Výběr doručujícího orgánu soudem, prominutí zmeškání lhůty
Nejvyšší soud ČR posuzoval případ konformity fikce doručení soudní písemnosti v případě žalované s trvalým pobytem na ohlašovně městského úřadu, kde si zásilky nepřebírala, neboť si zařídila u České pošty tzv. dosílku do faktického bydliště, jenže soud nezvolil jako doručující orgán Českou poštu.
Žalovaná v návrhu na prominutí zmeškání lhůty, který připojila k odvolání proti rozsudku soudu prvního stupně, tvrdila, že v podání včasného odvolání jí zabránil postup soudu, který zvolil nevhodný způsob doručení (vybral nevhodný doručující orgán). Soud si musel být vědom, že na její adrese trvalého bydliště sídlí městský úřad (místem jejího trvalého pobytu je sídlo ohlašovny), takže při zvoleném způsobu doručení (justiční stráží) nebude mít fakticky možnost seznámit se s doručovaným rozsudkem. Přitom při doručování prostřednictvím České pošty by jí zásilka byla dodána, neboť měla zřízenou tzv. dosílku. S rozsudkem se pak obeznámila až v průběhu exekuce. Včasné podání odvolání jí tak znemožnil svým postupem (určením doručujícího orgánu) soud. Nicméně Nejvyšší soud ČR v odůvodnění svého verdiktu uvedl:
______________________________________-
[1] Doručující orgány uvedené v ust. § 48 odst. 1 o. s. ř. jsou a) soudní doručovatel, b) orgány Justiční stráže, c) soudní exekutoři, d) provozovatelé poštovních služeb, které mohou doručovat všem adresátům. Doručující orgány uvedené v ust. § 48 odst. 2 mohou být pověřené jen doručením písemností tam uvedeným adresátům (o takového adresáta se však v dané věci nejednalo).
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz