V posledních letech jsou do České republiky stále častěji doručovány protokoly dopravních přestupků spáchaných v zahraničí.
Jedná se o téměř evropský fenomén: právní předpisy Evropské unie vytvořily systém, který v případě určitých porušení umožňuje členským státům znát totožnost vlastníka vozidla, který se dopustil protiprávního jednání v jiném členském státě než v tom, ve kterém sídlí. Tímto způsobem, jakmile je zjištěna totožnost vlastníka, je možné mu protokol doručit. Čeští občané cestují často do Itálie, zejména na dovolenou, a proto se může stát, že po návratu domů mohou dostat pokutu.
V Itálii je otázka nevybírání pokut hluboce pociťována: Obce, často s malými finančními zdroji, naléhavě potřebují vydělat hotovost. Proto v posledních letech delegovaly vymáhání pokut soukromým společnostem.
Moje zkušenost italského právníka, přítomného na českém území, mě přivádí do kontaktu s českými klienty, kteří obdrželi protokoly od italské policie.
Důvody ke zpochybnění protokolu jsou různé a italští soudci vytvořili velmi bohatou a podrobnou judikaturu, často formalistickou, která řidiči a /nebo majiteli umožňuje zrušení pokuty. Doporučuje se kontaktovat právníka, který může protokol podrobně prozkoumat podle italského práva a jurisprudence. V případě, že je pokuta chybná, je nutné se odvolat k správnímu orgánu (prefektovi) nebo k soudci. Náprava je alternativní.
Pouze v případě zjevné nesprávnosti pokuty (např. protokol doručený nesprávné osobě jako nevlastníkovi vozidla, a to ani v době spáchání porušení), je vhodné požádat policii, aby hlášení okamžitě zrušila. Ve všech ostatních případech musí být odvolání nutně podáno ve lhůtě stanovené zákonem (60 dnů od oznámení), jinak bude protokol, pokud se odvolání nepodá, definitivní.
Zde bych se chtěl zaměřit na časovou stránku. Pojďme na to: policejní orgán musí doručit protokol do 360 dnů ode dne „zjištění“ porušení, jinak zaniká povinnost zaplatit (samozřejmě je nutné se odvolat, jinak se i opožděné oznámení stane definitvním a vykonatelným). Ověření někdy následuje po dni spáchání porušení (příklad: policie, jak je uvedeno výše, bude muset zjistit vlastníka v zahraničních databázích). Musíte si proto pečlivě přečíst zápis. Pamatujte si tedy, že 360denní lhůta je přerušena přijetím obálky obsahující protokol (platí datum na poštovním razítku), a nikoli doručením doporučeného dopisu příjemci.
Proto je nutné pečlivě zkontrolovat obal zásilky a razítka na něm umístěná.
Opět bude užitečná rada právníka: mění se legislativa a například ne každý ví, že kvůli COVID-19 bylo na jaře 2020 na několik měsíců pozastaveno funkční období 360 dnů. Tak získala policie více času na doručování protokolů.
Pozastavíme se na časovém aspektu, mnoho lidí neví, že kromě období 360 dnů (období projití lhůty) existuje druhé období ve prospěch jakéhokoli přestupníka: právo vybírat částky je předepsáno v období 5 let (promlčecí lhůta) ode dne doručení protokolu o porušení předpisů po dodržení 360denní lhůty tím, že k pozastavení promlčecí lhůty byl vydán a doručen vhodný dokument).
Důležité upřesnění: promlčecí lhůta se přerušuje pouze zasláním protokolu a výzvy k zaplacení ze strany policejního orgánu (nebo správního ceského orgánu) a to doporučenou poštou nebo datovou schránkou, nikoli ze strany vymáhací společnosti.
Na druhé straně, po prvém doručení a pozastavením promlčecí lhůty, policejní orgán a/nebo vymáhací společnost bude moci pohledávku vymáhat do 5 let od posledního platného doručení (mějte na vědomí, že jakékoliv následující platné doručení do 5 let lhůtu pozastaví a obnoví).
Nedojde-li k platnému doručení, pohledávka je promlčená.
Pokud se italský orgán nevzdá vymáháni pokuty, exekuční titul nebude sestavat z policejního protokolu doručeného řidiči/majiteli, ale bude se jednat o zvláštní dokument zvaný “cartella esattoriale”, tj. oznámení o platbě vydané příslušným finančním úřadem. I v tomto případě, daňové oznámení musí být pachateli doručeno v České republice a italský úřad bude mít na vymáháni pokuty 5 let od doručení: proti daňovému zákonu je možné odporovat podle pravidel (italského) občanského soudního řádu.
Pokud nevlastní dlužník žadný majetek na italském území, bude se exekuce řídit rámcovým rozhodnutím Rady 2005/214/SVV ze dne 24. února 2005 o použití zásady vzájemného uznávání na finanční pokuty. V tomto případě bude Česká republika pokračovat v exekuci a v případě příznivého závěru inkasuje italskou pohledávku a to na základě § 13, podle kterého “není-li mezi vydávajícím a vykonávajícím státem dohodnuto jinak, zejména v případech podle čl. 1 odst. b) bodu ii), připadají peníze získané z výkonu rozhodnutí vykonávajícímu státu”.
Avv. Andrea Giannotti,
italský advokát
Dusíkova 906/33
Brno-sever, Lesná
Tel.: +420 775 235 729
e-mail: andrea.giannotti74@gmail.com
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz