Úprava bydlení manželů v novém občanském zákoníku
Nový občanský zákoník obsahuje podrobnou úpravu záležitostí týkajících se bydlení manželů, a to jak za trvání manželství, tak i po jeho zániku (ať již k jeho zániku dojde smrtí nebo rozvodem). Cílem nové úpravy je nejen vymezení základních pravidel pro vznik souvisejících práv a povinností manželů, ale též ochrana rodinného obydlí (i před vlastním jednáním některého z členů rodiny). Některá z předmětných ustanovení se však mohou dotýkat i práv třetích osob, a tyto by si jich tedy rovněž měly být vědomy.
Nový občanský zákoník předpokládá, že v souladu s hlavním účelem manželství, tj. založením rodiny, řádnou výchovou dětí a vzájemnou podporou a pomocí, budou manželé převážně bydlet společně, a stanoví, že manželé mají obydlí tam, kde mají rodinnou domácnost.
Na volbě umístění rodinné domácnosti a případných změnách se mají manželé dohodnout. Pokud by se však manželé na takové podstatné záležitosti nedohodli, může soud na návrh jednoho z nich nahradit svým rozhodnutím souhlas druhého manžela, pokud tento druhý manžel odmítá svůj souhlas bez vážného důvodu a v rozporu se zájmem rodiny.
V případě, že manžel žádá z vážných důvodů o přeložení rodinné domácnosti, má mu druhý manžel vyhovět, ledaže důvody pro setrvání převažují nad důvody pro tuto změnu.
Pokud se manželé dohodnou, že budou bydlet trvale odděleně, má dle nového občanského zákoníku jejich dohoda stejné právní účinky jako opuštění rodinné domácnosti s úmyslem žít trvale jinde. Např. dle § 699 odst. 1 NOZ může manžel žádat, aby mu druhý manžel vydal to, co patří k obvyklému vybavení rodinné domácnosti a náleží výhradně jemu; to, co náleží manželům společně, si obecně rozdělí rovným dílem Toto se však neuplatní, pokud potřebuje manžel to, co patří k obvyklému vybavení rodinné domácnosti, zejména také pro společné nezletilé dítě nebo nezletilé dítě žijící v rodinné domácnosti, které nenabylo plné svéprávnosti.
Vznik práva na bydlení
Nový občanský zákoník výslovně stanoví, že pokud je obydlím manželů dům nebo byt, k němuž má jeden z manželů výhradní právo (jiné než závazkové) umožňující tam bydlet, uzavřením manželství vznikne druhému manželu právo bydlení (obdobně to platí, pokud takové výhradní právo získá za trvání manželství). Na druhou stranu manžel, který má právo bydlení, má postavení ručitele svého manžela.
Podobná úprava platí i ve vztahu k nájemnímu (a jinému obdobnému) právu, kdy manželům vzniká společné nájemní právo, ledaže se manželé dohodnou jinak. Manželé jsou ze společného nájemního práva zavázáni a oprávněni společně a nerozdílně.
Ochrana rodinné domácnosti
Nový občanský zákoník dále zavádí podstatné omezení při nakládání s domem či bytem, ke kterému má alespoň jeden z manželů právo s ním nakládat (resp. ve vztahu němuž mají společné nájemní právo) v případě, že se v něm nachází rodinná domácnost manželů nebo rodiny, a současně je jej k bydlení manželů nebo rodiny nezbytně třeba.
V takové situaci se manžel musí se zdržet všeho a předejít všemu, co může bydlení znemožnit nebo ohrozit, zejména nesmí bez souhlasu druhého manžela takový dům nebo byt zcizit (nebo nájem ukončit), či zřídit právo, jehož výkon je neslučitelný s bydlením manželů nebo rodiny (např. nájemní právo nebo věcné břemeno omezující podstatně chod rodinné domácnosti), ledaže zajistí manželovi nebo rodině po všech stránkách obdobné bydlení s bydlením dosavadním. Pro souhlas manžela je stanovena obligatorní písemná forma.
Pokud by manžel přistoupil k takovému zakázanému jednání bez (písemného) souhlasu druhého manžela, je druhý manžel oprávněn dovolat se neplatnosti takového právního jednání. Důsledky úspěšného dovolání se takové relativní neplatnosti může podstatným způsobem zasáhnout i do práv třetích osob (např. kupujícího nemovitosti, v níž se nacházela rodinná domácnost). Proto nelze než doporučit, aby při transakcích, na které by se výše popsaná úprava mohla vztahovat, byly související otázky ve smluvním textu jednoznačně vyřešeny, zejména aby byl poskytnut písemný souhlas druhého manžela (buď v samostatné listině nebo jako součást textu uzavírané smlouvy).
Pro úplnost je třeba uvést, že případná odchylná dohoda manželů o těchto záležitostech (vyžadující rovněž písemnou formu) nesmí zhoršit postavení jejich společného nezletilého dítěte (popř. dítěte svěřeného do jejich společné péče nebo péče jednoho z nich), které nenabylo plné svéprávnosti a žije s nimi v rodinné domácnosti, ani práv třetích osob (samozřejmě nedá-li k tomu dotčená třetí osoba písemný souhlas).
Bydlení po zániku manželství
Nový občanský zákoník dále obsahuje úpravu řešení otázky bydlení pro případ zániku manželství, a to samostatně pro případ zániků manželství úmrtím jednoho z manželů nebo rozvodem.
Pokud zaniklo manželství smrtí jednoho z manželů, řídí se otázky bydlení pozůstalého manžela následujícími pravidly:
|
|
|
Jestliže dojde k zániku manželství rozvodem, uplatní se následující regulace:
|
|
|
Podrobnější úpravu otázek spojených s bydlením lze jistě uvítat, neboť bude poskytovat manželům vodítko pro jejich chování. Předpokladem naplnění této funkce však je obeznámení se širší veřejnosti s touto úpravou a její správné pochopení (zejména když zvolené formulace mohou právním laikům činit jisté obtíže). Na druhé straně bude nová úprava klást v praxi zvýšené nároky na rozhodování soudů (a jeho rychlosti), a to zejména ve vztahu ke zřizování práva odpovídajícího věcnému břemenu bydlení.
JUDr. Luboš Nevrkla, Ph.D.,
advokát
Mališ Nevrkla Legal, advokátní kancelář, s. r. o.
Longin Business Center
Na Rybníčku 1329/5
120 00 Praha 2
Tel.: +420 296 368 350
Fax: +420 296 368 351
e-mail: law.office@mn-legal.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz