docent marxismu-leninismu na katedře vědeckého komunismu právnické fakulty Univerzity Karlovy, agent StB vedený pod krycím jménem Drastík, číslo svazku 13228 (Reflex 1/3).
Pelikán potvrdil stopku elitní správkyni
Policie stíhá Helenu Horovou, která řešila kauzy, v nichž je podezření na tunelování, i případy z pomezí byznysu a politiky. Insolvenční správkyně Helena Horová řešila velké a citlivé krachy firem typu sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading nebo outletového centra u Letiště Václava Havla. Teď má kvůli trestnímu stíhání pozastavenou činnost. Nepomohlo jí ani odvolání k ministrovi spravedlnosti Robertu Pelikánovi (ANO). Kvůli které kauze nesmí Horová působit, policie ani Pelikánův úřad neuvedly (E15 28/2).
ÚS klepl přes prsty lovce nehod, kteří se živí na povinném ručení
Nejrůznější firmy mající svůj byznys na dopravních nehodách, tedy tzv. lovci nehod, nemohou parazitovat na vyplácení škody z povinného ručení. Konstatoval to v úterý Ústavní soud (ÚS), když dal za pravdu České pojišťovně ve sporu s firmou Nehodová služba. Jádro sporu tkvělo v opravě auta po dopravní nehodě. Řidička, která nehodu nezavinila, si nechala opravit automobil v neznačkovém servisu. Ten vyfakturoval pojišťovně opravu v hodnotě 31 tisíc korun, ačkoli provedl opravu méně kvalitně a s menšími náklady. Pojišťovna pak proplatila pouze 18 tisíc korun, načež řidička přenechala pohledávku Nehodové službě, jež se pustila s pojišťovnou do sporu o zbytek částky. Obvodní soud pro Prahu 1 žalobu zamítl, odvolací Městský soud ale firmě vyhověl a nařídil, aby pojišťovna rozdíl mezi částkami zaplatila (Právo 28/2).
Uzavření manželství i adopce dětí jsou pro homosexuály stále v nedohlednu
Většina hlasů pro změnu občanského zákoníku, která by umožnila homosexuálům uzavírat sňatky se stejnými právy jako ostatní, se ve Sněmovně najde obtížně. Kromě 22 pirátů pro takovou změnu není ani jeden celý poslanecký klub. Stopku by měli podle řady zákonodárců dostat gayové i lesby ve změně, která by jim umožnila adoptovat děti. „Jedná se o změně občanského zákoníku, aby se redefinovalo manželství ze svazku muže a ženy na svazek dvou osob, čímž by se umožnily sňatky i homosexuálních párů. Včetně adopcí a všeho, co s tím souvisí,“ řekl Právu pirátský poslanec František Kopřiva, který má téma na starost (Právo 27/2).
Chtějí mě zlikvidovat, brání se soudce
Chtějí mě zlikvidovat, brání se soudce. Chomutovský soudce Ivan Novák žádá po státním zástupci, aby zastavil jeho trestní stíhání pro korupci a zneužití pravomoci úřední osoby. Policie jej už skoro dva roky viní z toho, že převzal od advokáta Josefa Douchy úplatek 80 tisíc za to, že předčasně propustil z vězení jeho klienta, miliardáře Tomáše Malinu. Podle něj policie nemá v ruce žádný, byť nepřímý důkaz. Je přesvědčen, že jeho stíhání je odplatou za to, že podmínečně propustil z vězení bývalého senátora za ODS a někdejšího starostu Chomutova Alexandra Nováka, který si odpykával čtyřletý trest za korupci (Právo 27/2).
Šance na férovější exekuce
Senátoři chtějí odstranit závislost exekutorů na věřitelích. U poslanců pohořeli, na řadě je Ústavní soud PRAHA Chce-li dnes dopravní podnik, banka či malý podnikatel vymoci svůj soudem přiznaný dluh, může si podle libosti vybrat kteréhokoliv ze 150 českých exekutorů. Věřitelům tento systém vyhovuje, dlouhodobě je ale trnem v oku drtivé většině exekutorů i neziskových organizací, které radí lidem zabředlým do dluhů. Nyní získali silného spojence. Pětadvacet senátorů minulý týden zaslalo do brněnské Joštovy ulice návrh, jímž žádají Ústavní soud o zrušení paragrafů exekučního řádu, jež umožňují věřiteli volbu, který exekutor jeho dluh vymůže (LN 27/2).
Stát chystá hromadné žaloby po vzoru USA
Ministerstvo spravedlnosti připravuje zákon, který umožní Čechům podávat hromadné žaloby. Pomohly by například motoristům poškozeným aférou Dieselgate, kvůli níž se s koncernem Volkswagen chtějí soudit tisíce lidí. Nový zákon by měl podstatně usnadnit přístup ke spravedlnosti lidem, jež poškodí nějaká firma. Typickým příkladem jsou například majitelé dieselových automobilů vybavených podvodným softwarem koncernu Volkswagen, zákazníci podvedení na prodejních akcích takzvaných šmejdů či spotřebitelé, kteří se cítí být poškozeni dvojí kvalitou potravin. Dnes nespokojení zákazníci možnou žalobu často vzdávají (Týden 26/2).
Osud závislý na psím čumáku
Přibývá případů, kdy o osudu podezřelých ze závažných trestných činů rozhoduje policejní pes. Do vězení na základě takzvané pachové identifikace putovali například Lukáš Nečesaný nebo Jan Eliáš. Jenže se ukázalo, že neprávem. Ačkoli mnozí experti metodu zpochybňují, policie na ní zatím trvá. Dávejte si pozor, kudy chodíte a na co saháte. Pokud se tam, kde jste se vyskytli, stane vražda, můžete jít sedět. Jako Jan Eliáš. Znal se s prostitutkou, kterou někdo v jejím bytě nejprve spoutal a potom bil, bodal, sekal a nakonec škrtil. Žena na místě zemřela. Policie Eliáše zadržela, protože podle výpisu z mobilu byl klientem zavražděné ženy a pachové stopy ukázaly, že byl na místě činu. Jiný důkaz policie neměla, motiv, svědectví, vražednou zbraň, nic, přesto byl Eliáš odsouzen na 13 let. Eliášův advokát se nevzdal, případ hnal k Ústavnímu soudu, který nakonec muže osvobodil (Týden 26/2).
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz