Volné živnosti
Živností je slovy zákona soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a podle podmínek, jež stanoví <A id=1 target=_blank href="http://www.epravo.cz/index.php3?s1=tit&s2=&s3=&s4=&s5=&s6=&rozbalit1=bbbbbbba&kolik=7&clanek=626">zákon č. 455/1991 Sb. , o živnostenském podnikání</A>. České právo rozeznává dva druhy živností – živnosti ohlašovací a živnosti koncesované
Živností je slovy zákona soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a podle podmínek, jež stanoví zákon č. 455/1991 Sb. , o živnostenském podnikání. České právo rozeznává dva druhy živností – živnosti ohlašovací (při splnění zákonem stanovených podmínek mohou být provozovány na základě ohlášení) a živnosti koncesované (smějí být provozovány pouze na základě udělené koncese). Ohlašovací živnosti se dále rozdělují na živnosti řemeslné, živnosti vázané a živnosti volné.
Pro výkon ohlašovací živnosti volné zákon nevyžaduje prokázání žádné speciální způsobilosti či odbornosti. Ohlašovatel musí pouze splňovat všeobecné podmínky provozování živnosti, kterými jsou: dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost (bezúhonným není ten, kdo byl pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný úmyslně k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání alespoň jednoho roku, pro trestný čin spáchaný úmyslně, jehož skutková podstata souvisí s podnikáním nebo pro trestný čin spáchaný z nedbalosti, jehož skutková podstata souvisí s předmětem podnikání, pokud se na něho nehledí, jako by nebyl odsouzen), předložení dokladu o tom, že fyzická osoba nemá vůči územním finančním orgánům státu daňové nedoplatky. Je-li provozovatelem živnosti právnická osoba, musí všeobecné podmínky provozování živnosti splňovat jeho odpovědný zástupce.
Prvním dnem nového roku vstoupilo v účinnost nařízení vlády č. 140/2000 Sb., vydané na základě novelizovaného živnostenského zákona, které stanovilo seznam oborů živností volných. S tímto právním předpisem souvisí ještě nařízení vlády č. 469/2000 Sb. ,kterým se stanoví obsahové náplně jednotlivých živností. Od účinnosti těchto nařízení je třeba při ohlašování volné živnosti specifikovat předmět živnosti způsobem, jak je uveden v těchto předpisech.
Průkazy živnostenského oprávnění, které byly vydány podle právní úpravy pro živnosti volné ohlašovací, jež předcházela 1.3.2000 (tohoto dne vstoupila v účinnost novela živnostenského zákona měnící právní úpravu živností volných) a jejichž název předmětu podnikání neodpovídá seznamu podle nařízení vlády č. 140/2000 Sb. , je živnostenský úřad povinen, po projednání s podnikatelem, nahradit průkazem živnostenského oprávnění podle nové právní úpravy (podle zmiňovaného seznamu), a to do 3 let ode 1.1.2001.
Vzhledem k tomu, že seznam živností volných ve stávající podobě se v praxi příliš neosvědčuje, není třeba (pokud to není pro podnikatele nutné z jiného důvodu) název předmětu vykonávané živnosti volné měnit, neboť se připravuje tento seznam živností volných nový a snad i lepší.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz