Vídeňský rozhodčí soud VIAC má nová pravidla pro arbitráže
Od ledna 2018 jsou účinná nová pravidla pro rozhodčí řízení a mediaci u Mezinárodního rozhodčího centra ve Vídni (VIAC). Novinky se týkají především větší efektivity řízení, posilují roli rozhodců, upravují poplatky za arbitráž a nově umožňují rozhodčímu soudu řešit rakouské domácí spory.
Nová rozhodčí pravidla VIAC, která byla naposledy upravena před pěti lety, přichází s několika změnami. Především se jedná o posílení efektivity řízení, když byl zaveden nový elektronický systém správy jednotlivých kauz. Pravidla také explicitně uvádějí, že rozhodci (a také strany a jejich právní zástupci) musí řízení vést s ohledem na efektivitu nákladů. V tomto směru je také posílena pravomoc rozhodců, kteří mohou chování jednotlivých stran s ohledem na efektivitu řízení posoudit a následně reflektovat v rozhodnutí o nákladech řízení. Pravomoc rozhodců byla posílena dále v tom, že mohou nově nařídit uhrazení zálohy a v případě nezaplacení ukončit řízení.
Ke změnám došlo také v otázce poplatků za rozhodčí řízení, tedy registračního poplatku a poplatku za vedení řízení. V případě registračního poplatku došlo k větší diverzifikaci, respektive snížení poplatku za spory o nižší částky. Zatímco dříve byla jednotná výše registračního poplatku 1500 EUR, nově může být poplatek pouze 500 EUR nebo 1000 EUR. K podobné změně došlo i u poplatku za vedení řízení, u kterého nicméně došlo navíc ke zvýšení v případě sporů o vysoké částky v řádu milionů EUR. Tajemník VIAC navíc získal větší volnost při určování odměn rozhodcům, a to například možnost zvýšit odměny s ohledem na konkrétní kauzu (maximálně o 40 %), nebo je naopak snížit za neefektivní vedení rozhodčího řízení.
Jednou z nejvýraznějších změn v rámci procesních pravidel VIAC je také nová možnost projednávat i čistě domácí rakouské spory. Jedná se o reakci na vnitrostátní legislativu z roku 2017, která umožnila stranám zvolit si kteroukoliv rozhodčí instituci pro rozhodování svých domácích sporů. Dříve musely být domácí spory předány místním hospodářským komorám a jejich rozhodčím institucím.
Nová rozhodčí pravidla dále doplňují, že relevantní pojmy, jako například „žalobce“ nebo „rozhodce“, mají být nově používány v rodově specifické formě, tedy například „žalobkyně“ nebo „rozhodkyně“.
V roce 2017 nebyla ve Vídni jen připravena nová procesní pravidla, ale došlo i ke změně ve vedení VIAC. Po šesti letech nahradil Antona Baiera ve vedení předsednictva VIAC pan Günther Horvath, který byl dříve zástupcem předsedy.
Mgr. Lukáš Hoder, LL.M.
advokát
CHSH Kališ & Partners s.r.o., advokátní kancelář
Týn 639/1
110 00 Praha 1 – Staré Město
Tel.: +420 221 111 711
Fax: +420 221 111 725
e-mail: office@chsh.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz