Ústavní právo s nadhledem : Nenouzový stav
Nejprve pro neprávníky připomeňme, že zákon o bezpečnosti České republiky č. 110/1998 Sb. je ústavní zákon (tedy té nejvyšší právní síly), jenž mj. autoritativně uspořádává zajištění bezpečnosti České republiky prostřednictvím regulace krizových stavů – nouzového stavu, stavu ohrožení státu a válečného stavu. A právě nouzovému stavu se budeme věnovat v následující stručné glose.
Pořád se (nejen) v Česku děje něco mimořádného, proto česká Sněmovna před pár dny vyslovila souhlas s prodloužením zmíněného nouzového stavu rovnou o 58 kalendářních dní.
Což je hodně nezvyklé, i když ne výslovně zákonem zakázané. Nicméně i zvyklost (obyčej) může být přece pramenem práva, jak kdysi říkal mj. i předseda brněnského soudu soudů, tedy Ústavního soudu ČR, doktor Pavel Rychetský.
Dodejme, že dle teorie práva platí, že právní obyčej (zvyklost) jako pramen práva musí splňovat dvě podmínky – dlouhodobost a obecnou uznávanost.
Požadovaný nouzový stav bylo podle české vlády nutno prodloužit kvůli enormnímu přílivu uprchlíků z Ukrajiny, zákeřně napadené putinovským Ruskem, do Česka.
Jak ví i studenti a studentky prvních ročníků právnických fakult, nouzový stav se má vyhlašovat (resp. prodlužovat) pouze a jen v mimořádných situacích, nikoliv jako na běžícím pásu, jak se to v ČR děje v posledních letech.
Jest hořkobolně symptomatické, jak se po loňských říjnových parlamentních volbách ukázkově prohodily úlohy . Z důvodu Covidu 19 nouzový stav tehdy potvrzovala sněmovní většina okolo Babišova hnutí.
A tehdy opoziční strany do premiéra bušili hlava nehlava, jak utahuje šrouby demokracie pod pláštíkem nouzového stavu. Střih, dnes „nouzák“ žádá a schvaluje pravicová koaliční pětka, a bývalá koalice dnes opozice hnutí se jim v tom snaží zabránit. Rétorika je do značné míry zákonitě velice podobná. Opět se hlavně brání lidská práva a svobody.
Jako právník nabízím do budoucna smírné řešení. Co takhle uzákonit, vzhledem k běhu moderního světa celkem progresivně, že za základní běžný stav se bude pokládat rovnou ten „nouzový“. A výlučně při výjimečně kladné situaci by se odsouhlasil na dočasnou dobu stav „normální“ – tedy nenouzový stav.
Podíváme-li se na mapu světa i do našich luhů a hájů, tak dobře – nenouzovo již opravdu bylo. Dámy a pánové, nalejme si proto čistého sojového latté a zrcadlově ty stavy prohoďme. Určitě se to vyplatí nejen z důvodu procesní ekonomie – dodávám v satirické nadsázce na závěr glosy.
JUDr. Petr Kolman, Ph.D.,
VŠ pedagog, člen rozkladové komise ÚOOÚ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz