Uspokojení zástavních věřitelů v rámci konkursu
Zástavní věřitelé, v jejichž prospěch bylo na majetku úpadce v postavení obligačního dlužníka zřízeno zástavní právo, mají v souladu s § 28 zákona o konkursu a vyrovnání (zákon č. 328/1991 Sb. ) postavení tzv. oddělených věřitelů. To znamená, že mají ze zákona právo na to, aby jejich pohledávka byla v rámci konkursu uspokojena (uhrazena) ze zpeněžení zástavy – tj. věci, práva nebo pohledávky, jimiž byla zajištěna.
Postavení odděleného věřitele nezískává zástavní věřitel automaticky na základě toho, že správce konkursní podstaty zahrne zástavu do soupisu konkursní podstaty. Vždy je tak třeba, aby zástavní věřitelé řádně a včas přihlásili své pohledávky zajištěné zástavním právem do konkurzu. Navíc, na rozdíl od ostatních konkursních věřitelů, musí zástavní věřitelé do přihlášky mimo jiné uvést, že uplatňují oddělené uspokojení své pohledávky z titulu zástavního práva.
Přihlásit pohledávky do konkursu lze pouze ve lhůtě stanovené soudem v usnesení o nařízení konkurzu, nejpozději však do 2 měsíců od konání přezkumného jednání. K přihláškám pohledávek došlým po uplynutí této lhůty nebude v konkursním řízení přihlédnuto. Zástavní věřitelé (a samozřejmě i všichni ostatní konkursní věřitelé) tak musí své pohledávky za úpadcem zajištěné zástavním právem přihlásit do konkursu včas – promeškají-li tuto lhůtu, má to z hlediska dalšího trvání jejich zástavního práva fatální důsledky (viz dále).
Výše uvedeným způsobem se přihlašují do konkursu i takové pohledávky zajištěné zástavním právem, které se do prohlášení konkursu nestaly splatnými. Ze zákona o konkursu a vyrovnání totiž vyplývá, že jedním z účinků prohlášení konkursu je i to, že se nesplatné pohledávky úpadce a jeho závazky, které mají být uspokojeny z podstaty, považují v konkursu za splatné. Zástavním právem zajištěná pohledávka se tak stane splatnou nejpozději dnem prohlášení konkursu na majetek úpadce.
K uspokojení oddělených věřitelů může dojít až potom, co správce konkursní podstaty zpeněží věc, která je zatížena zástavním právem. Zpeněžení může proběhnout jedním ze třech způsobů – veřejnou dražbou, prodejem podle ustanovení občanského soudního řádu o výkonu rozhodnutí a prodejem mimo dražbu.
Způsob zpeněžení zástavy určuje správce konkursní podstaty. Bez ohledu na zvolený způsob však zpeněžením zástavy vždy ze zákona zaniká zástavní právo, které na ni dosud vázlo. K zániku zástavního práva dochází automaticky a bez ohledu na to, zda zpeněžením zástavy došlo k plnému uspokojení pohledávky zástavního věřitele (případně zda vůbec zástavní věřitel svoji pohledávku zajištěnou zástavním právem na zpeněžené věci do konkursu přihlásil). Vedle zástavního práva zanikají zpeněžením zástavy i jiná zajišťovací práva na ní váznoucí, např. právo zadržovací.
Výtěžek zpeněžení zástavy potom, co se od něj odečtou náklady spojené s jejím udržováním, správou a prodejem, vyplatí ihned po zpeněžení správce konkursní podstaty odděleným věřitelům. Vyplacení výtěžku zpeněžení je nicméně vázáno na předchozí souhlas konkursního soudu.
Oddělení věřitelé se z výtěžku zpeněžení uspokojují „pouze“ do výše 70 % výtěžku na ně připadajícího. Je-li oddělených věřitelů více, uspokojí se z výtěžku zpeněžení podle pořadí, v jakém vznikl právní důvod jejich nároku na oddělené uspokojení (tj. v pořadí respektujícím dobu vzniku zástavního práva).
Není-li pohledávka zástavního věřitele vyplacením výtěžku zpeněžení zástavy zcela uhrazena, uspokojí se její zbylá část společně s ostatními pohledávkami konkursních věřitelů poměrným způsobem ve třídě, do které jinak náleží. Děje se tak na závěr konkursního řízení - v rozvrhu výtěžku zpeněžení dalšího majetku tvořícího konkursní podstatu.
Závěrem je vhodné upozornit na skutečnost, že v důsledku prohlášení konkursu na majetek úpadce zanikají všechna zástavní práva, která vznikla v posledních dvou měsících před podáním návrhu na prohlášení konkurzu nebo po podání tohoto návrhu. Věřitelé, jejichž pohledávky byly zajištěny zástavním právem zřízeným v tomto období, proto nemohou získat postavení oddělených věřitelů. Přihlásí-li svoji pohledávku za úpadcem do konkursu, je na ně pro účely konkursního řízení pohlíženo jako na „běžné“ konkursní věřitele bez práva na přednostní uspokojení.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz