Veřejný zájem především
V parlamentu České republiky se projednává v současné době návrh novely zákona č 184/2006 Sb. , o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo ke stavbě (zákon o vyvlastnění). Zákon o vyvlastnění upravuje podmínky
- odnětí nebo omezení vlastnického práva nebo práva odpovídajícího věcnému břemenu k pozemku nebo ke stavbě a přechod vlastnického práva nebo nabytí práva odpovídajícího věcnému břemenu k tomuto pozemku nebo stavbě pro dosažení účelu vyvlastnění stanoveného zvláštním zákonem,
- poskytnutí náhrady za odnětí nebo omezení vlastnického práva nebo práva odpovídajícího věcnému břemenu k pozemku nebo ke stavbě,
- zrušení odnětí nebo omezení vlastnického práva nebo práva odpovídajícího věcnému břemenu k pozemku nebo ke stavbě a navrácení těchto práv jejich dosavadnímu nositeli.
Na zákon o vyvlastnění lze mít různé názory, nicméně nějakým způsobem upravuje výše uvedené a v současné podobě při nesouhlasu účastníka řízení stanoví, že dojde-li ze strany tohoto účastníka řízení k podání žaloby ve smyslu občanského soudního řádu, odkládá se právní moc a vykonatelnost rozhodnutí vyvlastňovacího úřadu do doby právní moci rozhodnutí soudu, o této věci rozhodujícího.
Toto ustanovení je pochopitelně přijímáno ze strany investorů negativně, neboť ve svém důsledku znamená zpoždění staveb, nicméně budeme –li vycházet z toho, že o „konkrétním rozhodnutí o vyvlastnění“ nemůže být rozhodnuto bez dalšího předem, je celkem logickým opatřením pro minimalizaci škod, které by mohly v důsledku budování stavby, kterou by se ale nepodařilo dokončit, vzniknout.
Poslanecká navrhovaná novela (č. tisku 330) ovšem právě ustanovení o odkladu právní moci a vykonatelnosti rozhodnutí vyvlastňovacího úřadu do doby právní moci rozhodnutí soudu ruší. Na základě rozhodnutí vyvlastňovacího úřadu by tedy do budoucna bylo možné pokračovat v realizaci výstavby i v případě doposud soudem nerozhodnutém. Odůvodnění tohoto návrhu říká, že „Navrhovaná změna je odůvodněná potřebou včasné realizace veřejně prospěšných staveb.“
Myslím, že je třeba ocenit smysl pro humor předkladatelů návrhu tohoto zákona, který je zcela srovnatelný se smyslem pro humor jednoho nejmenovaného policejního funkcionáře, který se kdysi vyjádřil o otázce odposlechů tak, že přece tomu, kdo se ničeho nedopustil nemusí případný odposlech vadit.
Formulace použitá v odůvodnění návrhu, že „Navrhovanou změnou nedochází k podstatnému oslabení práv vyvlastňovaných, protože
Pokud tedy bude návrh novely přijat, jejím přijetím se výrazně přiblížíme „k civilizovaným státům“ a obzvláště pak z jejího přijetí budou mít radost soudci, kteří budou muset velice zvažovat, zda by náhodou svým případně „neuváženým rozhodnutím“, kterým by vyhověli žalobě „neohrozili celospolečenské zájmy a nezmařili již vynaložené finanční prostředky celé společnosti“.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz