Vstup pronajímatele do nájemního bytu
Touha mít pravidelný příjem, zajistit se na stáří a vidina růstu hodnoty majetku láká snad každého. Tyto výhody pronájem bytů bezpochyby nabízí a není proto divu, že tento trend v současné době stále roste. S tím však souvisí otázka, na kolik se pronajímatel bytu jakožto jeho vlastník musí omezit ve svém vlastnickém právu. Pronajímatelé totiž často do těchto objektů samovolně vstupují a odcházejí (za různým účelem), aniž by to nájemcům předem oznámili. Jsou přeci vlastníky, tak si tam mohou chodit kdy chtějí. Ano nebo ne?
Co na to říká zákon?Zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník, v platném znění ( dále jen "občanský zákoník" ve svém ustanovení §2219 uvádí, že:
(1)
(2) Vzniknou-li nájemci činností pronajímatele podle odstavce 1 obtíže, které nejsou jen nepodstatné, má nájemce právo na
Výše zmiňované souvisí s jiným ustanovením, které přikazuje pronajímateli udržovat byt v takovém stavu, aby jej nájemce mohl řádně užívat. Nájemce je na druhé straně povinen pronajímateli včas veškeré závady a poškození bytu oznámit, aby je bylo možné opravit.
Zákon tedy výslovně dává pronajímateli možnost prohlídky pronajatého bytu, ale současně uvádí, že je třeba na to nájemce předem upozornit. Splnění této podmínky není třeba, pokud pronajímatel vstupuje za účelem zabránění škodě nebo hrozí-li nebezpečí z prodlení. Pod tím si lze představit například vstup za účelem zabránění úniku plynu či zabránění jiné havárii.
Oznámení předem
Zákon neuvádí formu ani způsob oznámení, zpravidla půjde o individuálně adresované jednání vůči nájemci - př. oznámení sms zprávou, informace na nástěnce domu apod. Zákon zároveň nevyžaduje dohodu stran, pronajímatel o svolení nežádá, souhlas nájemce se tedy nevyžaduje. Oznámení musí být učiněno v přiměřené době předem - přiměřenost se bude odvíjet od intenzity zásadu do užívacího práva nájemce a zároveň potřeby se na prohlídku připravit.
Doba přiměřenosti se bude lišit pokud půjde o prohlídku v době, kdy nájemce bývá zpravidla přítomen. Jinak tomu bude v době, kdy je tato osoba obvykle v práci či jinde.
Doporučuji detailněji upravit si pravidla provádění kontroly přímo v nájemní smlouvě.
Sleva z nájemného
Kontrola ze strany pronajímatele či jeho provádění oprav/úprav může nájemci způsobit obtíže. V případě, že tyto obtíže jsou podstatné, přiznává mu zákon právo na slevu z nájemného.
Co však lze považovat za podstatné obtíže? Jsou to ty, které nájemce podstatně omezují v jeho právu na užívání pronajaté věci ( bytu). V praxi půjde zejména o nadměrné návštěvy ze strany pronajímatele, často v pozdních hodinách, trvající podstatně delší dobu než by bylo třeba apod. Pokud se smluvní strany spolu nedohodnou, může o tom, co je považováno za podstatné obtíže a jaká bude sleva z nájemného rozhodnout soud.
Před skončením nájmu
Nesmíme však zapomenout na právo pronajímatele vstupu před skončením nájmu. V době tří měsíců před skončením nájmu, je-li stranám den skončení nájmu znám, umožní nájemce věci, která má být znovu pronajata, zájemci o nájem přístup k věci v nezbytném rozsahu za účelem prohlídky v přítomnosti nájemce a pronajímatele, pronajímatel oznámí nájemci návštěvu v přiměřené době předem.
Závěr
Pronajímatel je tedy oprávněn kontrolovat stav bytu a za splnění podmínek do něj vstupovat, nesmí to však činit nad míru. To znamená pokud by návštěvy byly příliš časté, pravidelné, v pozdních hodinách apod, docházelo by k nadměrnému obtěžování nájemce a současně k šikanujícímu výkonu práva. Nájemce by v tom případě mohl požadovat slevu z nájemného či obrátit se na soud.
Patricie Filipková,
studentka 5. ročníku Právnické fakulty Univerzity Palackého
e-mail: patricie.filipkova@gmail.com
_______________________
Zdroje:
1) Zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
2) HULMÁK, Milan a kol., Komentář k Občanskému zákoníku, VI. díl, 1. vydání. Praha: C.H. Beck, 2014, s. 2080. Velké komentáře.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz