Úkoly a postavení Úřadu průmyslového vlastnictví
Cílem dnešního článku je seznámit čtenáře s úkoly, které plní Úřad průmyslového vlastnictví v oblasti ochrany průmyslových práv. Úřad průmyslového vlastnictví (dále jen Úřad) je ústředním orgánem státní správy na úseku ochrany průmyslového vlastnictví. Úřad plní především funkci národního patentového a známkového úřadu a dále systematicky buduje a zpřístupňuje fond světové i národní patentové literatury.
Cílem dnešního článku je seznámit čtenáře s úkoly, které plní Úřad průmyslového vlastnictví v oblasti ochrany průmyslových práv. Úřad průmyslového vlastnictví (dále jen Úřad) je ústředním orgánem státní správy na úseku ochrany průmyslového vlastnictví. Úřad plní především funkci národního patentového a známkového úřadu a dále systematicky buduje a zpřístupňuje fond světové i národní patentové literatury. Základní postavení Úřadu je vymezeno v zákoně č. 14/1993 Sb. , o opatřeních na ochranu průmyslového vlastnictví. Další úkoly jsou Úřadu svěřeny ostatními předpisy, které poskytují ochranu jednotlivým průmyslovým právům.
Historie státního orgánu, který působí v oblasti ochrany průmyslového vlastnictví, začíná v roce 1919. Tehdy byl založen Patentní úřad v Praze a společně s ním vznikl Patentní soud. Agenda ochranných známek spadala až do roku 1950 do působnosti obchodních a živnostenských komor a také do působnosti ministerstva průmyslu. Odvolacím orgánem v druhé instanci byl Nejvyšší soud. V roce 1952 byl ustaven Úřad pro vynálezy a zlepšovací návrhy, později Úřad pro vynálezy (také Úřad pro vynálezy a normalizaci). Tento státní orgán se později nazýval Úřad pro objevy a vynálezy a Federální úřad pro vynálezy. Po rozpadu federace vzniká současný Úřad průmyslového vlastnictví. Obdobné státní orgány, jako Úřad, existují také ve všech zemích Evropské unie. Dokonce můžeme říci, že podobné úřady existují téměř ve všech státech světa.
Zákon o opatřeních na ochranu průmyslového vlastnictví stanoví, že sídlem Úřadu je Praha. Úřad nalezneme na adrese Antonína Čermáka 2a, Praha 6 – Bubeneč. V čele úřadu je předseda, kterého jmenuje o odvolává vláda.
Úřad průmyslového vlastnictví vykonává v oblasti průmyslově právní ochrany činnosti, které jsou mu svěřeny zákonem o opatřeních na ochranu průmyslového vlastnictví. Uvedený zákon vymezuje činnosti Úřadu pouze na obecné úrovni, konkrétní úkoly v procesu ochrany průmyslového vlastnictví mu svěřují dílčí zákony z oblasti průmyslových práv. Dále uvádím přehled činnosti Úřadu a připojuji také přehled předpisů, které tyto činnosti upravují.
V rámci ochrany průmyslového vlastnictví plní Úřad zejména následující úkoly:
- uděluje patenty na vynálezy podle zákona č. 527/1990 Sb. , o vynálezech a zlepšovacích návrzích a podle vyhlášky Federálního úřadu pro vynálezy č. 550/1990 Sb. , o řízení ve věcech vynálezů a průmyslových vzorů; dále sem spadá agenda podle zákona č. 206/2000 Sb. , o ochraně biotechnologických vynálezů a o změně zákona č. 132/1989 Sb. , o ochraně práv k novým odrůdám rostlin a plemenům zvířat, ve znění zákona č. 93/1996,
- rozhoduje o poskytnutí ochrany na průmyslové vzory (porobnosti stanoví zákon č. 207/2000 Sb. , o ochraně průmyslových vzorů),
- rozhoduje o poskytnutí ochrany na užitné vzory (zákon č. 478/1992 Sb. , o užitných vzorech),
- rozhoduje o poskytnutí ochrany na konstrukční schémata polovodičových výrobků (tzv. topografie polovodičových výrobků) podle zákona č. 529/1991 Sb. , o ochraně topografií polovodičových výrobků,
- působí jako národní známkový úřad (zákon č. 137/1995 Sb. , o ochranných známkách a vyhláška Úřadu průmyslového vlastnictví č. 213/1995 Sb. , k provedení zákona o ochranných známkách),
- rozhoduje o zápisu označení původu ( zákon č. 159/1973 Sb. , o ochraně označení původu výrobků, vyhláška Úřadu pro vynálezy a objevy č. 160/1973 Sb. , o řízení ve věcech označení původu výrobků),
- vykonává činnosti podle předpisů o patentových zástupcích (tj. podle zákona č. 237/1991 Sb. , o patentových zástupcích a podle vyhlášky Federálního úřadu pro vynálezy č. 350/1991 Sb. , o odměňování patentových zástupců),
- vede ústřední fond světové literatury.
Z uvedeného přehledu je patrné, že průmyslovým vlastnictvím dnes rozumíme širokou škálu práv k tzv. nehmotným statkům. K tomu, aby jednotlivá práva vznikla jako předmět průmyslových práv, je třeba výroku státního orgánu, který je uzná a registruje v příslušném rejstříku. Tímto orgánem je v České republice Úřad průmyslového vlastnictví.
Kromě rozsáhlé agendy, která odpovídá výše uvedeným činnostem, spadá do působnosti Úřadu také podpora rozvoje a ochrany průmyslového vlastnictví. Dále Úřad poskytuje rozličné služby pro veřejnost. Tyto služby poskytuje v oblasti průmyslově právních informací. V rámci širokých služeb veřejnosti nabízí Úřad např. prezenční výpůjčky patentové literatury. Ve studovně Úřadu je veřejnosti k dispozici rozsáhlá patentová literatura, a to zejména úplné popisy nebo části národních a zahraničních udělených patentů, zveřejněných patentových přihlášek, zapsaných průmyslových a užitných vzorů. Ve studovně se nachází také ostatní odborná literatura (věstníky, třídníky apod.). Podle materiálů Úřadu je v současné době k dispozici cca 30 miliónů patentových dokumentů z 26 států včetně dokumentů, na něž byly uděleny patenty na základě Evropské patentové úmluvy a Smlouvy o patentové spolupráci (PTC). Novější materiály jsou k dispozici na CD-ROMech a DVD. Ve studovně je dále možnost přístupu v režimu on-line do řady zahraničních databází. Knihovna Úřadu zahrnuje také monografie z oblasti techniky, odborné časopisy a slovníky.
Úřad nabízí veřejnosti také rešeršní služby. Odborní pracovníci Úřadu zpracovávají na objednávku různé druhy patentových a známkových rešerší. Z velmi široké nabídky služeb dále uvádím např. sledování stavu vybraných oblastí techniky a permanentní zasílání patentových dokumentů. Tuto službu si může objednat uživatel, který má zájem o sledování vývoje techniky v určitém oboru.
Základní informační služby jsou poskytovány bezplatně. Platí se za služby spojené se zvláštními náklady, tj. za využití služeb informačního specialisty, za služby související s pořizováním kopií a zasíláním patentových materiálů. Zpoplatněny jsou také všechny rešeršní služby.
Úřad průmyslového vlastnictví se velmi dobře prezentuje také prostřednictvím Internetu, a to na své domovské stránce a na adrese www.upv.cz. Na Internetu Úřad poskytuje informace o své činnosti, o poskytovaných službách, uvádí zde základní informace o jednotlivých průmyslových právech a základních právních předpisech. Od roku 2000 funguje rešeršní databáze národních známek a ve stejné době byl zahájen provoz on-line patentové databáze a on-line databáze průmyslových vzorů.
Úřad průmyslového vlastnictví v rámci své činnosti zajišťuje komplexní ochranu průmyslových práv, rozhoduje o ochraně výsledků technické tvůrčí činnosti (vynálezy a užitné vzory) chrání předměty technického výtvarnictví (průmyslové vzory), vede registry práv na označení (ochranných známek a označení původu) a zabývá se také ochranou topografií polovodičových výrobků. Dále jsme v dnešním článku uvedly, že úřad poskytuje rozsáhlé služby pro veřejnost. Celou svou činností Úřad přispívá k rozvoji průmyslového vlastnictví a ke zvyšování jeho právní ochrany v České republice.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz