Vkladní knížky v (nezměněné) úpravě podle NOZ
Z názorů některých kolegů i laiků se dozvídám, že Nový občanský zákoník (dále jen NOZ), bude doslova katastrofou. Bude prý návratem do práva první republiky nebo rovnou Rakousko – Uherského. Způsobí chaos zavedením nových právních institutů a zrušením těch starých, což způsobí ztrátu právní jistoty a veškeré dosud budované právní povědomí laiků bude muset být budováno znovu. Někteří starší právníci se již nebudou chtít znovu učit novou právní úpravu a odejdou na zasloužený odpočinek. Bude přetržena kontinuita s ustálenou judikaturou a veškerou odbornou literaturu bude možné používat pouze jako učebnice právních dějin a kdovíco ještě.
Zůstává zachována možnost vystavit vkladní knížku pouze na jméno. Oproti současné úpravě však není v NOZ upravena možnost provést umořovací řízení při její ztrátě nebo zničení. Toto řízení je nahrazeno postupem podle § 2678, kdy dojde k vystavení nové vkladní knížky, která svou předchůdkyni zcela nahrazuje. Odpadá tak zdržující procedura, která při možnosti vystavit vkladní knížku pouze na jméno ztratila zcela svůj smysl.
Dokonce i úprava promlčení v NOZ je dle mého názoru stručnější, avšak srozumitelná a prakticky totožná. Zatímco § 100 odst. 3 občanského zákoníku stanoví, že práva z vkladů na vkladních knížkách se nepromlčují, dokud vkladový vztah trvá, NOZ v § 624 stanoví, že u práva na vydání peněžních prostředků uložených na účtu nebo představujících vklad počne promlčecí lhůta běžet ode dne, kdy smluvní závazek zanikl. Občanský zákoník (§ 785) i NOZ (§ 2679) shodně upravují, že pokud majitel s peněžními prostředky na účtu po dobu 20 let nenakládá ani vkladní knížku nepředloží k doplnění záznamů, závazek zaniká. Na rozdíl od občanského zákoníku tedy NOZ neobsahuje speciální odstavec obsahující zvláštní úpravu promlčení u jednoho typu vkladových vztahů, nýbrž upravuje promlčení práv z vkladových vztahů jako celek.
Zcela byl také opuštěn institut cestovních vkladních knížek, které umožňovaly výběr peněžních prostředků také na poštách. NOZ zrušuje i vyhlášku MF ČR č. 47/1964 Sb. o peněžních službách občanům, která vkladní knížky upravovala podrobněji.
Ačkoliv jsou dle mého názoru v dnešní době vkladní knížky již spíše na ústupu z bývalé slávy, lze na jejich úpravě názorně ukázat, že NOZ nebude zdaleka právní armagedon, o čemž se mě někteří lidé snažili přesvědčit.
Mgr. Milan Zeman
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz