Vyloučení nemocenského pojištění zaměstnance u jednatele a člena statutárního orgánu
Již řadu let upozorňujeme klienty na nezákonnost souběhu výkonu funkce jednatele a člena statutárního orgánu a pracovně-právního vztahu, je-li sjednaným druhem práce funkce obdobného obsahuj, jakou je funkce statutárního orgánu. V poslední doě média informovala o průlomovém rozsudku Nejvyššího správního soudu, který danou zásadu vztáhl i na otázku nemocenského pojištění.
Oč jde? Jednatelé jsou na základě zákona vyloučeni z nemocenského pojištění zaměstnanců. V konkrétním případě byl jednatel současně i zaměstnancem společnosti v pracovním poměru a obsahem jeho pracovní funkce bylo obchodní vedení společnosti. Nejvyšší správní soud shodně jako dosavadní konstantní judikatura vyšel z toho, že v takovém případě je pracovní smlouva neplatná – z toho pak dovodil, že se jednatel nemůže domáhat jakéhokoli plnění z neplatného pracovního poměru, tedy ani plnění dávek nemocenského pojištění.
Tento rozsudek je možné označit za průlomový. Až dosud totiž judikatura řešila tyto otázky v soukromoprávní rovině, tradičně na základě toho, že se jednatel po odvolání domáhal plnění z pracovněprávního vztahu (typicky neplatnost výpovědi, nedodržení výpovědní doby nebo výplata odstupného). Nyní se Nejvyšší správní soud zabýval otázkou veřejného práva, tedy toho, zda jednateli přísluší nemocenské dávky – a dospěl k závěru, že nikoli – a to aniž by zkoumal, zda společnost za jednatele odváděla (z titulu pracovní smlouvy) řádně pojistné na nemocenské pojištění.
Rozsudek však navozuje celou řadu dalších otázek – a to především v souvislosti s důchodovým pojištěním takových osob, uznáním dosud prováděných odvodů „ze mzdy takové osoby jakožto zaměstnance“ pro vznik nároků statutárních orgánů nebo s uznatelností mzdových nákladů u společnosti.
Při těchto úvahách však je třeba zmínit i další skutečnost. Pokud je nám známo, více než 15 let příslušné orgány (finanční úřady a správy sociálního zabezpečení) částky odváděné na příslušné účty obchodními společnostmi přijímaly a přijímají, aniž se zajímají o to, jaký je titul, z něhož byly vypočítávány. Ani v rámci jimi prováděných kontrol u obchodních společností se otázkou možného nesprávného souběhu funkce obchodní a pracovní a odvodů z nich prováděných nezabývaly, a pokud ano, tak rozsudkem konstatovaný nesprávný stav za nesprávný neposoudily a v kontrolním protokolu nevytkly. I tyto závěry kontrol pak nesporně řadu statutárních orgánů ujišťovaly v přesvědčení, že jednají správně, když vedle funkce statutárního orgánu mají rovněž pracovní smlouvu na řídící funkci. Samozřejmě stále platí, že neznalost zákona neomlouvá; tímto pravidlem by se však měli řídit v první řadě zaměstnanci státu, resp. jím spravovaných institucí a v rámci svých kontrol postupovat tak, aby svojí odborností plnění tohoto principu prosazovali i u ostatních subjektů. Jelikož však v současné době je všeobecně rozšířen postup, který doposud státní orgány tolerovaly, resp. samy nezjistily za závadný, musí také platit, že je třeba tento stav uvést plně do souladu s platnou právní úpravou.
A přestože shora uvedený rozsudek „pouze“ dovodil závěr, který vyplývá z letité právní úpravy, bylo by podle našeho názoru žádoucí, aby nyní tyto orgány rozsudek Nejvyššího správního soudu posoudily tak, jak to činí v obdobných případech, a zohlednily temporální účinek judikátu; tedy stav, který vyplývá ze shora uvedeného rozsudku Nejvyššího správního soudu by vyžadovaly (a kontrolovaly) ode dne účinnosti zmíněného rozsudku. V opačném případě by totiž došlo k neopodstatněnému „postihu“ řady osob (statutárních orgánů obchodních společností), které i ze závěrů kontrol nabyly přesvědčení, že stav, který jim kontrolní orgán „posvětil“, je správný.
JUDr. Monika Novotná
advokátka, partner
JUDr. Eva Blechová
advokátka, Associate Partner
JUDr. Petr Novotný
advokát, Managing Partner
Platnéřská 2
110 00 Praha 1
Česká Republika
Tel.: +420 236 163 111
Fax: +420 236 163 799
e-mail: prag@roedl.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz