Učinkování dětí v reklamě
Zákaz se vztahuje na každé dítě mladší 15 let anebo navštěvující školu a netýká se jen účinkování v reklamě, ale jakékoliv uměleckou, kulturní, sportovní a reklamní činnost pro právnickou nebo fyzickou osobu.
Slyšela jsem, že děti podle nějakých nových zákonů nesmějí účinkovat v reklamě. Je to pravda ?
Ne, takto striktně řečeno to pravda není, avšak racionální základ Vaše informace bohužel má: skutečnost je totiž taková, že od 1. listopadu 2004 podle novely zákona o zaměstnanosti nebudou smět děti výdělečně účinkovat v reklamě bez povolení úřadu práce, vydaného dokonce vždy konkrétně pro určité dítě a určitou činnost ! Zdůrazňuji, že jde o účinkování s povahou práce, kdy dítě musí něco vykonávat, nikoliv o prosté užití fotografie dítěte v reklamě. Fotografie dětí, pořízené bez práce (tedy například dříve rodiči či třeba při hře ve školce nebo třeba z fotografie z fotobanky), mohou být používány v reklamě stejně jako dosud, t.j. s pouhým souhlasem rodičů a/nebo větších dětí samotných.
Zákaz se vztahuje na každé dítě mladší 15 let anebo navštěvující školu a netýká se jen účinkování v reklamě, ale jakékoliv uměleckou, kulturní, sportovní a reklamní činnost pro právnickou nebo fyzickou osobu. Zákaz se netýká zájmové kulturní činnosti v amatérských souborech a základních uměleckých školách, vystupování na uměleckých a kulturních akcích pořádaných školou, školským zařízením nebo ústavem sociální péče nebo na akcích, na kterých se škola, školské zařízení nebo ústav sociální péče organizačně podílí, činnosti konané v rámci výchovy a vzdělávání ve školách a školských zařízeních v souladu se vzdělávacími programy, účasti na uměleckých a sportovních soutěžích, pokud nejde o činnosti za odměnu, nebo činnosti konané v rámci mimoškolní výchovy a při ostatních nekomerčních zájmových aktivitách, které nejsou vykonávány za odměnu.
Pokud jde o „běžné“ komerční účinkování reklamě, které zákon definuje jako „reklamní provádění úkonů v reklamě a propagaci výrobků, služeb nebo jiných objektů a předmětů a činnost v modelingu“, Úřad práce prozkoumá, zda je přiměřené věku dítěte, není pro něj nebezpečná, nebrání jeho vzdělávání nebo docházce do školy a účasti na výukových programech, nepoškozuje jeho zdravotní, tělesný, duševní, morální nebo společenský rozvoj a shledá-li vše v pořádku, účinkování povolí.
O povolení rozhoduje úřad práce na základě písemné žádosti podané zákonným zástupcem, která musí mimo jiné obsahovat lékařský posudek, pojištění provozovatele a další množství různých náležitostí. Povolení může být vydáno nejdéle na dobu jednoho roku, přičemž v povolení výkonu činnosti dítěte úřad práce stanoví i dobu, po kterou smí dítě činnost vykonávat (a zákon doplňuje různé další podmínky, týkající se noční činnosti, odpočinku apod.). Povolení lze prodloužit a lze o ně žádat opakovaně.
Zjistí-li úřad práce, že dítě vykonává činnost bez povolení anebo provozovatel činnosti při výkonu činnosti dítěte porušil povinnosti, může činnost namístě zakázat. Těm, kteří účinkování dítěte umožnili, včetně rodičů a toho, pro nějž byla činnost vykonávána, může pak úřad uložit pokutu až do výše 2.000.000,- Kč.
Nové předpisy vycházejí z Evropské direktivy č. 94/33; na její obhajobu však musím uvést, že v rámci implementace dokázali čeští zákonodárci přidat spoustu byrokracie, kterou direktiva vůbec nevyžadovala. Ponižující pocit rodiče, jdoucího s uctivou žádostí a lékařským potvrzením na úřad práce, aby jeho dítě mohlo do vytouženého komparsu v dětském televizním pořadu, tak nepadá na vrub direktivě, ale především domácím byrokratům !
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz