Veřejné zakázky – k jednomu aktuálnímu problému souvisejícího s poskytováním zadávací dokumentace dodavatelům
Evropské zadávací směrnice jsou postaveny na koncepci rozvoje zadávání veřejných zakázek v elektronické podobě. Rovněž mají za cíl komplexní odstraňování bariér fungování jednotného vnitřního trhu a dále pak rozvoj soutěže na komunitární úrovni. Z těchto důvodů obsahuje i český zákon o veřejných zakázkách obecně závazné pravidlo , že zadávací dokumentace (resp. alespoň její textová část) by měla být primárně přístupná dodavatelům dálkově.[1]
In concreto: Ze zákona o veřejných zakázkách (dále též ZVZ) mj. plyne, že zadavatel v otevřeném řízení, zjednodušeném podlimitním řízení nebo ode dne odeslání výzvy k podání nabídek v užším řízení nebo jednacím řízení s uveřejněním, užším řízení a jednacím řízení s uveřejněním, s výjimkou postupu sektorového zadavatele podle § 33, je povinen publikovat na profilu zadavatele alespoň textovou část zadávací dokumentace ode dne uveřejnění oznámení zadávacího řízení či výzvy k podání nabídek ve zjednodušeném podlimitním řízení. Z § 44 odst. 1 ZVZ vyplývá, že zadávací dokumentace je soubor dokumentů, údajů, požadavků a technických podmínek zadavatele vymezujících předmět veřejné zakázky v podrobnostech nezbytných pro zpracování nabídky.
Zmíněná publikace na profilu zadavatele musí být uskutečněna alespoň do konce lhůty pro podání nabídek. To se ovšem ex lege neuplatní, pakliže by uveřejněním došlo k vyzrazení nebo ohrožení utajovaných informací. – viz zákon č. 412/2005 Sb. , o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti.
Podle ustanovení § 48/2 ZVZ platí, že části zadávací dokumentace, jež nebyly uveřejněny na profilu zadavatele, musí zadavatel předat či odeslat dodavateli v otevřeném řízení nejpozději do 3 pracovních (nikoliv kalendářních) dnů a ve zjednodušeném podlimitním řízení nejpozději do 2 (opět nikoliv kalendářních) ale pracovních dnů ode dne doručení písemné žádosti dodavatele.
Může nabídku podat např. dodavatel, který si dokumentaci nevyzvedl?
Ano, ze ZVZ platí, že nabídku může relevantně podat taktéž dodavatel, který nepožádal zadavatele o poskytnutí zadávací dokumentace nebo který si zadávací dokumentaci nevyzvedl.
Hlavní problém
Nyní se zaměříme na stěžejní praktický problém plynoucí z ustanovení § 48/2 ZVZ. Citovaný paragraf autoritativně praví, že je zadavatel povinen předat či odeslat ty části zadávací dokumentace, které nebyly zveřejněny na profilu zadavatele podle ustanov. 48/1 ZVZ, v určité lhůtě. Právní úprava ovšem nehovoří o formě, jakou mají být poskytnuty. V praxi vyvstává problém – je možné předat anebo odeslat neuveřejněnou část ZD např. na CD či flash disku? Anebo musí být vždy obligatorně v listinné podobě? Zmíněný problém se hojně objevuje např. u stavebních prací, kde v případě neuveřejnění projektové dokumentace na profilu zadavatele, je reálně velmi náročné a nákladné tuto dokumentaci tisknout.
Shrnuto – je tedy na rozhodnutí zadavatele, zda dokumentaci dle ustanovení § 48/2 ZVZ poskytne v listinné anebo v elektronické podobě?
Ad forma, v jaké mají být poskytnuty informace, které nebyly uveřejněny na profilu zadavatele dle § 48 odst. 1 zákona ZVZ. In media res: Zákon nespecifikuje formu, ve které má být netextová část dokumentace dodavatelům předána či odeslána, je tedy, dle našeho názoru, možné zvolit elektronickou, listinnou či jinou alternativní podobu, která je běžně používaná. A současně nebude pro dodavatele znamenat neúměrné dodatečné náklady či jiné komplikace (např. nutnost pořízení speciálního (nákladného) softwaru).
Všeobecně platí, že je nutné předat zadávací dokumentaci takovým způsobem, aby dodavateli neztížila podání nabídky (zákaz diskriminace). Zadavatel má tedy možnost poskytnout dodavatelům projektovou dokumentaci i jiným způsobem, než v listinné podobě.
Pokud tak učiní, doporučujeme, aby zadavatel způsob poskytnutí dokumentace uvedl v zadávacích podmínkách.[2]
V případě, že je to technicky uskutečnitelné možno zadavateli odpovědně poradit, aby publikoval i netextovou část zadávací dokumentace na profilu zadavatele, čímž bude, při dodržení postupu dle ZVZ a vyhlášky č. 133/2012 Sb. , zajištěno, že dokumentace bude dodavatelům poskytnuta řádně a včas.
Pro informační komplexnost dodejme, pakliže se zadávací dokumentace uveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup (§ 48 odst. 1 „ZVZ“) a je tedy volně stažitelná z profilu zadavatele, pak předmětný zadavatel není povinen vést evidenci dodavatelů, kteří si zadávací dokumentaci stáhli z profilu zadavatele.
Pozor, zmíněné stáhnutí z profilu zadavatele není poskytnutím podle § 48 odst. 2 ZVZ. K evidenci dodavatelů není žádný právní důvod, jelikož kupř. dodatečné informace uveřejňuje způsobem, jímž publikoval textovou část zadávací dokumentace.
JUDr. Petr Kolman, Ph.D.,
odborný asistent na PF MU v Brně
právník a publicista
člen rozkladové komise ÚOHS
--------------------------------------------------------------------------------
[1] Srov. např. Podešva V., a kol.: Zákon o veřejných zakázkách. Komentář, Praha, Wolters Kluiwer, 2011
[2] Kupř. projektová dokumentace pro provádění stavby bude uchazečům předána na CD či DVD
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz