Určení otcovství po rozvodu, od kterého neuplynulo 300 dní
Kdo je právně rodičem dítěte, které se narodí do tří set dnů od právní moci rozsudku o rozvodu s bývalým manželem? Kdo je zapsán v rodném listě? A jak docílit určení biologického otce namísto bývalého manžela či manžela?
Případů, kdy rodiče řeší tuto otázku, přibývá. Rozvody nejsou jednoduchou záležitostí a k formálnímu rozvodu může dojít po více než roce od podání návrhu na rozvod, a to i za situace, kdy už je na cestě dítě, které má manželka či bývalá manželka s novým mužem. Ze zákona nastává právní fikce, že otcem dítěte je bývalý manžel.Mnozí rodiče ani netuší, že tato fikce existuje a ke svému úžasu zjistí tuto velmi nepříjemnou věc až v porodnici. Mezi touto fikcí zasáhnutými lidmi pak kolují rady, jak situaci řešit, a to souhlasným prohlášením před narozením dítěte, notářským zápisem rodičů, svatbou apod. Tyto rady však jen značně věc zkomplikují, neboť nemají právní základ a nakonec věc nezbude než řešit soudně.
Jak situaci prakticky řešit?
S ohledem na vysokou rozvodovost, která v dnešní době nadále roste, dále na fakt, že před samotným rozvodem rodičů musí být provedeno řízení o úpravě poměrů k nezletilým dětem pro dobu před a po rozvodu, z časových důvodů mnohdy není možné, aby se za otce dítěte narozeného do pozdějšího vztahu mohl považovat skutečný biologický otec dítěte.
Právní úprava, kterou zavedl nový občanský zákoník tyto situace zohledňuje a připouští skutečnost, že ve velkém počtu případů je otec dítěte někdo jiný než manžel matky. Občanský zákoník umožňuje, aby právní rodičovství odpovídalo faktickému stavu biologického rodičovství, a to bez nutnosti rodičů podstoupit časově i finančně nákladné řízení o popření první domněnky otcovství (§ 785 a násl.). Úprava je obsažena v ustanovení § 777 ObčZ, které stanovuje, že narodí-li se dítě v době mezi zahájením řízení o rozvodu manželství a třístým dnem po rozvodu manželství, a manžel, popřípadě bývalý manžel matky prohlásí, že není otcem dítěte, zatímco jiný muž prohlásí, že je otcem dítěte, má se za to, že otcem je tento muž, připojí-li se matka k oběma prohlášením.
To znamená, že souhlasným prohlášením matky, matrikového otce (bývalého manžela) a jiného muže (tzv. domnělého otce) je možné vytvořit domněnku, která bude tomuto domnělému otci svědčit. O návrhu rozhoduje soud.
Zde pozor, návrh lze podat nejpozději do uplynutí jednoho roku od narození dítěte. K určení otcovství k dítěti nemůže dojít dříve, dokud nenabude právní moci rozhodnutí o rozvodu manželství. Pokud je podán návrh dříve, než bude manželství rozvedeno, soud řízení přeruší.
Souhlasné prohlášení musí obsahovat:
- prohlášení manžela matky, resp. bývalého manžela matky o tom, že není otcem dítěte
- prohlášení jiného muže – biologického otce, že je otcem dítěte
- prohlášení matky, že se k oběma výše uvedeným prohlášením připojuje, tedy že souhlasí s tím, že bývalý manžel není otcem dítěte a otcem dítěte je muž, který se za otce prohlásil.
Nejdůležitějším krokem po ukončení řízení u soudu je přepis rodného listu dítěte. Matrika na základě první domněnky nejdříve automaticky do rodného listu zapíše bývalého manžela a je ochotna rodný list přepsat pouze po předložení listiny od soudu dle § 5 odst. 1 písm. b) zákona č. 301/2001 Sb. , o matrikách. Matriční úřady zapisují údaje do matriky na základě rozhodnutí o určení rodičovství, změny v matriční knize se pak provádějí na základě veřejných listin nebo jiných listin, stanoví-li tak zákon o matrikách. Touto listinou je soudní protokol, ve kterém je souhlasné prohlášení všech zúčastněných zaznamenáno.
Pokud jedna strana nesouhlasí?
Záleží na tom, který účastník nesouhlasí a jaký je jeho motiv. Často se matky bojí, že jejich manžel bude dělat problémy. Není tomu tak, brzy si manželé a bývalí manželé uvědomí, že nechtějí být zapsáni v rodném listě u cizího dítěte, nechtějí se vystavovat vyživovací povinnosti a mít dědice. Nový muž – biologický otec, pokud by nesouhlasil, podá manžel a matka návrh na popření otcovství a návrh na určení otcovství, soud nařídí DNA testy a otcovství určí. A konečně, pokud by nesouhlasila matka? Lze opět popřít otcovství, po něm domnělý otec podá návrh na určení otcovství. Řešení jsou. Až na jednu výjimku případu, a to, pokud by manžel (bývalý manžel) a matka nesouhlasili. Dítě bude mít otce, domnělý otec nemá možnost se otcovství domoci. Toto je však jiná problematika.
Jednoduchý vzor, který by mohly strany pro soud použít.
Vzor
Příslušný soud
V _______ dne __.2017
Otec:
Matka:
Bývalý manžel:
Nezl:
Návrh na určení otcovství souhlasným prohlášením rodičů dle ust. § 777 Občanského zákoníku a § 416 ZŘS
Přílohy:
Plná moc advokáta
Rozsudek o rozvodu č.j. vydaný _____ soudem – kopie
Rodný list nezletilého – kopie
I.
Dne ____. 2017 se narodil nezl. Vzhledem k tomu, že se nezl. narodil v době, kdy neuplynulo tři sta dní od rozvodu manželství, všichni účastníci řízení souhlasně prohlašují, že:
bývalý manžel není otcem nezl. syna
domnělý otec je otcem nezl. syna
matka se připojuje k oběma prohlášením.
Zároveň rodiče žádají o určení příjmení nezl. synovi po otci – ____. A toto oznámit příslušnému matričnímu úřadu.
Důkaz: výslech účastníků
II.
Na základě výše uvedeného všichni účastníci navrhují, aby Soud vydal tento
r o z s u d e k:
I. Určuje se, že X, nar. __ je otcem nezl., nar.
II. Žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů řízení.
X …………………
Y …………………
Z …………………
JUDr. Eva Ondřejová, LL.M., PhD.,
advokátka
Bohdan Chrenovský,
paralegal
Advokátní kancelář ONDŘEJOVÁ
Příčná 8
110 00 Praha 1
Tel: +420 777 086 287
e-mail: eva.ondrejova@ondrejova.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz