Uplatnění probačního dohledu
Novela zákona č. 140/1961 Sb. , trestní zákon z roku 2001 včlenila do trestního zákona nová ustanovení 26a a 26b, které detailněji vymezují podstatu, účel a obsah probačního dohledu a povinností z něj vyplývající.
Probační dohled se uplatňuje u řady institutů. Jde například o podmíněné upuštění od potrestání s dohledem, kdy za situace, že pachatel spáchal trestný čin menší nebezpečnosti pro společnost, jeho spáchání lituje a projevuje účinnou snahu po nápravě může soud podmíněně upustit od potrestání, považuje-li za potřebné po stanovenou dobu sledovat chování pachatele. Soud poté stanoví zkušební dobu a vysloví nad pachatelem dohled.
Dohled se uplatňuje také při podmíněném odsouzení, kdy v souladu s ustanovením § 60 trestního zákona může soud výjimečně vzhledem k okolnostem případu a osobě odsouzeného ponechat podmíněné odsouzení v platnosti, i když odsouzený zavdal příčinu k nařízení výkonu trestu a stanovit nad odsouzeným dohled. Je zde patrná snaha zákonodárce o to, aby v těchto případech nedocházelo k nežádoucímu zevšeobecnění přeměny podmíněně odloženého trestu odnětí svobody v nepodmíněný trest odnětí svobody a byla umožněno jeho pokračování tam, kde je to žádoucí.
Soud též může podle § 60a trestního zákona při podmíněném odložení výkonu trestu odnětí svobody vyslovit zároveň nad pachatelem dohled. Dohled se u tohoto institutu realizuje tedy hned od počátku. Dohled může soud podle § 63 trestního zákona vyslovit nad pachatelem také v případě, že podmíněně propouští odsouzeného z výkonu trestu odnětí svobody.
Za jakýsi zvláštní způsob probace je možno považovat dohled podle ustanovení § 73 odst.1 písm. c) zákona č. 141/1961 Sb. , trestní řád, kdy je dohled pojímán jako prostředek nahrazující vazbu. Podle tohoto ustanovení může orgán rozhodující o vazbě v případě vazby útěkové a předstižné ponechat obviněného na svobodě nebo ho propustit na svobodu, jestliže s ohledem na osobu obviněného a povahu projednávaného případu lze účelu vazby dosáhnout dohledem probačního úředníka nad obviněným.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz