Výplata dividend
Valná hromada akciové společností, jejíž jsem akcionářem, rozhodla o výplatě dividend. Mohu právo na výplatu dividendy převést za úplatu na třetí osobu? Jakým způsobem mám při prodeji postupovat? Musím to společnosti nějak oznamovat?
Jak vyplývá z ustanovení § 156a odst. 1 obchodního zákoníku (zákon č. 513/1991 Sb. ), obecně platí, že se převodem akcie převádějí všechna práva s ní spojená. U některých práv však zákon umožňuje, aby byla převedena samostatně, tj. bez akcie. Převodce těchto práv proto i nadále zůstává akcionářem společnosti, o jejíž akcie se jedná. Jde se o tzv. samostatně převoditelná práva.
Mezi samostatně převoditelná práva skutečně náleží i právo na výplatu dividendy. Právo na výplatu dividendy lze však převést až ode dne, kdy akcionáři skutečně vznikne, tj. ode dne, kdy valná hromada rozhodla o výplatě dividendy.
Zároveň platí, že nelze převádět právo na výplatu dividend do budoucna, tj. za budoucí účetní období (např. nyní za období roku 2009). Stejně tak není možné převést právo na výplatu dividendy „natrvalo“, tj. uzavřít takovou smlouvu, ze které vyplývá, že se akcionář fakticky nadále vzdává práva na výplatu dividend ve prospěch jiné osoby.
Z ustanovení § 156a odst. 3 obchodního zákoníku vyplývá postup převodu takového samostatně převoditelného práva. Akcionář, kterému právo na výplatu dividendy vzniklo, musí s osobou, na kterou jej chce převést (ať za úplatu či bezúplatně) , uzavřít tzv. smlouvu o postoupení pohledávky. Tazatel proto musí s osobou, na kterou chce právo na výplatu dividendy převést, takovou smlouvu uzavřít.
Smlouva o postoupení pohledávky je upravena v ustanovení § 524 a násl. občanského zákoníku (zákon č. 40/1964 Sb. ). Z dikce této úpravy vyplývá, že smlouva musí mít vždy písemnou formu, jinak je neplatná. Dále je podstatné kupř. to, že postoupit lze pohledávku i bez souhlasu dlužníka. To zde znamená, že si k převodu práva na výplatu dividendy nemusí tazatel vyžádat souhlas akciové společnosti, resp. žádného z jejích orgánů.
Z úpravy smlouvy o postoupení pohledávky ovšem vyplývá povinnost akcionáře jakožto převodce práva na výplatu dividendy oznámit bez zbytečného odkladu jeho postoupení akciové společnosti. Tazatel je tudíž povinen uzavření smlouvy o postoupení pohledávky společnosti skutečně oznámit.
Oznámit, resp. prokázat uzavření převodní smlouvy, však musí společnosti i nabyvatel práva na výplatu dividendy. Jak v této souvislosti vyplývá z obchodního zákoníku, osoba, která uplatňuje samostatně převoditelné právo na základě smlouvy o postoupení pohledávky, je povinna prokázat, že jí toto právo bylo postoupeno osobou, která byla v době jeho postoupení akcionářem společnosti a byla oprávněna z tohoto samostatně převoditelného práva, případně osobou, která byla v době jeho postoupení nositelem samostatně převoditelného práva.
V případě, že je právo na výplatu dividendy spojené s tzv. zaknihovanou akcií, lze jej samostatně zapsat do evidence zaknihovaných cenných papírů. Pokud společnost této možnosti využije, převádí se takové právo také smlouvou o postoupení pohledávky, avšak zároveň s použitím postupu určeného pro převod zaknihovaného cenného papíru.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz